Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Jaké známe druhy ...

Pokud člověk není zrovna sám revizním technikem, může si pod pojmem revize ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 106
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Nezřídka slyšíme, že to nemůže “kopat” když je to zem … a někteří víme, že jde o jakousi polopravdu. Skutečnost, že je vodič označen značkou uzemnění pro zkušeného elektrotechnika ještě nic neznamená, pokud nemá jistotu zapojení opačného konce vodiče ...

eDEHN#47: Ochrana plynových zařízení


Document Actions
eDEHN#47: Ochrana plynových zařízení
Co asi vznikne při kombinaci blesku a plynu? Že nemalovat "čerta na zeď"? Samozřejmě i tato kombinace za určitých okolností nemusí nutně představovat nebezpečí. Asi bychom všichni měli vědět, kdy se plyn promění v nebezpečnou třaskavinu, kdy uzemňovat a proč. Nebo také proč se nestát členem šílených pospojovačů. Pokud si chcete zopakovat filozofii ochrany plynových zařízení před bleskem a přepětím, sledujte tento webcast ...
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 13.05.2021
 


eDEHN47: Ochrana plynových zařízení
Problematiku objasnili: Jiří Kutáč, Jiří Kroupa
Dotazy položené během živého vysílání:
 • Máme doma celá léta starý historický plynový sporák po babičce a wavky. O přepěťovce ani myšlenka. Myslíte, že má cenu těmto muzejním kouskům přidávat nějakou přepěťovou ochranu?
 • Ako veľmi musí byť spojené plynové potrubie s bleskozvodom? A musí byť vôbec?
 • Mohu na cizí plynové potrubí nahlížet jako na náhodný zemnič?
 • Existuje nejaký skutočný príbeh o tom, že by plynové zariadenie vybuchlo vplyvom prepätia? Nepočul som!
 • Prečo by nemohol aktívny bleskozvod chrániť plynové zariadenie? Veď tá aktívna hlavica nijako neiskrí! To je novodobé technické šikanovanie!
 • V kterém případě se připojuje jiskřiště mezi dvě rovnoběžná potrubí? Jedno je s plynem, druhé netuším. Proč je tam jiskřiště nevím.
 • Viděl jsem pár bioplynek které odporují zdravému rozumu. Je možné, že pokud jsou v provozu, mají posvěcení TIčru? Nebo TIČR nerozumí normě ČSN EN 62 305? Nebo naopak rozumí všem ČSN a VTZ?
 • Investor je nepřítel bezpečnostních zabezpečení. Když nechce komunikovat, tak to navrhnu sám a on mě vymění. Čím se bránit?
 • Jaké mají povědomí o ochraně plynových zařízení sami plynaři? Ti, co servisují náš kotel umí nastavit hořák a s hromosvody a blesky prý nemají nic společného a nemám se na ochranu kotle ptát. Je to tak u všech nebo je to vyjímka? Školíte i plynaře?
 • Jak to, že jeden jímač a jeden svod na regulační stanici! Vždyť to aktivářům vyčítáte!
 • Jak se spojí koleje s plynovým potrubím? Pokud to tedy lze. Přece jsou to dva potenciály, ne? Ale v kolejí vedou různé signály ...

Odpovědi na výše uvedené dotazy sledujte zde!
Chcete dostat echo o živém vstupu včas? 


OBJEDNEJTE SI NA TYTO UDÁLOSTI
studijní podklady
níže uvedenou objednávkou!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Mnohé instinktivně nenapadá při tankování u stojanu čerpací stanice si zapalovat cigaretu, co ovšem běžného člověka napadá při pomyšlení na ochranu takového skladiště pohonných hmot před bleskem a přepětím? Jak má vypadat správný hromosvod a následné prvky ochrany proti přepětí je nejen dobré si opakovat, ale především poopravit. Tuto problematiku si v relaci připravil Jiří Kutáč.
V tomto díle si povíme, jak správně kotvit jímače na šikmé a ploché střeše tak, aby byly stabilní i za vysokého větru. Jaké podpěry vedení volit, abychom nepoškodili střechu a co nejméně zasahovali do nové fasády. Upozorníme na tepelné mosty při instalaci podpěry vedení do zateplení objektu. Do jaké výšky instalujeme zkušební svorku. Co krokové a dotykové napětí, kde chybujeme při instalaci. Jak správně uložit vedení svodu pod fasádu a na co si dát pozor při uzemnění objektu. Na tato úskalí běžného hromosvodu a časté nedostatky se zaměříme v přednášce.
Samotné vytápění okapů je pro mnoho občanů jakési sci-fi, bez kterého se sami určitě obejdou. Pro provozovatele budov jde v mnohých případech naopak o cennou službu. Ať již vytápíme okapy, příjezdové cesty nebo chodníky, i v těchto případech bychom měli pamatovat na ochranu před bleskem a přepětím. Je to opravdu nutné? Chránit chodník před bleskem? Správnou odpověď přinese starý dobrý výpočet míry rizika. Někdo však nemusí provádět složité výpočty. Pro představu postačí částka za případné rozebrání, vysekání, nákup, výměnu a uvedení do původního stavu. V tomto webcastu se dozvíme něco od výrobce i z praxe ...
V nemocničních zařízeních je nutné plně respektovat koordinovanou ochranu SPD dle normy ČSN EN 62305-4 ed.2. Nestačí svodič bleskových proudů a přepětí umístěný pouze v rozvodně. Je potřeba, aby byly svodiče instalovány také v podružných rozvaděčích a zejména mají být instalovány typy 3 u cílových chráněných zařízení. V nemocničních zařízeních nesmíme dále zapomenout na ochranu proti bleskovým proudům a proti přepětí v různých technických prostorech, serverovny, MaR, vytápění, požární ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933