Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Efektivní ...

Jste projektant silnoproudu/slaboproudu a dokumentaci zpracováváte pouze pomocí ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 990
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

OBO - Ackermann 60 let v podlahách!


Document Actions
OBO - Ackermann 60 let v podlahách!
Možná si ani neuvědomujeme, jak často chodíme po podlažních systémech ukládání vedení. V dnešní technologické době jsou elektrická vedení prakticky všudypřítomná, ovšem jako spotřebitelé si jejich instalace často ani nedovedeme představit. V rodinných domech jsou po desetiletí naprosto běžná vedení uložená ve zdech. Kudy ale vedou ty tisíce metrů vedení od serverů k počítačům pokud jsou v administrativní budově všechny stěny skleněné? Možností je několik, ale všechny řeší právě tato značka ...
Vilém Gracias, ze dne: 10.11.2016


Podlahové systémy byly v roce 1955 revoluční novinkou, která v administrativních budovách neměla mít podle tehdejších výroků dlouhého trvání. S rostoucí technickou vybaveností objektů přibývalo požadavků na uložení souvisejících vedení a tím se musely řešit nové alternativy. Dnešním pohledem na projektované podlažní systémy si odpovíme každý sám, jak dalece se tento systém ujal v praxi. Bez nadsázky, některá místa nelze řešit jinak než podlažním systémem.

Pro větší náhled kliknout!

Proč jsou podlažní systémy navrhovány
Zde není ani tak zájem samotného investora, jako toho, kdo spravuje provozovaná vedení. Podlažní systém umožňuje operativní změny a údržbu. Což při klasických rozvodech, například standardních trubkách a krabicích by v některých případech bylo hodně komplikované. Aniž by v šedesátých letech bylo elektroniky tolik co dnes, již tehdy byl vynalezen první podlahový systém „teliFLUR“ značky Ackermann. Další, kdo ocenili tuto inovaci byli architekti. Vyřešili tak mnohé požadavky inženýrských sítí a architektonických interiérů. A tak se podlažní systém nejen udržel, ale i rozvinul do neskutečných detailů.


Druhy podlažních systémů
OBO - Ackermann má dnes v nabídce několik zcela odlišných systémových řešení podlahových struktur. Nejznámější systémy jsou duté (Hohlraumboden) a zdvojené (Doppelboden) podlahy. Ovšem nabídka OBO je podstatně širší. Od kanálových rozvodů s kanály zcela překrytými mazaninou a přístupem pouze v místech situování přípojných míst, po shora kontinuálně přístupné kanály se snadnou změnou v konfiguraci kabeláže. Mimo těchto klasických řešení však nacházejí ve výškových skeletových budovách stále častěji své nezastupitelné uplatnění také speciální konstrukční řešení podlahových instalačních systémů pro malé tloušťky vrstvy podlahové mazaniny, vybavené zpravidla bočním přístupem k přístrojovému osazení nebo kanálové systémy k přímé instalaci do nosné betonové desky stropu resp. podlahy.  K dispozici jsou i specifická řešení pro různé další stavebně - technické požadavky. To vše v kombinaci s nepřeberným množstvím různých přístrojových vývodů pro klasické, dvojité i duté podlahy.
Příklady častých problematik, které tyto podlažní systémy řeší

  • Pochozí zátěž
    nejen v běžných administrativních prostorách, ale i v průmyslu, kde lze systém zatížit až dvěma tunami na jeden zátěžový bod.
  • Mokrá údržba povrchu podlah
    je velice častým úkonem údržby a vyžaduje vhodné krytí IP u čištěných technologií. Pro tyto případy existuje několik řešení, které se volí dle způsobu užití v konkrétním objektu.
  • Změny, update a údržba rozvodů
    Především v nájemních prostorech se změny v instalacích logicky předpokládají. Pro úspěšné úpravy je nutný systém který umožní přístup ke všem důležitým instalačním místům.

Proč se zajímat o řešení OBO - Ackermann

Pokud nejste znalí historie těchto produktů, pak připomenu, že Ackermann se před několika roky vnořil do podobné struktury výrobního portfólia OBO Bettermann. Tak vznikla z mého pohledu poměrně nepřekonatelná nabídka systému tohoto druhu.
Rozhodnutí pro danou značku je osobní věc každého z nás. Ale u mne vítězí proměnné typu: historie, reference, dostupnost a technická podpora na našem trhu.
PRACUJETE V OBORU?
Máte možnost si požádat o aktuální český,
papírový katalog UFS podlažních systémů OBO

NÍŽE UVEDENÝM FORMULÁŘEM!


 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 3)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

OBO BETTERMANN s. r. o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Dalším produktovým segmentem OBO jsou protipožární systémy. Schopnost vytvořit návrh a následně jej realizovat na stavbě vyžaduje mnoho informací a souvislostí. Jaká je funkce protipožárních stěn? K čemu jsou systémy přepážek, maltové přepážky, měkké přepážky, pěnové materiály, obalové trubky a poduškové přepážky? Co je úniková a záchranná cesta? Jak se provádí instalace do únikových cest? Co je to montáž nad podhledem? Jaké jsou k dispozici protipožární kanály, kabelové bandáže? Kde je zapotřebí zachování funkčnosti? Základní informace a další zdroje odkud lze čerpat se dozvíte v tomto článku ...
Rozvody v budovách, ať již administrativních nebo průmyslových, lze provádět různými způsoby. Jednou z možností je podlaha. Na podlaze je zpravidla umístěno mnoho připojovaných zařízení a pro přívodní vedení jde o nejkratší cestu. Následující katalog ukazuje možnosti, z kterých při návrhu trasy lze vycházet. Hned v úvodu nalezneme základní body pro správný návrh a montáž. Jaký z dostupných podlažních systémů zvolit? Otevřené kanály, zalité mazaninou, tenkovrstvou mazaninou, nebo podlažní systém umístěný na podlaze? Podle čeho se rozhodujete vy?
Další detailní rozbor katalogu, který nabízí mnoho různých uložení vedení. V článku se dozvíte nejen podrobný komentář dlouholetého specialisty k vyráběnému portfóliu, ale také odkaz na příslušný katalog. Ten prozrazuje kromě technických podrobností také praktické zkušenosti. Například jak zvolit správný rozměr ukládacího kanálu vzhledem k plánovanému počtu kabelů, tedy velice praktická pomůcka projektanta. Celou problematikou provází Jiří Mráz slovem, písmem i obrazem ...
Praktické montážní drobnosti ... katalog plný malých prvků, které montáž zařízení minimálně ulehčují. Jde o zboží, kterým obchodník závratný obrat zřejmě nedosáhne, na druhou stranu je katalog VBS oblíbeným čtivem mnoha elektrikářů na montážích. Možná to nevíte, ale právě tento typ sortimentu kdysi proslavil značku OBO BETTERMANN. První myšlenkou totiž bylo usnadnění realizace rozvodů tak, aby bylo možné ušetřeným časem dosáhnout klientovi lepšího servisu. V této části se dozvíte, které montážní pilíře obsahuje katalog označený jako VBS ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933