Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: OEZ: Modulární přístroje Minia - Novinky v přepěťových ochranách (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 7.08.2012
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

OEZ: Modulární přístroje Minia - Novinky v přepěťových ochranách


OEZ: Modulární přístroje Minia - Novinky v přepěťových ochranách
Jako tradičně i v letošním roce se sortiment přepěťových ochran OEZ rozšířil o další, technicky vyspělejší provedení. Pokud mluvíme o ochraně proti přepětí způsobeném úderem blesku, mluvíme většinou o třístupňové koordinované ochraně (T1, T2 a T3). Každý ze stupňů zajišťuje vyrovnání potenciálů v konkrétním místě instalace, a tak eliminuje nežádoucí přepětí.
Komerční sdělení, ze dne: 7.08.2012

 

Jako tradičně i v letošním roce se sortiment přepěťových ochran OEZ rozšířil o další, technicky vyspělejší provedení.

Pokud mluvíme o ochraně proti přepětí způsobeném úderem blesku, mluvíme většinou o třístupňové koordinované ochraně (T1, T2 a T3). Každý ze stupňů zajišťuje vyrovnání potenciálů v konkrétním místě instalace, a tak eliminuje nežádoucí přepětí. První, nejvýkonnější stupeň musí být umístěn co nejblíže hlavní uzemňovací přípojnici, tedy ihned u vstupu vedení do objektu. Třetí stupeň musí být naopak umístěn co nejblíže k chráněnému zařízení citlivému na přepětí. Druhý stupeň umístíme "někde mezi".

První stupeň ochrany musí zvládnout propustit obrovské množství energie a nesmí selhat. Na něm závisí celá ochrana. Pro náročnější aplikace je konstruován na bázi výkonového jiskřiště, pro méně náročné aplikace je možné jiskřiště nahradit výkonovým varistorem. Pokud je první stupeň vynechán nebo špatně navržen, při přímém úderu blesku do objektu nastanou obrovské škody na elektroinstalaci a elektrických zařízeních. Myšlenka, že přepěťová ochrana v prodlužovacím kabelu bleskový proud zvládne, je naprosto mylná.

Použijeme-li první stupeň na bázi jiskřiště, je potřeba jej vždy doplnit o druhý stupeň na bázi varistoru. Varistory reagují rychleji na narůstající napětí, a tak dochází k menšímu zatížení instalace přepětím. Toto opatření samozřejmě není nutné u již zmíněného výkonového varistoru, který plní funkci jak prvního, tak i druhého stupně zároveň. Dnešní technologie umožňují spojit výhody stupně prvního (výkon) a druhého (rychlost) do jednoho přístroje a tím ušetřit jak finanční prostředky, tak i drahocenné místo v rozvaděči. Kombinace prvního a druhého stupně jsou v nabídce OEZ ve dvou základních provedeních: výkonové jiskřiště + varistor a výkonový varistor.

Nový svodič přepětí D do instalační krabice k zásuvce – typové označení SVD-…
Pro aplikace, kde nejsou použity žádné elektronické přístroje, první a druhý stupeň ochrany teoreticky stačí. Takový případ je ale v dnešní době spíše výjimkou. Většinou je potřeba ochránit proti přepětí právě citlivé spotřebiče. Pro tyto případy je třeba doplnit třetím stupněm ochrany T3. Třetí stupeň musí být umístěn co nejblíže chráněnému zařízení. Napětí indukované na dlouhých vodičích (více než 10m) mezi poslední ochranou a chráněným zařízením může dosáhnout hodnoty, která zařízení spolehlivě zničí.

V sortimentu OEZ jsou dvě provedení přepěťových ochran typu T3 s instalací na U lištu. V některých případech ale není podružný rozvaděč "dostatečně blízko" a je třeba zařízení chránit jiným způsobem. Ideálním místem je zásuvka nn, která je v rámci pevné elektroinstalace nejblíže ke koncovému zařízení.


SVD-335-1N-AS

Většina současných provedení přepěťových ochran do instalační krabice vyžaduje doplnění instalace o další instalační krabici. Je totiž téměř nemožné k existující zásuvce přidat přepěťovou ochranu a zapojit ji v souladu s předpisy pomocí příslušných svorek. OEZ přichází s revolučním provedením, které je možné díky svým výhodám instalovat do již existující zásuvky (resp. příslušné instalační krabice).


Ukázka umístění SVD-335-1N-AS do instalačních krabic

Nové provedení se neinstaluje pod zásuvku, ale přímo po bocích instalační krabice. Dokonce jej lze instalovat i do mělkých instalačních krabic spolu se zásuvkou.

V případě průběžného zapojení zásuvky využijeme již připravenou odbočku na vodičích. Není tedy nutné pro spojení více vodičů používat speciální svorky. Zařízení je vybaveno akustickou signalizací nefunkčnosti ochrany. Signalizaci je možné přerušit vytažením odporovacího pásku.

Pro běžnou aplikaci tedy použijeme na ochranu proti přepětí ze sítě nn kombinovaný svodič T1 + T2 v závislosti na typu aplikace (SJBC nebo SVBC). Citlivé spotřebiče chráníme použitím T3 v podružném rozvaděči (SVD-…-MZS). Pokud je vzdálenost (po kabelu) mezi podružným rozvaděčem a chráněným zařízením větší než 10m, použijeme T3 do instalační krabice k zásuvce (SVD-…-AS).

Zdeněk Suchomel, OEZ


Aktuální papírový katalog produktů OEZ
si můžete objednat přes Modrou planetu na stránkách OEZ.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
OEZ s.r.o. - Šedivská 339, Letohrad - +420 465 672 111 - oez@oez.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.