Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

Mezinárodní konference SVĚTLO 2011


Document Actions
Mezinárodní konference SVĚTLO 2011
Kde se konal 19. ročník Mezinárodní konference SVĚTLO? Kolik zaznělo přednášek a na jaká témata? Kterou firmu se podařilo získat jako generálního partnera této akce? Jaký proběhl doprovodný program? Co nám o konferenci prozradil profesor Karel Sokanský, hlavní organizátor této akce ...
Komerční sdělení, ze dne: 23.12.2011
reklama

Tato konference se uskutečnila v porevoluční historii České společnosti pro osvětlování poprvé v hlavním městě České republiky, v Praze. Akce byla situována do komplexu reprezentačních prostor hotelu Olympik. Praha uvítala účastníky konference ve slunných dnech babího léta 21. až 23. září 2011. Pořadatelem konference byla Česká společnost pro osvětlování společně se Slovenskou světelnětechnickou společností, Společností prorozvoj veřejného osvětlení, Českým národním komitétem CIE, Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostravaa Českým vysokým učením technickým v Praze. Jako generálního partnera konference se podařilo získat firmu ELTODO. Hlavním mediálním partnerem byl časopis Světlo. Základním nosným mottem konference byl aktuální slogan Ekologie – Ekonomika – Efektivita.


Vyzvaní zahraniční přednášející a organizátoři (zleva Peter Dehoff (Rakousko), Tor Mjøs (Norsko), Sermin Onaygil (Turecko), Pentti Hautala (Finsko), J. B. Aizenberg (Ruská federace), Peter Schwarcz (Maďarsko), M. B. Kobav (Slovinsko), Richard Kittler (Slovensko), Karel Sokanský, hlavní organizátor(Česko), Dionýz Gašparovský, organizátor (Slovensko)
Foto: Jan Škoda

Ve vědeckém výboru konference byli zastoupeni představitelé Finska, Maďarska, Norska, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska, Slovinska, Turecka a České republiky. Oficiálními jazyky byla angličtina a čeština. Vlastní odborný program konference byl rozdělen do sekcí, do zahraniční v hlavním sále se simultánním překladem a dvou národních sekcí v dalších sálech.

Doprovodné výstavy se zúčastnilo celkem 28 firem z domova i zahraničí, které vystavovaly své novinky – zejména uliční a průmyslová svítidla s moderními, vysoce účinnými světelnými zdroji – světelnými diodami, zářivkami, halogenidovými a indukčními výbojkami. Souběžně ve vstupních prostorách hotelu bylo umístěno osmnáct posterů. Konference se zúčastnilo 220 odborníků (z toho 30 ze zahraničí) z deseti zemí.


Součástí konference byla kvalitně zastoupená doprovodná výstava
Foto: Jana Kotková

Odborný program
Na konferenci zaznělo 70 přednášek, vesměs na velmi dobré odborné úrovni. Stručný obsah některých z nich je uveden v dalším textu.

V úvodní vyzvané přednášce Současnost a budoucnost světelné techniky autoři prof. Ing. J. Habel, DrSc. aIng. P. Žák, Ph.D. z ČVUT zdůraznili velký význam světelné techniky ve společnosti. Závěry uvedené na dalších řádcích platí nejen v podmínkách ČR:
Zodpovědné řešení důležitých úkolů v oblasti světelné techniky má velký potenciál, který v sobě zahrnuje zkvalitnění životního prostředí, a to nejen z hlediska zrakového vnímání, ale i z pohledu celkového zdravotního stavu, zlepšení bezpečnosti, omezení vedlejších účinků osvětlovacích soustav i hospodárnějšího využití elektrické energie pro osvětlování. Nicméně řešení uvedených úloh v praxi zásadně závisí na postavení světelné techniky ve společnosti, které v současné době neodpovídá významu světla pro člověka.

Z tohoto důvodu je nutné:

  1. zlepšit osvětu, které se musí ujmout odborné instituce na národní i mezinárodní úrovni;
  2. realizovat změny v projektové praxi. Obor osvětlení musí zaujmout v rámci projektu odpovídající prostor, jinak nelze očekávat výrazné zlepšení kvality osvětlovacích soustav a hospodárnosti osvětlení. Návrh osvětlení tak zůstane redukován na výběr typu a rozmístění svítidel a na dodržení normativních ukazatelů a jen těžko bude možné aplikovat komplexní řešení osvětlení budov či koncepční řešení venkovního osvětlení měst a obcí;
  3. vzhledem k tomu, že obor světelné techniky je obor malý, je třeba, aby v rámci jednotlivých zemí byla činnost těchto institucí efektivně organizována a napojena na mezinárodní organizace.


