Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Měření spojitosti ochranných vodičů a vodičů pospojování (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 15.12.2014
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Měření spojitosti ochranných vodičů a vodičů pospojování


Jak se provádí měření spojitosti ochranných vodičů? Kdy se výsledek zkoušky požaduje za vyhovující a jakou velikost by měl mít proud, který se při zkoušce používá? Jak velký má být průřez vodičů ochranného pospojování určených pro připojení k hlavní uzemňovací svorce? A jakou vodivost má mít vodič ochranného pospojování spojující navzájem dvě neživé části? To se dozvíte v tomto článku.
Autorský článek, ze dne: 15.12.2014




Tato zkouška se vyžaduje, aby se ověřily podmínky ochrany automatickým odpojením od  zdroje, a její výsledek se považuje za vyhovující, pokud přístroj použitý ke zkoušce ukáže odpovídající údaj. Proud, který je ke zkoušce použitý, by měl být dostatečně malý, aby nezpůsobil nebezpečí požáru nebo výbuchu. Odpovídající hodnota přechodového odporu je do 0,1Ω.

ČSN 33 2000-5-54 ed.3 Elektrické instalace nízkého napětí – Část 5-54: Výběr a stavba elektrických zařízení – Uzemnění a ochranné vodiče. Tato norma je základní normou, která řeší problematiku ochranných vodičů a vodičů pospojování. Je určena pro zřizování uzemnění a pro ochranné vodiče, včetně vodičů ochranného pospojování tak, aby elektrická instalace byla bezpečná.

Definice dle ČSN 33 2000-5-54 ed.3.
Ochranný vodič (protective conductor) - vodič pro zajištění bezpečnosti, např. ochranu před úrazem elektrickým proudem. Mezi příklady ochranného vodiče patří vodič ochranného pospojování, vodič ochranného uzemnění a uzemňovací přívod, je-li použitý pro ochranu před úrazem elektrickým proudem.

Vodič ochranného pospojování (protective bonding conductor) - ochranný vodič zajišťující ochranné pospojování.

Jedná se o ochranné pospojování - tj. vyrovnání potenciálu za účelem bezpečnosti. K tomuto účelu slouží tzv. ekvipotenciální svorkovnice (ekvipotencialita -  tj. stav, ve kterém mají vodivé části v podstatě stejný elektrický potenciál. Tyto termíny jsou podrobně definovány v ČSN IEC 60050 – 195, Mezinárodní elektrotechnický slovník.

Průřez každého ochranného vodiče musí splňovat podmínky pro automatické odpojení od zdroje požadované v článku 411.3.2 IEC 60364-4-41:2005 a musí být schopný vydržet mechanické a tepelné namáhání způsobované předpokládaným poruchovým proudem v průběhu doby, po kterou probíhá odpojování ochranným přístrojem.

Pokud jsou pro ochranu před úrazem elektrickým proudem použity nadproudové ochranné přístroje, musí být ochranný vodič součástí stejného vedení jako jeho živé vodiče nebo musí být v jejich bezprostřední blízkosti.

Vodiče ochranného pospojování pro připojení k hlavní uzemňovací svorce
Průřez vodičů ochranného pospojování určených pro připojení k hlavní uzemňovací svorce nesmí být menší, než je polovina průřezu vodiče ochranného uzemnění (vodič označený PE), jehož průřez je v instalaci největší, a nesmí být menší než
Průřez vodičů ochranného pospojování určených pro připojení k hlavní uzemňovací svorce nemusí být větší než 25mm2 Cu nebo ekvivalentní průřez pro jiné materiály.

Ochranné vodiče pro doplňující pospojování
Vodič ochranného pospojování spojující navzájem dvě neživé části nesmí mít vodivost menší, než je vodivost tenčího z ochranných vodičů připojených k neživým částem. (Pro délky přívodů do 100m nemusí být zpravidla průřez vodičů doplňujícího ochranného pospojování větší než 25mm2 Cu.

Zachování elektrické spojitosti ochranných vodičů
Ochranné vodiče musí být vhodným způsobem chráněny před mechanickým poškozením, chemickým nebo elektrochemickým rozrušováním, před elektrodynamickými a termodynamickými silami. Veškeré elektrické spoje musí mít dostatečnou tepelnou kapacitu a mechanickou pevnost, aby vydržely jakékoliv proudové zatížení po jakoukoliv dobu, které se ve vodiči nebo v kabelu nebo v kabelovém krytu největšího průřezu může objevit.

Ochranný vodič nesmí být vybaven žádným spínacím přístrojem, ale může mít spoje, které je možno pro potřebu zkoušení pomocí nástroje rozpojit.

Tabulka: Minimální průřezy ochranných vodičů
(pokud nejsou vypočítány podle 543.1.2)

 
Průřez žádného ochranného vodiče, který není součástí kabelu nebo který není ve společném obložení s vodiči vedení (fázovými vodiči) nesmí být menší než
Ochranný vodič, který netvoří součást kabelu, se považuje za mechanicky chráněný, jestliže je instalovaný v trubkách, elektroinstalačních kanálech nebo pokud je chráněný podobným způsobem.


Autor: Milan Dolenský, revizní technik EZ v rozsahu E1/B

Toto je ukázka sborníku L.P.Elektro č. 72 (zde)
 Pro členy BENEFIT clubu LPE je k dispozici celé znění sborníku (zde)!
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.