Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Jak rekonstruovat ...

Rekonstrukce v různých historických objektech není vůbec ojedinělá situace, ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Veletrh 2022
Na které 2 veletržní události bych se rád osobně dostavil
Regionální výstava PLZEŇ
Veletrh FOR ARCH PRAHA
Regionální výstava LIBEREC
Veletrh AMPER BRNO
Regionální výstava OLOMOUC
Strojírenský veletrh BRNO
Regionální výstava OSTRAVA
Veletrh AQUAtherm PRAHA

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 160
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

Metoda valivé koule přišla o svého otce


Document Actions
Metoda valivé koule přišla o svého otce
Výpočet valivé koule se stal jedním z důležitých výpočtů při ochraně před bleskem. U nás byla popularizována českými odbornými legendami, Zdeňkem Rousem a Františkem Popolanským. Málokdo ovšem věděl, že duchovním otcem tohoto výpočtu byl maďar Tibor Horváth. Ten zemřel ze zmiňované trojice expertů letos v listopadu jako poslední z nich. Byl prvním, kdo prezentoval metodu "valivé koule" pro zjištění ochranných prostorů jímací soustavy a prosadil její použití v maďarských normách pro ochranu před bleskem v roce 1962. Tato metoda se stala posléze součástí všech následných mezinárodních norem, byl nazýván otcem "valivé koule".
Jan Hájek, ze dne: 20.12.2018


Po smrti Ing. Františka Popolanského v letošním červnu, zemřel dne 16.listopadu 2018 ve stejném věku 91 let prof. Tibor Horváth, který stejně jako František Popolanský patřil doyenům ochrany před bleskem světového významu.Dr. Tibor Horváth se narodil v Budapešti, kde také pracoval na místní technické univerzitě. S touto vzdělávací a výzkumnou institucí byl spojený jeho život. Na univerzitě začínal jako student a později se dopracoval na pozici řádného profesora. Po tuto dobu zůstal věrný své největší zálibě, resp. „lásce“ – technice vysokého napětí a ochraně před bleskem. Na univerzitě pracoval jako učitel a výzkumník neúnavně celých 68 let.Mezi nejdůležitější oblasti, které profesor Horváth obohatil svými průkopnický příspěvky, patří problematika uzemňování objektů, koncepce určování pravděpodobnosti zásahu blesku a využití informační techniky ve vztahu k ochraně nadzemních elektrických vedení, civilních a průmyslových staveb.

Jeho mimořádným vědeckým objevem byla teorie a výpočetní metoda pro určení bodu zásahu blesku do objektu na základě pravděpodobnostního přístupu. První verzi této nové teorie vypracoval a publikoval na počátku šedesátých let 20. století. Tato teorie dokázala prakticky aplikovat, resp. využít elektrogeometrický model ve vztahu k blesku, který byl krátce předtím publikován. Po mnoha letech výzkumu vytvořil také teorii ("Probability Modulated Attraction Space theory - PMAS", pravděpodobnostní teorie pro určení místa zásahu blesku v prostoru) pro numerické vyhodnocení efektivnosti rozložení zachytávacího systému na objektu a riziko zásahu blesku do objektu.

Výsledky, resp. závěry z těchto teorií publikoval na mezinárodních konferencích ochrany před bleskem ( ICLP - International Conference on Lightning Protection), v knihách "výpočetní of Lightning Protection" a "Understanding Lightning and Lightning Protection" a také byly podkladem pro mnohé práce vědců a výzkumníků.Byl dlouholetý člen ICLP, kam vstoupil v roce 1963 a v letech 1981-85 a 1994-1996 byl jejím presidentem.  První, kdo prezentoval metodu "valivé koule" pro zjištění ochranných prostorů jímací soustavy a prosadil její použití v maďarských normách pro ochranu před bleskem v roce 1962. Tato metoda se stala posléze součástí všech následných mezinárodních norem, byl nazýván otcem "valivé koule".Byl president Elektrotechnické asociace Maďarska a Maďarské akademie inženýrů. Byl autorem nesčetných publikací ve čtyřech jazycích. Do poslední doby pracoval na publikaci ABC pro ochranu před bleskem, kterou nestihl dokončit a bude dokončena jeho studenty a pokračovateli.

Z dostupných materiálů.
POKUD PRACUJETE V OBORU,
můžete si o aktuální papírový katalog 
ochran před bleskem od DEHN+SÖHNE zažádat
NÍŽE UVEDENOU OBJEDNÁVKOU!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

DEHN s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na jejich bezpečném a spolehlivém fungování závisí celá řada energetických a výrobních systémů. Při poškození potrubí vznikají vysoké náklady na opravu a rovněž může dojít k ohrožení osob, majetku či životního prostředí. Při projektování, stavbě a provozu potrubních systémů je nesmírně důležité posoudit stávající i případná budoucí rizika. Nejdůležitějším opatřením pro zachování funkčnosti potrubí uloženého v zemi a jeho bezpečného provozu je ochrana před korozí. Dalším zdrojem možného ohrožení jsou externí faktory jako úder blesku či vysokonapěťová zařízení v blízkosti vedení potrubí. Tento článek si klade za cíl navrhnout řešení pro ochranu potrubí v případě negativního ovlivnění bleskem a přepětím.
Přichází další zjednodušení montáže vysokonapěťových vodičů HVI! U předchozí verze byl pro správné natočení potřebný klíč. Nové provedení stačí namáčknout! Nová verze eliminuje možné nepřesnosti při finálním sestavení. Mezitím, co technologie HVI zjednodušuje práci při návrhu správné a účinné ochrany před bleskem a přepětím, letošní novinky HVI light nabízí snadnější aplikaci. Finální výsledek je tedy ve srovnání s konvenčními metodami rychlejší. Pokud navíc přihlédneme ke skladovým zásobám dodavatelů, pak to určitě stojí za úvahu ...
Je to tu! DEHN se vrací k prezenční formě seminářů! Přestože jsme se díky on-line vysílání #eDEHN všichni mnoho naučili, v řeči hromosvodářů se začíná "blýskat" na dobré časy! Distanční přednášky mají své nesporné výhody, ovšem prezenční forma lépe chutná, voní a hlavně se potkáme s těmi, které jsme třeba dlouho neviděli. ILPC má připravenou velkou informační dávku, která osloví nejen ortodoxní hromosvodáře. Jaké jsou termíny seminářů a místa konání pro druhé pololetí 2021 sledujte zde!
Další pokračování legendárního DEHNventilu je zde! Neumartský výrobce ochran před bleskem a přepětím uvádí další vylepšený typ svodiče se souhrnným bleskovým proudem 100kA, vlny 10/350 a se schopností eliminace následného proudu 100kA. Chcete vědět jak tento nový model funguje? Seznamte se s technologií RAC a jednotlivými fázemi při práci tohoto ochranného přístroje! Tento článek srovnává technologii jiskřiště RAC a varistoru. A na závěr autor popisuje všechny výhody DEHNventilu M2!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933