Přednáškový sál-mezinárodní sekce
Foto: Jana Kotková

Prof. J. B. Aizenberg z Ruské federace ve své přednášce Komplexní přístup k projektování inženýrských soustav (osvětlení, vytápění, klimatizace) budov – efektivnícesta k úsporám elektrické energie zdůraznil, že podstatného snížení spotřeby elektrické energie v budovách může být dosaženo pouze tehdy,jestliže všechny inženýrské soustavy (denní a umělé osvětlení, větrání, klimatizace a vytápění) budou odborně projektovány komplexním způsobem. Přednosti a technické možnosti byly dokumentovány na příkladu osvětlovací soustavy se čtyřmi variantami provedení dutých světlovodů (ve výzkumu a vývoji dutých světlovodů hrál prof. Aizenberg významnou úlohu a je autorem velkého počtu patentů na uvedený výrobek ve světovém měřítku – pozn. aut.) V přednášce uvedl příklady osvětlovacích soustav v různých zemích (např. ve Švýcarsku) v praxi a nastínil cesty dalšího rozvoje osvětlovacích soustav na bázi světlovodů.

Dr. P. Larsen a Dr. T. Mjøs (Norconsult AS-Norsko) v přednášce Venkovní osvětlení – dobré osvětlení v jakékoliv době analyzovali možnosti úspor elektrické energie v podmínkách Norska pomocí řízení venkovního osvětlení v závislosti na počasí a intenzitě silničního provozu. Ing. K. Dvořáček v přednášce Osvětlení a energetické posuzování budov poukázal na základní rozdíl mezi hodnocením energetické náročnosti osvětlení budov podle evropské normy EN15193, na jejímž základě se provádí vzájemné porovnání budov podobného typu, a mezi hodnocením pomocí energetického auditu, který je využíván ke stanovení skutečné energetické náročnosti budov a ke hledání možností energetických úspor a musí vycházet z reálných podkladů.

Několik přednášek bylo věnováno osvětlovacím soustavám se světelnými diodami. Zajímavou přednášku prezentovala prof. S. Onaygilová z Istanbulské technické univerzity, v níž porovnala z technicko-ekonomického pohledu svítidla se světelnými diodami (několik variant s různými cenami) a svítidla s tradičními vysokotlakými sodíkovými a halogenidovými výbojkami v osvětlovacích soustavách uličního osvětlení. Výsledky analýzy výpočtů ukazují, při jakých podmínkách (cena svítidla a měrný výkon zdroje) je zavedení světelných diod ekonomicky výhodné.


Přednáškový sál-sekce hygiena
Foto: Jana Kotková

Podobné tematice  byla věnovaná přednáška autorů VŠB- -TU Ostrava (Ing. T. Novák, prof. K. Sokanský a Ing. J. Šnobl) Vývojové trendy LED svítidel pro veřejné osvětlení. Práce bude využita jako jeden z podkladů při rekonstrukci veřejného osvětlení Ostravy. Ve vystoupení Ing. Z. Carbola a J. Šumpicha (VŠB-TU Ostrava) Možnosti ve vývoji LED svítidel byly uvedeny základní problémy, které je nutné vyřešit při vývoji a výrobě svítidel s LED. Ing. J. Skála, pracovník firmy Eltodo-Citelum, která zajišťuje obsluhu a provoz osvětlení Prahy, ve své přednášce LED svítidla pro veřejné osvětlení uvedl zajímavé informace získané na základě provozu pilotní osvětlovací soustavy se svítidly osazenými světelnými diodami v pražské čtvrti Smíchov, kde se dosud používaly vysokotlaké sodíkové výbojky. Zkušenosti z dvouletého provozu ukazují, že nehledě na vesměs pozitivní hodnocení nového osvětlení chodci a řidiči automobilů se vyskytly určité problémy ve fungování světelných diod a jejich řídicích jednotek, které je nutné vzít v úvahu při projektování nových osvětlovacích soustav. Přednáška obsahovala několik užitečných poznatků a výsledků měření svítidel získaných v laboratoři a parametrů uvedené osvětlovací soustavy v reálných podmínkách. Autoři Ing. A. Muchová a Ing. R. Gřes z PTD Muchová s. r. o. v přednášce Racionalizace veřejného osvětlení Ostravy rovněž informovali o zkušenostech s obdobnou pilotní osvětlovací soustavou se světelnými diodami a o cestáchmožných úspor elektrické energie využitím moderních svítidel, světelných zdrojů a regulace jejich příkonu.

