Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Může být energetická krize omluvenku kvality instalací FVE?


Document Actions
Může být energetická krize omluvenku kvality instalací FVE?
Opravdu účel světí prostředky? Lze toto pravidlo uplatňovat i ve sféře elektroinstalací? Provádění souvisejících rozvodů elektroinstalací u fotovoltaických elektráren v mnohých případech hraničí i se zdravým rozumem. Na jedné straně vyžadujeme po kvalifikovaných elektrotechnicích rychlou, precizní a odpovědnou práci a na straně druhé se objevují často i neuvěřitelná zvěrstva, navíc posvěcená revizní zprávou. Stává se v takových případech z takových provedení nový standard, na který si máme zvyknout?
Jan Franěk, ze dne: 19.12.2022
reklama


V posledním roce se díky energetické krizi, navíc prohloubené bezprecedentním napadením Evropského suverénního státu Ruskem, rozjely velké investice do technologií, které pomohou energie ušetřit. Slevnit chod domácností i provoz firem.


Pro větší náhled kliknout!


Jednou z velmi oblíbených cest, jsou montáže FVE elektráren. Zároveň s tím v posledním roce vzniklo i mnoho firem, které tyto služby nabízejí a tak se FVE na střechách objevují jako houby po vydatném dešti. Asi nebude mnoho vesnic, kde bychom nenašli alespoň jednu střechu osázenou FVE panely. V některých regionech je nárůst tak velký, že místní distributor už musí odmítat žádosti o připojení do sítě.


Pro větší náhled kliknout!

Problém je bohužel kvalita samotného provedení FVE. Teď nemyslím samotné komponenty, o těch se zmiňovat nechci, ale práci, kterou přovádí bohužel většina montážních firem a revizní technici, kteří se pod jejich díla klidně podepíší. Přitom samotná montáž je velmi dobře placena (díky štědrým dotacím) a není důvod šetřit na každé korunové položce.


Ať už jde o vývodky z rozvaděčů, vhodný materiál odolný UV záření, jako jsou lišty, trubky, nebo rozvaděče, kvalitní jistící přístroje, nebo obyčejné řadové svorky a podobně.


Některá díla působí velmi neprofesionálně a spíš se podobají náhodné změti vodičů. Kdyby to nebylo smutné, mohli bychom i obdivovat, co všechno jsou montážníci schopni vymyslet, aby se instalaci nemuseli věnovat o pár minut více, nebo použít drobný materiál za pár korun.

Jakou zkušenost máte s montážemi FVE vy?
Co byste poradili takto ošizeným a podvedeným majitelům objektů?
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 15)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Jan Franěk
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Informační sešit je určen pro elektrotechniky. Při projektování elektrických instalací je klíčové zajistit ochranu proti požáru, a to prostřednictvím tří hlavních cílů. Zachování požárních úseků, zabezpečení únikových cest a zachování funkčnosti. Tušíte, jaké systémy přepážek mohou účinně zabránit šíření ohně mezi jednotlivými úseky? Jakými metodami lze zajistit bezpečnost únikových cest v případě požáru? Sledujte krátký pohled na tento katalog OBO ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Katalog "Rozvodnicové a rozvaděčové skříně DI01-2024-CZ" od OEZ detailně popisuje různé typy skříní pro bytové, domovní a průmyslové aplikace. Obsahuje specifikace, montážní instrukce, obsah balení a příslušenství pro skříně DistriTon (oceloplastové, oceloplechové a plastové), DistriSet (pro domovní a infrastrukturní aplikace) a DistriBox (pro průmyslové aplikace). Nabízí také informace o systémech přípojnic a náhradních dílech, včetně technické podpory a servisních služeb.
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Pokud vidíme klubko ohebných husích krků, tak vězte, že nemají všechny značky stejné vlastnosti. Některé jsou více odolné, některé méně, ale to není všechno! Cenový rozdíl není pouze v použité hmotě, ale také v konstrukci. A tam bývá často "zakopaný pes" ...
KOPOS Kolín dodává unikátní výrobek na trhu - praktické elektroinstalační lišty ELEGANT, které na trhu nabízí jako jediný výrobce. Vaše kabely vedené na stěnách s nimi budou v přehledném, bezpečném a především elegantním kabátě ...
Pro propojování solárních kabelů DDA dodává kromě solárních kabelů také solární konektory plně kompatibilní se zavedeným standardem MC4. Konektory jsou testovány na proud 30A, používají se pro průřezy kabelů od ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933