Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Měření náhradního unikajícího proudu u spotřebiče


Document Actions
Článek
Metoda měření náhradního unikajícího proudu je u současných elektronikou vybavených spotřebičů méně využitelná, neboť její některé společné rysy s měřením izolačního odporu s sebou nesou i obdobné problémy při měření. Na druhé straně je ovšem pro obsluhu i měřicí přístroj bezpečnější při měření potenciálně vadných spotřebičů a je vhodným doplňkem k měření izolačních odporů u spotřebičů neobsahujících elektronické obvody.
Leoš Koupý, ze dne: 22.04.2016
reklama


Měření se provádí u spotřebičů třídy I nebo třídy II podle ČSN 33 1600 ed.2. Norma ČSN EN 60974-4 toto měření neuvádí.

Na obrázku 1 je schéma zapojení pro měření náhradního unikajícího proudu u spotřebičů třídy I. Zdroj měřicího proudu je připojen mezi spojené pracovní vodiče spotřebiče a přípojné místo ochranného vodiče PE k elektrické instalaci. V měřicím obvodu je zapojen miliampérmetr, který vyhodnocuje unikající proud. Vnitřní odpor měřicího obvodu má mít velikost 2kΩ, což simuluje odpor lidského těla. Vzhledem k tomu, že zdroj měřicího proudu je střídavý, uplatní se na celkovém unikajícím proudu nejen proudy tekoucí přes odpor izolací spotřebiče, ale i proudy unikající přes jeho vnitřní kapacitní vazby.




Obrázek 1  - Měření náhradního unikajícího proudu u spotřebičů třídy I

Je-li měřen náhradní unikající proud u spotřebičů třídy II nebo u částí spotřebičů třídy I nespojených s PE vodičem, je druhý pól měřicího napětí připojen na hrot, který se přiloží k měřené vodivé dotyku přístupné části spotřebiče tak, jak je naznačeno na obrázku 2. Tento postup lze nazvat též měřením náhradního dotykového proudu.

Poznámka: Při měření náhradního unikajícího proudu se měřicí napětí vyskytuje současně na obou pracovních vodičích spotřebiče, neboť jsou při měření propojeny. Náhradní unikající proud je proto roven součtu naměřených proudů při měřeních provedených se změnou polarity napájení (záměna L a N) metodou přímého měření nebo měření rozdílového proudu.




Obrázek 2 - Měření náhradního unikajícího (dotykového) proudu u spotřebičů třídy II

Požadované parametry měřicího zařízení:

U=25V÷250V/50Hz – napětí zdroje naprázdno
Ik<3,5mA pro U>50V – zkratový proud zdroje
Ri=2kΩ –  vnitřní odpor měřicího obvodu

Měřicí přístroj musí výsledný unikající proud zobrazit takový, jaký by obvodem tekl při napětí 230V/50Hz. Znamená to, že pokud je měřicí napětí jiné než 230V, výsledek musí být přepočítán.

Poznámka: Měřicí napětí zdroje musí být sinusového průběhu o velikosti mezi 25V a 250V. Je-li použito měřicí napětí větší než 50V, nesmí zkratový proud zdroje přesáhnout 3,5mA. Vnitřní odpor měřicího obvodu musí být 2kΩ, což simuluje odpor lidského těla.
Toto je ukázka sborníku L.P.Elektro číslo 75 (zde)
 Pro členy BENEFIT clubu LPE je k dispozici celé znění sborníku (zde)!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ



FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933