Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Měření izolačního odporu u spotřebiče - požadavky ČSN (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 25.09.2015
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Měření izolačního odporu u spotřebiče - požadavky ČSN


Měření izolačního odporu se provádí u elektrického ručního nářadí a ostatních spotřebičů, které jsou revidovány podle ČSN 33 1600 ed.2, a u svařovacích zařízení kontrolovaných podle ČSN EN 60 974-4. Zdroj měřicího proudu se zapojí mezi spojené pracovní vodiče spotřebiče a přípojné místo PE vodiče k elektrické instalaci. V měřicím obvodu je zapojen ohmmetr, který vyhodnocuje izolační odpor. Jaké jsou požadované parametry měřicího zdroje?
Leoš Koupý, ze dne: 25.09.2015



Měření se provádí u elektrického ručního nářadí a ostatních spotřebičů, které jsou revidovány podle ČSN 33 1600 ed.2, i u svařovacích zařízení kontrolovaných podle ČSN EN 60 974-4. Zdroj měřicího proudu se zapojí mezi spojené pracovní vodiče spotřebiče a přípojné místo PE vodiče k elektrické instalaci. V měřicím obvodu je zapojen ohmmetr, který vyhodnocuje izolační odpor.

U spotřebičů třídy II a III je druhý pól měřicího napětí připojen na hrot, který se přiloží k vodivým, dotyku přístupným částem spotřebiče (viz obrázky 1 a 2).

U svařovacích zařízení se měří izolační odpory mezi PE obvodem a síťovou částí, mezi PE obvodem a svařovacím obvodem a mezi síťovou částí a svařovacím obvodem.

Požadované parametry měřicího zdroje:
I 1mA při U  DC 500V po dobu 5s až 10s

Poznámka: Výše uvedené požadavky na měřicí zdroj je třeba chápat tak, že izolační odpory se měří stejnosměrným napětím minimálně 500V (maximálně 750V), přičemž zdroj měřicího napětí musí být natolik “tvrdý“, aby při jeho zatížení proudem 1mA po dobu 5s až 10s nekleslo měřicí napětí pod 500V. 

Parametry měřicího zdroje jsou stanoveny v souladu s ČSN EN 61557-2 a jsou shodné s požadavky norem pro revize elektrických instalací. K měření lze tedy použít i jakýkoliv přístroj určený pro měření izolačního odporu v elektrických instalacích, který má požadované parametry.
 
Obrázek 1 - Měření izolačního odporu spotřebičů třídy I - schéma zapojení

 
Obrázek 2 - Měření izolačního odporu spotřebičů třídy II - schéma zapojení

 Toto je ukázka sborníku L.P.Elektro číslo 75 (zde)
 Pro členy BENEFIT clubu LPE je k dispozici celé znění sborníku (zde)!


JAK MĚŘÍTE IZOLAČNÍ ODPOR
U RUČNÍHO NÁŘADÍ VY?
Podělte se s námi o své zkušenosti
v níže uvedené diskusi!

 
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.