Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Záblesk průchozí ...

WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

OEZ: Aplikační příručka Přepěťové ochrany


Document Actions
OEZ: Aplikační příručka Přepěťové ochrany
Situace v ochraně proti blesku a přepětí se neustále vyvíjí. Proto výrobci přepěťových ochran neustále aktualizují své příručky. Je tomu tak i v případě OEZ. V tomto informačním materiálu naleznete typická jednoduchá řešení, která zodpovídají většinu otázek. Samozřejmě se vše točí okolo principů ČSN EN 62 305. Co je to přepětí? Jak vzniká? Co způsobuje? Jak se proti jeho účinkům chránit? Odpovědi nejsou tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Přepětí nedokážeme zrušit a ani předpovídat. Nemusíme se s ním ale smířit a nechat ho páchat škody na ...
Igor Nováček, ze dne: 19.04.2018


Aplikační příručka, jak už název napovídá, je informační materiál, který má pomoci k návrhu a instalaci. Na rozdíl od technických norem jsou texty příruček výrobců závazné. Samozřejmě, že oblast problematiky přepětí nelze vměstnat do tak útlého sešitu, ale k uvedení základních principů stačí.


Provedení příručky
Jde o útlou brožuru s 28 stranami barevného křídového papíru sešitých třemi sponami. Vše je ukryto ve tvrdší obálce na jejíž třetí straně v kapse jsou dvě A3 složené barevné přílohy.


Obsah příručky
je rozdělena na dvě části, teoretickou a katalogovou.

 • Teoretická:
  - princip ochrany před bleskem a přepětím
  - aplikační rozdělení - výběr přepěťových ochran podle typu aplikace
  - výpočtový program Prozik
  - zásady při instalaci přepěťových ochran
  - pojmy a definice
 • Katalogová:
  - přepěťové ochrany typ 1 (B)
  - přepěťové ochrany typ 1+ typ 2 (B+C)
  - přepěťové ochrany typ 2 (C)
  - přepěťové ochrany typ 3 (D)
  - rozměry
  - vnitřní zapojeníProvedení podrobností
Asi by to nebyla příručka, pokud by nebyly uvedeny důležité podrobnosti. Ano, nejde o katalog produktů, ale o edukativní materiál doplněný katalogovými údaji produktů OEZ. Na prvních stránkách bylo jasné, že se něco dozvím. Podrobně popsaná, vysvětlená problematika jednotlivých pojmů. Barevné ilustrativní  obrázky jsou často jasné i bez souvisejícího textu. Samozřejmě laik bez znalostí elektrotechniky problematice porozumí jen z části a naopak odborník na problematiku ochrany před přepětím, informace vysype třeba i o půlnoci.


Koho příručka osloví?
Podle mého odhadu hodně lidí. Převážně elektrotechniků. Tedy těch, kteří se s touto problematikou každý den nezabývají. A pak by tohoto materiálu mohly využít i školy. Ale samozřejmě projektanti, obchodníci a vlastně všichni, co přichází se souvisejícím materiálem do styku.
POKUD PRACUJETE V OBORU,
máte možnost si zažádat o aktuální
papírové provedení Aplikační příručky Přepěťových ochran OEZ

NÍŽE UVEDENÝM FORMULÁŘEM!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

OEZ s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Krátký pohled na detaily, které mohou ovlivnit provoz technologických zařízení v každé domácnosti. Jak může stejnosměrný proud ovlivnit chránič typu AC? Jakou roli hrají vizuální indikátory na jističích při rozlišování jejich kapacity? A proč je pro tepelná čerpadla klíčový chránič typu F? Odpovědi a vhledy, které pomohou lépe porozumět a navigovat ve světě dnešní elektroniky letos přinesly Odborné semináře OEZ. Stačilo pouze dobře poslouchat nebo se o přestávce zeptat :-)
Které chrániče se nesmějí používat v ČR a proč? Správná volba chrániče - bezpečné vypnutí vs. nežádoucí vypínání. Souhrn nových požadavků na DC rozvaděče fotovoltaických elektráren. Poslechněte si přednášku pojednávající o koordinaci a výběrem přístrojů pro ochranu elektroinstalací nn v souladu s českými normami ČSN 33 2000. Popisuje specifikační požadavky, bezpečnostní opatření a postupy revize pro přístroje jako jističe, chrániče a obloukové ochrany do napětí AC 1000V/ DC1500V. Důraz je kladen na ochranu osob, zvířat a majetku, a dodržování norem a prohlášení o shodě v EU. Také obsahuje specifická doporučení, jako použití chráničů typu A a nezávislost na síťovém napětí. Sledujte zde!
Další část z letošních Odborných seminářů OEZ podrobně rozebírá nastavování nadproudových spouští jističů 3VA. Obsahuje přehled novinek pro práci s kompaktními jističi a základní pravidla pro nastavení různých parametrů jejich nadproudových spouští. Detailně jsou probrány čtyři typy spouští: tepelná, selektivní, zkratová a zemní ochrana. Každá z nich má specifické vlastnosti a úkoly. Produktoví specialisté vysvětlují obecná pravidla pro správné nastavování těchto spouští a příklady, co se může stát, pokud jsou nastaveny nesprávně. V závěru jsou i informace o nové struktuře katalogové dokumentace a softwarové podpoře pro jističe 3VA.
Přednáška o produktech měření a komunikace na Odborných seminářích OEZ 2023 byla rozdělena na tři části. Úvodem bylo krátké opakování toho, co zaznělo v předešlém období, následovalo téma o energetickém managementu a aktuální související přístroje OEZ. Konkrétně jističe Arion, kompaktní jističe 3VA a analyzátory sítí PAQ. V druhé části byly představeny nové přístroje pro měření a komunikaci, modulární přístroje, pojistky, sběr a vizualizace dat. Tuto část zpracoval Patrik Fišer, produktový specialista a můžete si ji znovu poslechnout zde ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933