Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Montáž elektrických zařízení na hořlavé podklady (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 29.07.2003
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Montáž elektrických zařízení na hořlavé podklady


horlacek1.jpg
Které normy by vás měly zajímat při ukládání elektrických zařízení do hořlavých látek? Vzpomínáte si na stupně hořlavosti hmot? Která ČSN určuje stupeň hořlavosti? Jak se jistí silová vedení uložená v hořlavých hmotách?
Milan Bureš, ze dne: 29.07.2003

Při ukládání elektrických zařízení do hořlavých látek nebo na ně musí být dodržené ustanovení ostatních norem, které se na daný případ vztahují jako např.:ČSN 33 2000, ČSN 33 2130, ČSN 33 2180, ČSN 33 2000-5-51 dříve ČSN 33 2310, ČSN 33 2000-4-41 dříve ČSN 34 1010, ČSN 33 2000-5-523 dříve ČSN 34 1020, ČSN 34 1050 a pod.

Pro instalaci a používání tepelných spotřebičů platí ČSN 06 1008.

Stupeň hořlavosti hmoty - je stupeň hořlavosti stavební hmoty,který byl určen předepsanou zkouškou podle ČSN 73 0862. Stupně hořlavosti stavebních hmot podle ČSN 73 0862 jsou:

A - nehořlavá
B - nesnadno hořlavé
C1 - těžko hořlavá
C2 - středně hořlavá
C3 - lehce hořlavá

Cílem tohoto předpisu je zabránit vznícení hořlavých látek z šíření požáru ve vedeních.

Jako nehořlavé tepelně izolační podložky či lůžka pro elektrické zařízení uložené v hořlavých látkách, a na jejich povrchu je možné použít každou látku, která je nehořlavá.

Stupeň hořlavosti stavebních hmot se určuje podle ČSN 73 0862 a posuzuje podle ČSN 73 0802.

Nejvyšší dovolená teplota elektrického zařízení v místě styku s hořlavou látkou B, C1, C2, nebo C3 může být nejvíc 120oC.

Elektroinstalační krabice ve stěnách, příčkách, ve stropech a podlahách musí být na montáž a údržbu přístupné, aby se dali kdykoliv lehce otevřít a opět uzavřít. Víka krabic musí být viditelná nebo jejich poloha označena tak, aby je bylo možné lehce najít (např. kroužkem na podhledu).

Ke krabicím umístěným za obklady stěn a příček, nad podhledem nebo pod nášlapnou vrstvou podlahy musí být přístup umožněn lehce otevíratelnými kryty ( např. odklopením části stěny, podhledu, příp. podlahového dílce ), přičemž kryty musí být viditelně označeny aby bylo možné krabice lehce najít.

Elektrické silové vedení ukládané do hořlavých látek a na ně se jistí podle ČSN 33 2000-5-523 a mají se jistit přednostně jističi. Při ukládání elektrických silových obvodů a jejich příslušenství do protipožárních dělících konstrukcí a na jejich povrch nesmí být snížena nebo porušena požární odolnost těchto konstrukcí.

Prostupy elektrických rozvodů napříč požárními stěnami a požárními stropy musí být při konstrukcích síly do 300mm na celou tloušťku prostupu, při konstrukcích do tloušťky alespoň 150mm při obou koncích konstrukce utěsněny nehořlavými látkami. Na utěsnění je možno použít i vývodek, pokud jsou nehořlavé nebo odolné proti šíření plamene a splňují požadovaný stupeň utěsnění vedení.

Průchody elektrických silových vedení napříč ostatními stavebními konstrukcemi z hořlavých látek, a to ve svislém i vodorovném směru, musí být zhotoveny stejně jako vedení zapuštěné do stavebních konstrukcí z hořlavých látek.

Silové vodiče, kabely, instalační trubky, lišty, příchytky, vývodky, krabice bez svorek a pod. je možné uložit přímo do hořlavých látek stupňů hořlavosti B, C1, C2, C3 nebo na ně za předpokladu, že jsou alespoň odolná proti šíření plamene.

Elektrické předměty na přímou montáž do hořlavých látek a na stupňů hořlavosti B, C1, C2, C3 je možné montovat bez osobitých opatření pokud vyhověly předepsaným podmínkám a zkouškám podle ČSN 34 5618 a když jsou pro takovou montáž označeny.

Elektrické předměty označené značkou jsou pro:

..... montáž na hořlavé látky

..... montáž do hořlavých látek

Elektrické svítidla označené F jsou pro montáž na hořlavé látky.

Ostatní elektrické předměty je možné ukládat do hořlavých látek a na ně stupňů hořlavosti B, C1, C2, C3 jen za podmínek stanovených v této normě. Tyto elektrické předměty se musí oddělit od hořlavých látek vzduchovou mezerou nebo nehořlavou tepel. izolující podložkou, nebo lůžkem na celé styčné ploše podle tabulky.

Druh elektrického předmětu

Nehořlavá tepelně izolační podložka nebo lůžko tloušťky alespoň mm .....1)

Vzduchová
mezera tloušťky alespoň mm .....1) 2)

Rozvaděče
Elektrické stroje 
Elektrické spotřebiče

10

50

Elektrické přístroje
Elektroinstalační materiál a přístroje .....3)
Elektrická svítidla

5

30

1) Upevňovací šrouby procházející tepelně izolační podložkou nebo vzduchovou mezerou se nepokládají za nebezpečné z hlediska vedení tepla.

2) Vzduchovou mezeru je možné použít jen při montáži elektrických předmětů na hořlavé látky a ne do nich.

3) Dovoluje se do hořlavých látek stupňů hořlavosti B, C1, C2 a na ně montovat domovní elektrické přístroje, krabicové rozvodky, krabice s el. přístroji do 16A a do 380V pokud jsou z látky alespoň odolné proti šíření plamene.

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.