Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Některé příklady používání proudových chráničů v souladu s používanými technickými normami (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 7.08.2007
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Některé příklady používání proudových chráničů v souladu s používanými technickými normami


Některé příklady používání proudových chráničů v souladu s používanými technickými normami
... jasně vyplývá, že proudové chrániče se používají například u zařízení ve zvláštních objektech. Tato jednoúčelová zařízení jsou součástí harmonizované řady norem HD 384, konkrétně řada 33 2000-7. Pro ilustraci uvádím některé konkrétní definice z těchto a některých dalších norem.
Jiří Sluka, ze dne: 7.08.2007


Z předcházejících kapitol poměrně jasně vyplývá, že proudové chrániče se používají například u zařízení ve zvláštních objektech. Tato jednoúčelová zařízení jsou součástí harmonizované řady norem HD 384, konkrétně řada 33 2000-7. Pro ilustraci uvádím některé konkrétní definice z těchto a některých dalších norem.

ČSN 33 2000-7-701 (elektrická zařízení - prostory s vanou a nebo sprchou a umývací prostory). Z požadavků normy vyplývá, že zásuvky umístěné v prostoru koupelny musí být chráněny PCH. Z praktického hlediska se jedná např. o přestavbu umakartových jader v panelových domech, kdy se ve většině případů předělává celá koupelna včetně elektrické instalace, která nahrazuje původní provedení v soustavě TN-C. Největší problémy bývají v tom, že některé firmy neznají nové předpisy a ani nevědí, že by se "nějaký" proudový chránič měl v prostoru koupelny používat.

ČSN 33 2000-7-704 (elektrická zařízení na staveništích a demolicích). Zásuvky se jmenovitým proudem do 32A včetně a trvale zapojená ruční elektrická zařízení se jmenovitým proudem do 32A včetně musí být buď chráněny proudovým chráničem, jehož jmenovitý reziduální proud nepřekročí 30mA, nebo musí být napájeny malým napětím SELV, nebo musí mít elektrické oddělení obvodů s tím, že každá zásuvka nebo trvale zapojené ruční elektrické zařízení je napájeno oddělovacím ochranným transformátorem, nebo odděleným vinutím izolačního transformátoru.

ČSN 33 2000-7-705 (elektrická instalace v zemědělských a zahradnických zařízeních). Obvody napájející zásuvky musí být chráněny proudovým chráničem, jehož vybavovací proud nepřesahuje 30mA. Z důvodů ochrany před vznikem požáru (tam kde se skladují hořlavé látky jako například seno, sláma apod.) se také provede ochrana proudovým chráničem, jehož jmenovitý reziduální proud nepřesahuje 500mA. (Pozn.: Jedná-li se však o objekt, kde je nutné zajistit i evakuace osob nebo zvířat, musí se splnit požadavky ČSN 332000-4-482, čl.482.2 - použiti chrániče s jmenovitým reziduálním proudem do 300mA.)

ČSN 33 2000-708 ed.2 (elektrická zařízení v karavanech a jejich parkovacích místech v kempincích). Každý zásuvkový vývod musí být chráněn samostatně proudovým chráničem s vybavovacím reziduálním proudem nepřesahujícím 30mA. V každém případě musí být odpojován i pracovní vodič.

ČSN 33 2000-7-711 (elektrická instalace budov - výstavy, přehlídky, stánky). Všechny zásuvkové obvody do 32A a všechny konečné obvody, kromě obvodů určených pro nouzové osvětlení, musí být chráněny proudovým chráničem se jmenovitým reziduálním nepřevyšujícím 30mA.

ČSN 33 2000-7-717 (elektrická instalace budov - mobilní nebo transportovatelné buňky). Doplňková ochrana PCH se jmenovitým reziduálním proudem nepřesahujícím 30mA je nutná pro všechny zásuvkové vývody určené k napájení elektrických zařízení užívaného vně buňky.

ČSN 33 2000-7-753 (elektrická instalace budov - podlahové a stropní vytápění). Napájecí obvody zařízení s tř.ochrany II nebo rovnocennou izolací musí mít přídavnou tvořenou proudovým chráničem se jmenovitým reziduálním proudem nepřesahujícím 30mA.

ČSN 33 2000-4-482 (elektrická zařízení - ochrana proti požáru v prostorách se zvláštním rizikem nebo nebezpečím). Soustava rozvodu, jiná než jsou kabely s minerální izolací a přípojnicové rozvodné soustavy, musí být chráněna před poruchami izolace mimo jiné také v sítích TN a TI pomocí proudového chrániče se jmenovitým reziduálním proudem IΔN≤300mA. Tam, kde by snížením izolace mohl vzniknout požár, např. přístropní topení s tenkovrstvými topnými články, musí být jmenovitý reziduální proud IΔN≤30 mA.

ČSN 33 2000-4-47 (elektrická zařízení - opatření k zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem). Tam. kde je ochrana samočinným odpojením od zdroje, musí být pro ochranu zásuvek se jmenovitým proudem nepřekračujícím 20A ve venkovním prostoru a pro ochranu zásuvek, u kterých lze předpokládat, že budou použity pro napájení ručního přenosného nářadí používaného venku, použit proudový chránič se jmenovitým vybavovacím rozdílovým proudem, který nepřekračuje 30mA.

Tato přednáška měla za cíl shrnout poznatky ohledně používání, instalace a měření proudových chráničů a jejich praktického použití s uvedením některých příkladů.

Ing. Jiří Sluka

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.