Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Předtuchy ...

Ačkoliv si každý prosinec vzájemně přejeme vše krásné a zdraví, minulý ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 407
Bazar
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • ETS je software pro nastavováný systémové instalace, respektive domovní automatizaci. Zkratka ETS znamená Engineering Tool Software. Jde o konfigurační softwarový nástroj nezávislý na výrobci pro návrh a konfiguraci systému KNX. ETS je software, který ...

OEZ servis nahrazuje staré jističe pomocí retrofitů #4


Document Actions
OEZ servis nahrazuje staré jističe pomocí retrofitů #4
Jak se dají seriozně servisovat jistící přístroje staršího data výroby? Je to jednoduché a jak dalece se taková náhrada vyplatí? Jaké typy retrofitů má OEZ ve své nabídce? Je možné retrofity nasadit kdekoliv? Jak se aktuální legislativa dívá na servisní zásahy vyrobených a již namontovaných přístrojů, popřípadě jejich výměny za jiný, novější model? Jakým způsobem probíhá montáž retrofitů? Je potřeba nějaký speciální uchycovací materiál? Miroslav Uher říká, že ne, když vás pověří zákazník, abyste vyměnil v rozvaděči jakýkoliv přístroj a máte vybavení ...
Karel Herma, Redakce portálu Elektrika, ze dne: 12.01.2021


Textový přepis mluveného slova reportáže ...

Miroslav Uher, vedoucí Servisních služeb OEZ
Ještě tyto přístroje servisujeme, ale nutno říct, že servis na takhle starých přístrojích se už nevyplatí. Vždy záleží na konkrétním stavu přístroje. Je potřeba udělat pořádnou preventivní prohlídku, přístroj vyčistit, namazat, seřídit, pokud je z toho patrno, že mechanické části jsou opotřebované, jsou tam vůle, je po životnosti, je vhodné ho nahradit. Začali jsme se zabývat náhradami přístrojů formou retrofitů, toto je jedinečná příležitost, jak takový přístroj vyměnit.

Jaké typy retrofitů má OEZ ve své nabídce? Je možné retrofity nasadit kdekoliv?
Miroslav Uher, vedoucí Servisních služeb OEZ
Cokoliv nedokážeme, nebo se to nevyplatí. Malé přístroje, které se používají v domovních rozvodech, tak to neretrofitujeme. Tam je výhodnější vyměnit celou řadu jističů, nebo aspoň některé, kde by hrozila porucha či problém. Pak máme pojistkový program, tam přístroje jsou tak podobné, že není potřeba řešit přesné rozměry a jejich nahrazování 1:1.

Ale řešíme jističe, od nejmenších nahrazujeme staré jističe J21, BA51, BA511, BA511 byly ve velikosti 33 do 160A, 37 do 400A a 39  stejně jako J2Ux do 630A. Tyto přístroje měníme. Máme na ně připravené retrofity, které jsou i volně na trhu, na velkoobchodech. Zákazník, pokud má svou vlastní elektroúdržbu, tak zvládá tyto výměny bez problému sám. Nad těch 630A měníme jističe AR ARV, AMT, VMT. Tyto jističe už jsou složitější jednak pro natypování, jaká varianta přístroje to je, protože konkrétně přístroje ARV se vyráběly od roku 1974 a postupem času se měnily rozměry a tvar výsuvných zařízení. Tvar a velikost se ustálily až v roce 1982, kdy kompletní výroba byla lokalizována v Letohradě a potom rozměry zůstaly stejné. Do té doby byly jističe AR a ARV vyvíjeny ve výzkumném ústavu v Brně a první kusy byly vyráběny v blízké továrně. Na výsuvných zařízeních docházelo k vývoji, takže máme několik variant a rozměrů.

Proto náhrady větších jističů nenecháváme na zákazníkovi, ačkoliv máme zhruba 17 vyškolených firem, kterým jsme se snažili předat vlastní zkušenosti, podklady a dokumentace, aby zvládali tyto náhrady natypovat, potom sedělo šroub na šroub a mohli co nejrychleji výměnu provést. Dá se říct, že měníme přístroje od typově jističů do 160A do 2500A. Dřív se zde na trhu vyskytovalo ještě pár kusů jističů 3000A, jističe VMT 3000 a také byla vyvíjena varianta jističů AR 3000A, ale přiznám se, že s 3. tisícovkou AR jsem se já nesetkal.

