Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Ochrana před atmosférickou elektřinou na prozatímních staveništích (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 19.02.2018
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Ochrana před atmosférickou elektřinou na prozatímních staveništích


Ochrana před atmosférickou elektřinou na prozatímních staveništích
Prozatímní elektrické zařízení můžeme chápat jako dočasné vůči nějakému předpisu. Bohužel během provozu nelze vyloučit možné fyzikální jevy. Tedy skutečností, že něco označíme za PEZ, vůbec neznamená, že se proto změní chování přírody. Co se vyžaduje u zařízení staveniště, kde jsou projektovány a dodávány kovové konstrukce, ocelová lešení, jeřáby, velké ocelové nádrže a podobná zařízení? Který předpis vyžaduje hromosvod, pokud je umístění objektu na návrší nebo vyčnívá-li nad okolí?
Autorský článek, ze dne: 19.02.2018



Ochrana před bleskem – hromosvody je závěrečným ustanovením normy pro PEZ na staveništi. V předchozí normě byla problematika hromosvodů uvedena v článku 54 a vycházela z tehdy platné ČSN 34 1390. V souvislosti s přejímáním evropských norem je od roku 2006 platný soubor ČSN EN 62305 Ochrana před bleskem, kde jsou nyní platné normy v edici 2. Pro ochranu před účinky atmosférické elektřiny je nutno opatřit i prozatímní stavby staveniště hromosvody v souladu s výše uvedeným souborem norem. Současně norma vyžaduje u zařízení staveniště, kde jsou projektovány a dodávány kovové konstrukce, ocelová lešení, jeřáby, velké ocelové nádrže a podobná zařízení, že musí být v každém případě uzemněny. Základem pro stanovení, zda musí být staveniště vybaveno ochranou před bleskem, je vyhodnocení rizika ve smyslu ČSN EN 62305-2 ed. 2:2013 Ochrana před bleskem Část 2: Řízení rizika.


K otázce potřeby zřízení hromosvodu ještě doplnění v souvislosti se stavebním zákonem a prováděcí vyhláškou o technických požadavcích na stavby č. 268/2009 Sb. v platném znění. Vyhláška v § 2 uvádí, že se její ustanovení uplatní mimo jiné u dočasných staveb zařízení staveniště. Požadavky vyhlášky na ochranu před bleskem platí pro všechny druhy staveb a zařízení, které náleží do působnosti obecných stavebních úřadů, pokud v části šesté vyhlášky není stanoveno jinak. Ochranu před bleskem uvádí ve vyhlášce § 36, kde je v odstavci 1 písmeno f) uvedeno: „Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit ohrožení stavby, u které je zvýšené nebezpečí zásahu bleskem v důsledku jejího umístění na návrší nebo vyčnívá-li nad okolí, zejména u továrního komína, věže, rozhledny a vysílací věže“. Některá zařízení staveniště, jako jeřáby, lešení, stožáry a další představují z hlediska zásahu bleskem obdobné riziko.


Závěrem k problematice ochrany před bleskem ještě zmínka z pohledu určení vnějších vlivů podle ČSN 33 2000-5-51 ed. 3, kde jde o vliv AQ. Zmíněný vliv vychází z počtu bouřkových dnů v konkrétní lokalitě za rok a určuje určitým způsobem riziko. Přitom je nutno vycházet ze širšího hodnocení vlivů v souvislosti s umístěním zařízení, jak je zmiňuje vyhláška č.268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby. Jde především o převýšení nad okolím a také o způsob a kvalitu uzemnění vodivých konstrukcí a jímačů včetně svodů. Rozhodujícím ukazatelem by měl být ochranný prostor soustavy ochrany před bleskem.

Více o prozatimních elektrických zařízeních naleznete v této knize.
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.