Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

ABB: 100 let od ...

Víte, že je to právě 100 let, co byl vynalezen první jistič? Každý ví, co ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Může cobot nějak pomoci elektrikáři v práci? Cobot, robot ... to je přece otázka automatizovaných linek v průmyslu. Jenže robot je trošku něco jiného než cobot. Než zcela odkážeme coboty do jiných prostředí, zamysleme se, zda by nemohla být taková ...

Třídy ochran elektrických a elektronických zařízení


Document Actions
tridaper.jpg
Zopakujme si třídy ochran zařízení 0,I,II,III. Která třída ochrany nemá žádné prostředky pro připojení ochranného vodiče? Jakou třídu ochrany musí mít ruční nářadí? Která třída je dle našich předpisů nepřípustná?
Milan Bureš, ze dne: 3.10.2003
reklama

Zařízení třídy ochrany 0 - Elektrické zařízení, jehož ochrana před úrazem elektrickým proudem je založena na základní izolaci a nemá žádné prostředky pro připojení neživých částí.


třída 0 není podle elektrotechnických předpisů ČSN dovolena, popis a požadavky jsou uvedeny z důvodu její identifikace.

Zařízení třídy ochrany I - Elektrické zařízení, jehož ochrana před úrazem elektrickým proudem zahrnuje další bezpečnostní opatření umožňující připojení neživých částí k ochrannému vodiči v pevném rozvodu.


Zařízení třídy ochrany I jsou např. PC, žehličky, lednice, mrazáky....

Zařízení třídy ochrany II - Elektrické zařízení, které nemá prostředky pro připojení ochranného vodiče a je u něj zajištěna přídavná izolace nebo zesílená izolace.


Zařízení třídy ochrany II jsou např. ruční nástroje, vrtačky, fény, kulmy, tv, nabíječky....

Zařízení třídy ochrany III - Elektrické zařízení, jehož ochrana před úrazem elektrickým proudem je založena na připojení ke zdroji napětí SELV.


Zařízení třídy ochrany III jsou např. některé tiskárny, stolní lampy jejichž zdroje jsou oddělené od tělesa přístroje

Třídy ochran

 0*)IIIIII
Základní charakteristiky zařízenížádné prostředky pro připojení ochranného vodičeopatřeno prostředky pro připojení ochranného vodičepřídavná izolace a žádné prostředky pro připojení ochranného vodičekonstruováno pro napájení SELV
Opatření k zajištění bezpečnostipouze okolímspojení s ochranným vodičemnejsou potřebnápřipojení ke zdroji SELV

*) třída 0 není podle elektrotechnických předpisů ČSN dovolena, popis a požadavky jsou uvedeny z důvodu její identifikace.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a doporučeních bylo za posledních sto let napsáno opravdu hodně. Mezitím, co se fyzikální zákony nemění a stále platí, pohled na závaznost, použitelnost, o šiřitelnosti nemluvě, není stále zcela jasný. Zajímá vás, jak se u nás normy od svého počátku vyvíjely? Jaký je význam technických norem? Jaká byla a je jejich závaznost? Podle nálezu Ústavního soudu jsou technické normy považovány za kvalifikovaná doporučení (nikoliv příkazy) a jejich používání není závazné, nýbrž jen dobrovolné. Jaká je možnost „zezávaznění“ technických norem?
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Reklama textem
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933