Významný slovenský odborník v oblasti výzkumu denního světla doc. Ing. Kittler, DrSc. (Ústav stavebníctva a architektúry, SAV Bratislava), v přednášce Hledají se nová kritéria osvětlení interiérů předložil krátký historický přehled k danému tématu a zdůraznil, že v důsledku rozdílného charakteru denního a umělého osvětlení jsou kritéria jejich hodnocení z historických důvodů značně odlišná.V současné době, v souvislosti s nutností šetřit elektrickou energii, je třeba vypracovat jednotný systém projektování, hodnocení,měřicích metod a kritérií dostatečnosti a kvality osvětlení.

Světelnětechnickým měřením bylo věnováno mnoho přednášek. Ing. J. Škoda a doc. Ing. P. Baxant(VUT Brno) v přednášce Fotometrie světelných zdrojů s LED srovnávali křivky rozložení svítivosti LED zdrojů. Měření byla vykonávána při různých fotometrických vzdálenostech. Oba tyto parametry mohou významně ovlivnit přesnost výpočtu osvětlovací soustavy. Doc. Ing. M. Vik a Ing. M. Viková (TU Liberec) ve svém příspěvku Vliv šířky spektrálního intervalu na výpočet kolorimetrických parametrů barevných objektů prezentovali výsledky výpočtu trichromatických složek při použití různých metod výpočtu. Výsledky potvrzují správnost závěrů uvedených v posledním doporučení CIE, že pro zajištění dostatečné přesnosti praktických výpočtů lze používat údaje s intervalem vlnových délek 5nm.

Ing. M. Marek a kol., pracovníci VŠB-TU Ostrava, informovali o vybudování experimentální laboratoře na měření základních parametrů plazmatu výbojových zdrojů (doutnavek, zářivek, kompaktních zářivek, nízkotlakých a vysokotlakých výbojek). Stejní autoři ve své druhé přednášce popsali zařízení na měření parametrů výboje pro účely výuky předmětu fyzika plazmatu. Ing. D. Hlubeň a doc. Ing. L. Beňa (TU Košice) uvedli výsledky měření elektrických a světelných parametrů zářivek s různými předřadníky. Ing. M. Krbal a doc. Ing. P. Baxant (TU -Brno) se v přednášce Vliv teploty na provozní parametry malých světelných zdrojů zaměřili na výkonné světelné diody a konstatovali značný vliv teploty PN-přechodu na jejich měrný výkon.

Několik přednášek bylo věnováno moderním světelným zdrojům. Ing. T. Maixner se v přednášce Indukční výbojky ve veřejném osvětlení kriticky vyjádřil k nevhodné konstrukci svítidel některých firem pro uvedené výbojky, jejímž důsledkem je neplnění požadavků příslušných norem. Prof. J. Habel a Ing. P. Žák v přednášce Porovnání klasických a polovodičových světelných zdrojů v praxi informovali o současném stavu vědy a techniky v oblasti polovodičových světelných zdrojů a porovnávali technické parametry svítidel se světelnými diodami s klasickými světelnými zdroji v některých oblastech použití.

Ing. F. Krasňan a kolektiv pracovníků STU v přednášce Závislost světelného toku zdrojů na teplotě přinesli výsledky svých měření pro kompaktní zářivky, indukční výbojky, vysokotlaké sodíkové výbojky a světelní diody, které umožňují stanovit reálnou hodnotu udržovacího činitele v konkrétních provozních podmínkách.

