Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Nalezení poruchy substituční nebo vylučovací metodou (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 2.04.1998
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Nalezení poruchy substituční nebo vylučovací metodou


Nalezení poruchy substituční nebo vylučovací metodou je postup, který se používá k diagnostice a hledání závad v elektrických obvodech a zařízeních. Tyto metody jsou obvykle používány elektrikáři, techniky nebo odborníky v elektrotechnice a elektronice. Cílem je identifikovat a odstranit problémy, které mohou způsobovat nefunkčnost nebo nesprávné fungování elektrických zařízení.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 2.04.1998


Při substituční metodě
se zamění podezřelý přístroj, spoj nebo celý obvod jiným, který je zaručeně spolehlivý. Pracuje-li zařízení s tímto náhradním prvkem správně, je možné s jistotou nahrazený díl demontovat k opravě.

Příklady:
Kabel nahradíme ohebným vodičem, snímač nebo koncový vypínač tlačítkem apod.


Při vylučovací metodě
postupné vyřazujeme zkratovánim nebo odpojením jednotlivé vazební kontakty, skupiny kontaktů nebo celé prvky, čímž se obvody zjednodušují a současně se zkouší, zda se závada ještě vyskytuje. Když chyba pomine, je závada v tom úseku, který byl právě vyřazen.

Tímto způsobem zjistíme vibrující kontakt v obvodu nebo poruchy v automatických zařízeních, které způsobí třeba relé nebo pomocný stykač, který odpadává otřesem při zapnutí hlavního stykače, popř. špatně seřízený koncový vypínač.

Dobrou pomůckou při hledání místa poruchy ve složitých zapojeních bez napětí je jednoduchý přípravek podle obrázku. Je to pertinaxová deska se svorkovnicí, objímkou se žárovkou a několika zdířkami.

Dále potřebujeme dva kabely s měřicími hroty a banánky a větší počet vodičů s odizolovanými konci.

Přípravek využijeme tak, že si na schématu vyhledáme vadný obvod a všechny na něm uvedené svorky propojíme (tj. vyvedeme) na svorkovnici přípravku kromě napájecích svorek.

Nyní můžeme na pomocné svorkovnici nahrazovat jednotlivé prvky obvodu podle potřeby v souladu s právě popsanými metodami hledání závad.

Přípravek můžeme použít také pro zjišťování přerušení vodivé cesty obvodu. Jedním zkušebním hrotem se dotkneme napájecí svorky a druhým hrotem se postupně dotýkáme jedné svorky zkušební svorkovnice po druhé. V úseku mezi svorkou, kde žárovka ještě svítila a svorkou, kde nesvítí, je závada.



TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.