Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

HAKEL příchází ...

Hradecký výrobce přepěťových ochran přepracoval svou internetovou prezentaci ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
-
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1002
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Všichni to dobře známe. Přicházíme do nového prostoru a dřív či později hodnotíme provedenou elektroinstalaci. Práce, nepráce, dovolená, svatební obřad, pohřeb ... naše oči stejně alespoň na chviličku zkontroluji, zda je "svět správně". Odhaduji, že ...
  • xEnergy Light je univerzální a lze ho využít k výrobě hlavních rozvaděčů. Jde o typově zkoušený rozvaděčový systém, který nabízí jednoduché a spolehlivé řešení pro výrobu výkonových rozvaděčů do 1600A. Při jeho návrhu je vhodné používat program ...

Největší evropské muzeum osvětlovacích lamp je před Budapeští


Document Actions
Největší evropské muzeum osvětlovacích lamp je před Budapeští
Ne všechna muzea musí být nutně uprostřed velkoměst. Do Budapešti proudí fronty aut za památkami a nákupy, netuše, že pár kilometrů vlevo před cílem, se skrývá v malé chaloupce největší evropská sbírka osvětlovacích lamp. Pokud vás zajímá tento obor v širších souvislostech, pak je osvětlování prostor blízkou oblastí. Vidět na vlasní oči Aladinovu lampu nebo osvětlovací tělesa předchozích generací v takovém množství jako v maďarském Zsámbeku, jinde v Evropě možné není. Samotného mě to nenapadlo a když jsem takhle náhodou venčil psa v Maďarsku, tak ...
Miroslav Minařík, ze dne: 31.01.2022
reklama


Mnozí z nás se zajímají o osvětlování interiérů a exteriérů více než jiní, ovšem ti, kteří se noří do historie, těch mnoho není. Většinou se lidé moc neohlížejí a jsou strávníci výhradně novinek. Z elektrotechnického úhlu pohledu osvětlování začíná nejčastěji Edisonem a jeho tisíci pokusy při vynalézání žárovky. A co bylo předtím? Svíčky, louče, petrolejky ... Pokud se řadíte mezi světlařské fajnšmekry, pak možná znáte famózní sbírku lamp maďarského sběratele Ference Boruse.


Pro větší náhled kliknout!


Při procházce se psem maďarským venkovem, kde jsem chvíli pobýval na prodlouženém víkendu, se přede mnou objevila malovaná chaloupka (skoro perníková) s uvítací cedulí s nápisem MUSEUM LAMP. Já upřeně hledal oč se jedná a moje fenka Gilly, intenzivně zkoumala (nepochybně) exotické pachy s maďarským odstínem. Objekt jsme obcházeli a já četl vše, co bylo uvedeno v angličtině.

Největší muzeum lamp v Evropě? Opravdu?
Před čtyřiceti lety (1981) jsem si u mausolea v Moskvě vystál neskutečnou frontu na Vladimíra Iljiče Lenina, procházel jsem se po Badwater Basin pod úrovní moře v nevadském Death Valley, v irském Dublinu ustrnule civěl na Book of Kelts (v Trinity College) a teď neplánovaně, nečekaně mám před sebou toto muzeum a vůbec ne od domova tak daleko.
Kvílící kočku, která se mi pletla stále pod nohama, začala po chvíli hledat starší paní, já netušíc jakou roli bude hrát za půl hodiny. Protože, jako v každém podobném objektu bývá fotografování zakázáno a povoleno většinou novinářům, vyhledal jsem mezi svými platebními kartami svůj novinářský průkaz a začal přemýšlet nad tím, jak začnu. Než jsem se stačil vůbec začít soustředit, ve vstupních dveřích se objevila mladší postavička slečny v roušce. Nějaké mé vnitřní předsudky, že starší lidé neumí cizí jazyky, ve mě probudily pocit šance se dorozumět. Okamžitě, bez přípravy jsem vyrazil vstříc nabízejícímu se dobrodružství ...Pro větší náhled kliknout!


Svou "černou literární můzu" (psa) nechávám ve venkovním přístřešku a vcházím za průvodkyní do světa pohádek a nostalgie. Popravdě, roušky při takových událostech neumožňují odezírat ze rtů a samozřejmě si neumíte představit, jak ten, s kým hovoříte, vypadá. Ale vše se nakonec změnilo. Po prvním zahřívacím kole, kdy mi průvodkyně na stěnách ukázala Guinnessův světový rekord, zlatou pamětní medaili, různá ocenění vládních činitelů a hodnocení autorit, jsem byl vtažen do příběhu.