Vliv světla na lidský organismus byl předmětem několika přednášek. Prof. Dr. G. Bizjak a Dr. M. B. Kobav z Lublaňské univerzity informovali o svých výzkumech vlivu spektrálního složení světla světelných diod na tvorbu hormonu melatoninu, který má významný vliv na lidský organismus. Bylo zjištěno,že monochromatické žluté světlo nízkotlakých sodíkových výbojek a oranžové světlo LED má velmi malý vliv na vznik melatoninu, zatímco světlo diod s vysokou teplotou chromatičnosti má na daný proces významný vliv. Ing. J. Zálešák, prof. Dr. J. Habel (ČVUT Praha) a prof. Ing. K. Sokanský(VŠB-TU Ostrava) v přednášce Souhrn současných znalostí o mezopickém vidění se soustředili na světelně technické výpočty v podmínkách soumračného vidění s aktuálními příklady využití nových světelných diod. Ing. I. Penn (VŠB- -TU Ostrava) a Mgr. A. Kadulová (Univerzita Palackého Olomouc) přednesli přehledný příspěvek Světlo a zdraví člověka, v němž poměrně podrobně popsali funkci jednotlivých částí lidského oka. Ing. J. Novotný (FCC Public – Světlo) v přednášce Revize evropských norem pro osvětlování a terminologii informoval o poslední revizi EN 12655:2011 Světlo a osvětlení – Základní termíny a kritéria pro stanovení požadavků na osvětlení a EN 12464:2011 Světlo a osvětlení – Osvětlení pracovních prostorů – Část 1: Vnitřní pracovní prostory.

Po úvodních přednáškách v prvním dni konference se uskutečnila Valná hromada ČSO. Byla přednesena zpráva o hospodaření ČSO a proběhla volba předsedy ČSO pro další volební období. Do jejího čela byl opětovně zvolen současný předseda prof. Ing. Karel Sokanský, CSc.

Doprovodný program
První večer byl věnován plavbě lodí po Vltavě. Program, který připravila firma ELTODO, byl zaměřen na představení slavnostního osvětlení Prahy a světelné scenérie pražských architektonických skvostů. V podpalubí hrála k poslechu i tanci kapela Steamboat Stompers.


 První večer byl věnován plavbě lodí po Vltavě; svítící tučňáci u Sovových mlýnů na Kampě (součást výstavy italské umělecké skupiny Cracking Art Group nazvané Reevolution) si pozornost účastníků určitě zasloužili
Foto: Jana Kotková

Společenský večer po druhém jednacím dni konference se uskutečnil v prostorném sále hotelu Olympik. Součástí večera byl bohatý doprovodný program, který zahájila pěvecká dvojice Two Voices– operní pěvkyně Edita Adlerová a šansoniérka Jana Rychterová za doprovodu houslisty Vladimíra Pecháčka. Český folklór zvláště pro zahraniční účastníky představil Plzeňský soubor písní a tanců ze Strakonic. Tanečním uměním latinskoamerických tanců okouzlil diváky pár mladých tanečníků Jakub Drmola a Tereza Florová z Taneční školy Maestro. K tanci i poslechu hrála kapela paní Dáši Zázvůrkové.


Společenský večer v hotelu Olympik (scénické a efektové osvětlení kulturního programu zajistila společnost Osvětlovací technika Vít Pavlů)
Foto: Jana Kotková

Scénické a efektové osvětlení kulturního programu zajistila společnost Osvětlovací technika Vít Pavlů. Pohodové prostředí obou večerů i připravenýprogram navodily atmosféru pro další odborné diskuse i přátelská setkání. Příští konference, tj. Světlo 2013, se bude konat na Slovensku.

RNDr. Marie Juklová, Ing. Vladimír Dvořáček

Co nám o konferenci prozradil hlavní organizátor Karel Sokanský ...


Článek vyšel také v časopisu SVĚTLO 6/2011

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT



FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Definice průmyslových svítidel. Průmyslové svítidlo je speciálně navržené a vyrobené pro použití v průmyslových prostředích, kde může být vystaveno náročnějším podmínkám, jako jsou vyšší nebo nižší teploty, vlhkost, prach, chemikálie, mechanické nárazy a vibrace. Je konstruováno tak, aby odolávalo těmto extrémním podmínkám, a často splňuje specifické bezpečnostní a výkonové normy relevantní pro daný ...
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Jak výhodné je bydlet pod vedením vvn. A jak jsou nebezpeční sousedi když nesmyslně kopete na zahradě jámu. Vedení velmi vysokého napětí nad pozemkem, obzvlášť, když fázová lana mají průvěs nad vaším nejoblíbenějším místem, je doposud předmět diskuzí mnoha občanů a odborníků.
Sortiment energeticky úsporných světelných zdrojů zažil po "pádu" klasických žárovek nebývalý rozvoj a neustále je rozšiřován. Velkých změn doznaly jak variabilita tvarů, tak i účinnost a délka životnosti. Pojďme se podívat, co na to přední výrobce světelných zdrojů, společnost OSRAM ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933