Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Nevyhořet, vědět co a kam instaluji (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 2.05.2012
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Nevyhořet, vědět co a kam instaluji


Nevyhořet, vědět co a kam instaluji
Jaká jsou základní pravidla, která musíme doržovat při montáži osvětlovacích těles? Od čeho hrozí nebezpečí požáru číslo jedna? Jak chráníme okolí od nebezpečného tepla, které osvětlení vydává? A konečně, jak je to s osvětlením v karavanech? A v blízkosti plynu? Sledujte tuto pasáž ...
Karel Dvořáček, ze dne: 2.05.2012


ČSN 33 2000-7-715 (2006): Elektrické instalace budov - Část 7-715: Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech - Světelná instalace napájená malým napětím
Ochrana proti požáru – z hlediska povahy zpracovávaného nebo uskladněného materiálu.

Při montáži osvětlovacího systému se musí postupovat v souladu s pokyny od výrobce, včetně těch, která uvádějí, zda je zařízení určeno pro montáž na hořlavé, či na nehořlavé hmoty. Viz též ČSN 33 2000-5-559. Svítidla určená pro přímou montáž na běžné hořlavé hmoty jsou označena značkou:

Nebezpečí požáru od transformátoru/měniče - každý transformátor musí být:

Elektronické měniče musí vyhovovat požadavkům ČSN EN 61347-2-2 a ČSN EN 60598-2-23.

POZNÁMKA: Je předepsáno používat měniče označené značkou:

Nebezpečí požáru od zkratu - pokud je ve světelném obvodu použito neizolovaných vodičů, musí tyto vyhovovat následujícím požadavkům:


Speciální ochranná zařízení chránící před nebezpečím požáru musí vyhovovat následujícím požadavkům:

POZNÁMKA: Je třeba brát v úvahu zvýšený proud vznikající při zapínání napájeného osvětlení.


ČSN 33 2000-7-740 (2007): Elektrické instalace budov - Část 7-740: Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech – Dočasná elektrická instalace pro stavby zábavních zařízení a stánků v lunaparcích, zábavních parcích a cirkusech

Ochrana proti požáru (Ochrana před účinky tepla)
Povaha konstrukčních a skladovaných hmot se v této normě omezuje na požadavek, že motor s automatickým či dálkovým ovládáním a který není pod stálým dohledem, musí být vybaven tepelnou ochranou vybavenou pouze ručním znovunastavením.

ČSN 33 2000-7-753 (2003): Elektrické instalace budov – Část 7: Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech – Oddíl 753: Podlahové a stropní vytápění


Ochrana před účinky tepla - ochrana proti přehřátí:
Topné jednotky - aby se v případě podlahových nebo stropních topných systémů v budovách zabránilo přehřátí, musí se použít alespoň jednoho z dále uvedených prostředků pro omezení teploty v okolí topené jednotky na maximálně 80°C:

Topné jednotky musí být připojeny k elektrické instalaci pomocí studených vodičů nebo svorek.
Topné jednotky musí být připojeny ke studeným vodičům pouze pomocí trvalých spojů.
Topné jednotky nesmí křižovat dilatační spáry.


ČSN 33 2000-7-721 (2010): Elektrické instalace nízkého napětí – Část 7-721: Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech – Elektrická instalace v karavanech a obytných přívěsech

Schránkou pro plynové tlakové láhve nesmí procházet žádné elektrické vedení, ani zde nesmí být umístěno žádné elektrické zařízení, s výjimkou:

Kabely a zařízení malého napětí (ELV) mohou být nainstalovány uvnitř schránky nebo prostoru s láhvemi na zkapalněný plyn pokud slouží k obsluze láhve na plyn (například signalizace vyprázdnění láhví na plyn) nebo je pro použití uvnitř schránky nebo prostoru určena. Taková elektrická zařízení musí být zkonstruována a nainstalována tak, že nejsou potenciálním zdrojem iniciace požáru.

Pokud musí touto schránkou z jakéhokoliv důvodu elektrické vedení projít, musí být chráněno proti mechanickému poškození uložením v elektroinstalační trubce.

Pokud je v tomto prostoru elektrické vedení musí odolat rázu odpovídajícímu třídě AG3 bez viditelného poškození.

Každá elektroinstalace musí být vybavena hlavním odpojovacím přístrojem, který odpojí všechny živé vodiče. Tento odpojovací přístroj se umístí uvnitř, na dobře přístupném místě v karavanu. Pokud je elektroinstalace tvořena jedním, koncovým obvodem, jako odpojovacího přístroje může být použito přístroje nadproudové ochrany, pokud tento přístroj splňuje požadavky na odpojování.

V blízkosti hlavního odpojovacího přístroje v karavanu musí být připevněn výstražný štítek, v trvanlivém provedení s textem dle přílohy A. Text na výstražném štítku musí být uveden v jazyce země, kde byl karavan uveden poprvé na trh a prodán. Znaky na tomto štítku musí být snadně čitelné a nesmazatelné.

Článek je ukázkou sborníku L.P.Elektro č.51

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
LPE s.r.o. - Nad Přehradou 2, Brno - -

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.