Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Na dodávkách elektřiny pro Ostravsko se podílí náhradní přenosová trasa (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 11.12.2012
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Na dodávkách elektřiny pro Ostravsko se podílí náhradní přenosová trasa


Na dodávkách elektřiny pro Ostravsko se podílí náhradní přenosová trasa
Jedna z hlavních energetických tepen, které přivádějí elektrickou energii pro Ostravu a její okolí neboli vedení V 615 - 616, vede v úseku přes Chráněnou krajinnou oblast Poodří po náhradní přenosové trase. Technologie dočasného vedení byla vyvinuta převážně pro případy těžších havárií především elektrické přenosové a distribuční soustavy, v českých podmínkách se ale nyní osvědčila i jako řešení dlouhodobějších dodávek ...
Komerční sdělení, ze dne: 11.12.2012



Jedna z hlavních energetických tepen, které přivádějí elektrickou energii pro Ostravu a její okolí neboli vedení V 615 - 616, vede v úseku přes Chráněnou krajinnou oblast Poodří po náhradní přenosové trase. Technologie dočasného vedení byla vyvinuta převážně pro případy těžších havárií především elektrické přenosové a distribuční soustavy, v českých podmínkách se ale nyní osvědčila i jako řešení dlouhodobějších dodávek elektrické energie.





V délce necelých 3 kilometrů stojí 30 stavebnicově složených stožárů. Jejich výška je zhruba poloviční oproti stabilním stožárům a postaveny jsou třikrát hustěji. "Pro každý terén, ve kterém se náhradní přenosová trasa instaluje, je nejprve připraven projekt určující optimální parametry pro sestavu," vysvětluje Zdeněk Židek, ředitel společnosti GA Energo technik, která náhradní přenosovou trasu v Poodří instalovala. Trasa dočasného vedení protínající území chráněné krajinné oblasti byla umístěna v předpokládané trase budoucí přeložky tohoto úseku. Nové vedení se tak úplně vyhne problematickým pohyblivým meandrům řeky Odry, tedy původní trase vedení V 615 – 616.   


 
Jednotlivé stožáry náhradní přenosové trasy neboli by-passu jsou sestaveny z ocelových dílů dlouhých 1,5 a 3 metry a každý spoj drží dvanáct šroubů. Celá konstrukce pak stojí na osmi dřevěných pražcích a je podle své velikosti vyvázána minimálně osmi lanovými kotvami. "Jelikož celé vedení, vyjma úseku na území chráněné krajinné oblasti, již prošlo rekonstrukcí, která vedení zkapacitnila, musela být i konstrukce by-passu navržena tak, aby mohla nést vodiče největšího běžně používaného průřezu, tedy 450mm2. Standardně jsou používány vodiče o průřezu 185 – 240mm2," přibližuje Židek.



Technologie by-passů byla vyvinuta především pro zajištění dodávek elektrické energie v místech závažnějších havárií. V takových případech se jedná o instalace na dobu v řádech dnů či týdnů. Dočasné vedení přes ChKO Poodří však dokazuje, že se osvědčuje i při potřebě dlouhodobějších řešení. "V uplynulých dnech jsme dokončili podrobnou kontrolu tohoto dočasného vedení a výsledky jsou velmi dobré. Kromě pravidelného dotahování kotev, které je součástí údržby a které je prováděno jednou za deset dnů v rámci průběžných kontrol, nebylo třeba vedení ani jednou opravovat. Bez poruchy přestálo dokonce i povodně, kdy stožáry byly zaplaveny do metrové výšky," rekapituluje Židek a dodává, že stejný průběh očekává i během následujících měsíců, kdy se s náhradní přenosovou trasou v Poodří počítá. Po tu dobu by totiž mělo ještě dobíhat úřední projednání nové trasy tohoto úseku vedení.



Své využití nachází náhradní přenosová trasa také pro dočasné připojení velkých provozů a skladů, kde by čekání na dokončení projednání elektrických přípojek zbrzdilo začátek provozu.
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.