V místnosti napravo seděla u stolu paní, předtím venku hledající kočku (Maria Lokos). Navlékala korálky a po té, co mi svou práci objasnila a kromě toho prozradila původ její skvělé angličtiny, stala se mou průvodkyní ona. Dozvěděl jsem se, že muzeum lamp vzniklo v době mého narození (v šedesátých letech), kdy Ferenc Borus začal ve vinném sklípku tvořit muzeum lahví od vína. Protože chtěl tomu příznačnou atmosféru, pátral po stylovém osvětlení a tak se kolem něj začaly množit lampy.
Snad každý z nás něco někdy sbíral. Sbírky se skládaly z cenných i obyčejných položek. Ferenc při výběru lamp začal nechávat i ty lampy, které již jako osvětlení použít nemohl, ale připadaly mu hodnotné. Dál je příběh sběratele v podstatě identický s dalšími lidmi, kteří podobné vášni bezmezně propadli. Hledáte, nakupujete, dostáváte, třídíte, opravujete ... Aby taková sbírka mohla vzniknout, nesměla být však na počátku vidina peněz a zbohatnutí. Ostatně to je také obecně platné pravidlo vášnivých sběratelů.
Pouze sbírat však nestačí a ne každá sbírka může být slavná. V Česku máme také sběratele (žárovky Stanislava Slabyhoudka nebo izolátory Františka Daňka) a oba pánové určitě potvrdí nezbytnou vytrvalost při hledání financování. Ferenc Borus svou sbírku lamp rozšiřoval a propagoval inzercí v médiích. Proslulost jeho kolekce získala díky propagaci tamními organizacemi a úřady. V roce 1970 vznikla první expozice s počtem lamp cca 250 kusů. Financování pramenilo ze vstupného a půjčovného. Exponáty se totiž do dnes hodí filmařům.V roce 1979 v Zsámbéku (Maďarsko) bylo zřízeno muzeum s počtem lamp přes 1100 kusů. V roce 1995 bylo zapsáno do Guinnesovy knihy rekordů, v roce 1980 bylo přijato do International Lamp Club v USA  a v roce 1983 se stalo členem Australské muzejní společnosti. Zakladatel muzea Ferenc Borus byl v roce 1999 oceněn Zlatou pamětní medailí prezidentem Maďarské republiky a v roce 1998 se stal čestným občanem města Zsámbék.
A tak nějak vyprávění ochotné a vstřícné paní (Maria Lokos) končí. Nakonec sám Ferenc Borus se za mnou vydal alespoň na krátké setkání a fotografii. Připomínal mi mého tátu. Ten byl zhruba stejně starý a i on propadl své vášní v letectví. Odměnou sběratelů je především zájem ostatních. Při své činnosti myslí na zachování svého "úlovku" pro ty další, kteří by o takovém předmětu věděli maximálně z Wikipedie.

A co my?
Vystačíme jen s tím, co se objeví na internetu? Nebo mezi námi ještě přežívají ti, kteří chtějí vidět na vlastní oči? Dnes koupíme za pár drobných LED svítidlo a dál nepřemýšlíme. Víte jaký krásný příběh vytvoříte dětem, pokud ukážete, u čeho se učili prarodiče? Pokud se vydáte směr Budapešť, odbočte zhruba 30km před ní vlevo na Zsámbek, dlouho vás to nezdrží ...

Magyar utca 18 Zsámbék, Hungary 2072 Stránky města Zsámbek
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 3)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Konečně se po dvou letech začínáme volně setkávat. Doposud jsme vše řešili absenčně, prostřednictvím různých elektronických nástrojů. Podobně jako u veletrhů, tak i u seminářů jsme všichni v očekávání, zda nedojde na prognózy digitálních fanoušku a vše se nepřesune na Facebook nebo Instagram. Odborné semináře OEZ máme na mušce objektivu již mnoho let a bylo tomu i letos. Co představil tradiční český výrobce rozvaděčových přístrojů po skončení koronavirové izolace? Jak semináře probíhaly? První část přinášíme v tomto článku ...
Co vše je dobré vědět o vzniku zásadního zákona o bezpečnosti práce na vyhrazených elektrických zařízeních? Kdo a jak dlouho na tomto zákonu pracoval? Ujasněme si posloupnost zákona, nařízení vlády a co nahrazuje vyhlášku 50/1978Sb., co sděluje zákon sám a proč je, a bude velice důležité Nařízení vlády, na které tak dlouho čekáme. Na otázky kladené odbornou veřejností odpovídá Radek Roušar. A co vy, co vám ještě v souvislosti s přicházející platností Zákona 250/2021Sb. není jasné?
Události za poslední dva roky s našimi zvyky a tradicemi řádně zamávaly. Společenská katarze stále probíhá a elektrotechnikům se také nevyhýbá. Ovšem Elektrická spojka se letos konala v podobě, jak ji známe, i když opět jinde a s odlišným obsahem. Co vše se odehrálo? Podobně jako u předešlých ročníků jsme prolnuli zábavu s prvky naší profese a v závěru sobotního programu se odehrálo "reálné přezkoušení" podle vyhlášky padesát tak, jak jsme si vzpomněli.
Doposud nebyly poplatky za školení a přezkoušení dle vyhlášky 50/78Sb. nijak předepisovány nebo regulovány. Jejich výška, podobně jako kvalita přednášek byla od nuly různá. Proslýchá se, že s příchodem zákona 250/21 Sbírky se změní i poplatky. Dotkne se to i přezkoušení bezpečnosti práce na elektrických zařízeních? O jaké poplatky přesně jde? Jak se tedy bude stanovovat cena? Co cenu může ovlivnit a kdo bude mít rozhodující pravomoc zvolit příslušnou taxu?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pokud vaše pracovní náplň spadá do oblasti energetiky, nebo se jen zajímáte o přístroje či služby pro vn/vvn, mohl by vás zaujmout sortiment české společnosti IVEP, obzvláště pak nové kompaktní odpojovače určené právě pro vysoké a velmi vysoké napětí ...
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Sortiment energeticky úsporných světelných zdrojů zažil po "pádu" klasických žárovek nebývalý rozvoj a neustále je rozšiřován. Velkých změn doznaly jak variabilita tvarů, tak i účinnost a délka životnosti. Pojďme se podívat, co na to přední výrobce světelných zdrojů, společnost OSRAM ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Reklama textem
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933