Jak se aktuální legislativa dívá na servisní zásahy vyrobených a již namontovaných přístrojů, popřípadě jejich výměny za jiný novější model?
Miroslav Uher, vedoucí Servisních služeb OEZ
Trochu problém to je, ale pokud se jedná o náhradu stejného přístroje za přístroj sice menších rozměrů, ale stejných nebo vyšších parametrů, tak je to pouhá oprava. Toto lze provést bez projekčního návrhu a ověřování. Vy musíte zajistit, že vypínací schopnost bude stejná nebo vyšší a že nebude vyšší oteplení. Všechny parametry splňujeme, protože všechny připojovací sady, co jsme uvedli na trh, nebo montujeme, tak máme testované na oteplení i dynamické účinky zkratových proudů. V tento moment je problém, pokud se zvýší užitná hodnota nebo vlastnost rozvaděče. Pokud dáte jistič vyššího jmenovitého proudu a dát silnější pásovinu, to je jednoznačná rekonstrukce a navýšení původních parametrů a v takovém případě se nevyhnete novému návrhu a ten ověřit. To znamená prototyp a zkoušky.

Jakým způsobem probíhá montáž retrofitů? Je potřeba nějaký speciální uchycovací materiál?
Miroslav Uher, vedoucí Servisních služeb OEZ
V podstatě ne. Když vás pověří zákazník, abyste vyměnil v rozvaděči jakýkoliv přístroj a máte vybavení, mobilní děrovačku, lis, ohýbačku, tak můžete přístroj nahradit jakýmkoliv způsobem, který bude odpovídat původním parametrům. Ale retrofit, snažili jsme se ho vyřešit tak, aby byla potřeba pouze standardní sada klíčů, ale podmínkou je klíč momentový. My používáme na spoje hliník - připojovací sada, používáme kompenzační podložky. V podstatě talířové pružiny. Talířová pružina musí být stažena stanoveným utahovacím momentem, jinak ztratí svoji funkci.

Technickou podporu OEZ lze prohlížet a prohledávat i zde v redakční knihovně.
Více videoreportáží OEZ naleznete zde!Nenechte si ujít pokračování seriálu OEZ servis!
Příště se podíváme, jak zkušenosti má servisní centrum OEZ s připojovacími pasovinami a kde se dělají nejčastější chyby.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 7)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

OEZ s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Tradiční výrobce jistících přístrojů z Letohradu plánoval uvedení novinek 2020 dlouho před uvedením na trh. Ovšem stejně jako další dodavatele elektroinstalačních přístrojů i OEZ musel z minuty na minutu na všechny své plány propagace zapomenout. Na konci roku jsme se krátce spojili s Lukášem Havlenou. Ten s námi celý rok připravoval a koordinoval odborné webcasty. Co se dělo v zákulisí týmu odborníků, který tak dobře znáte, třeba z tradičních Odborných seminářů?
Aniž si to často uvědomujeme, sami jako klienti očekáváme od svých dodavatelů neomezenou podporu vedoucí k naší naprosté spokojenosti. Miroslava Uhera se v tomto díle ptáme na rozsah servisních prací, které můžeme u Servisních služeb OEZ očekávat. A také jak je to s revizemi přístrojů. Dělá servisní centrum nějaké preventivní prohlídky? Existují nějaká prostředí, která technikům dělají starosti? Je možné objednat si u Servisu OEZ i měření termovizí?
Přestože je servis OEZ prakticky nonstop službou, která reaguje na vnější podněty, existují určité pravidelné činnosti. Tým servisních mechaniků je plánovaně vytěžován tak, aby se daly zvládnou veškeré požadavky na divizi kladené. Samozřejmě servisní zásahy se plánovat nedají, ale počítat se s nimi musí. Pokud by servisní vozidlo muselo zasahovat s "majákem" v nočních hodinách, jaké jsou šance na odstranění závad? Jaké poruchy servis řeší nejčastěji? Jak vypadá typický pracovní den? K jakým přístrojům je nejvíce výjezdů? Sledujte v tomto reportážním dílu ...
OEZ Letohrad není jen výrobce přístrojů, ale ke svým výrobkům poskytuje také služby. Tou zásadní je servis. Na podrobnosti z první ruky jsme se obrátili na vedoucího servisních služeb, Miroslava Uhra. Co nás zajímalo? Jaké přístroje lze v dnešní době servisovat? Má servis OEZ nějaké výhody, proti konkurenčním dodavatelům? Vozí s sebou technici při výjezdu i celý náhradní jistič? Jak technici můžou vědět k jakému případu jedou? Jak moc budou moderní technologie pomáhat servisu jističů do budoucna? Celou reportáž sledujte v tomto článku!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933