Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poškozený pracoval na stavbě, když ztratil rovnováhu a spadl do nechráněné šachty, což mu způsobilo vážné zranění. Všichni si uvědomili, že i pád z menší výšky může mít katastrofální následky, a začali dávat větší pozor. Určitě by díky lepšímu ...
  • Co je transformátor a jaký je jeho princip fungování? Jaké jsou hlavní části transformátoru a jakou mají funkci? Jak funguje transformace střídavého proudu v transformátoru? Proč jsou transformátory důležité pro přenos a distribuci elektrické energie ...

Třídy ochran elektrických a elektronických zařízení


Document Actions
tridaper.jpg
Zopakujme si třídy ochran zařízení 0,I,II,III. Která třída ochrany nemá žádné prostředky pro připojení ochranného vodiče? Jakou třídu ochrany musí mít ruční nářadí? Která třída je dle našich předpisů nepřípustná?
Milan Bureš, ze dne: 3.10.2003
reklama

Zařízení třídy ochrany 0 - Elektrické zařízení, jehož ochrana před úrazem elektrickým proudem je založena na základní izolaci a nemá žádné prostředky pro připojení neživých částí.


třída 0 není podle elektrotechnických předpisů ČSN dovolena, popis a požadavky jsou uvedeny z důvodu její identifikace.

Zařízení třídy ochrany I - Elektrické zařízení, jehož ochrana před úrazem elektrickým proudem zahrnuje další bezpečnostní opatření umožňující připojení neživých částí k ochrannému vodiči v pevném rozvodu.


Zařízení třídy ochrany I jsou např. PC, žehličky, lednice, mrazáky....

Zařízení třídy ochrany II - Elektrické zařízení, které nemá prostředky pro připojení ochranného vodiče a je u něj zajištěna přídavná izolace nebo zesílená izolace.


Zařízení třídy ochrany II jsou např. ruční nástroje, vrtačky, fény, kulmy, tv, nabíječky....

Zařízení třídy ochrany III - Elektrické zařízení, jehož ochrana před úrazem elektrickým proudem je založena na připojení ke zdroji napětí SELV.


Zařízení třídy ochrany III jsou např. některé tiskárny, stolní lampy jejichž zdroje jsou oddělené od tělesa přístroje

Třídy ochran

 0*)IIIIII
Základní charakteristiky zařízenížádné prostředky pro připojení ochranného vodičeopatřeno prostředky pro připojení ochranného vodičepřídavná izolace a žádné prostředky pro připojení ochranného vodičekonstruováno pro napájení SELV
Opatření k zajištění bezpečnostipouze okolímspojení s ochranným vodičemnejsou potřebnápřipojení ke zdroji SELV

*) třída 0 není podle elektrotechnických předpisů ČSN dovolena, popis a požadavky jsou uvedeny z důvodu její identifikace.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933