Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Servisní služby ...

Jaké materiály se používají pro připojování jističů nebo uvnitř ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 26
Osobní nástroje

Plánujete pracovnu? Zásuvky taky?


Document Actions
poczasvp2.jpg
Jste energeticky závislí? Zaslouží si vaše pracoviště více než jednu zásuvku ve zdi? Nebo jste příznivci lišt a bobulí pod kobercem?
Miroslav Minařík, ze dne: 29.04.2003
reklama

Mysleme si co chceme, ale jsme čím dál více energeticky závislejší. Pří zábavě, rodinném životě, zaměstnání... přibývá stále více spotřebičů, které musíte někam připojit!
Pokud při rekonstrukci, nebo novostavbě plánujete svou pracovnu v které budete mít PC a periférie, je dobré si zavčas rozmyslet, zda neinstalovat extra zásuvkový obvod a také dostatečný počet zásuvek!

Pokud se dnes někdo domnívá, že si počítačové pracoviště vystačí s jedinou zásuvkou, tak jej mohu ubezpečit, že mu nemusí stačit ani zásuvek deset! Pokud si zřídíte pracovnu v panelovém bytě, tak mnoho možností nemáte. Buď použijete vícezásuvky, nebo musíte lištovat.

Podívejte se na naprosto neergonomické pracoviště, které navrhoval někdo, kdo nikdy s počítačem nepracoval dlouhé hodiny. Ale i takový elektronický koutek potřebuje více než pět zásuvek. Pokud někdo namítne, že se tam použije rozbočka (vícezásuvka, pětipes....), tak sice má pravdu, že se může použít, ovšem zapojovat další rozbočky a prodloužení není pro bezpečnost žádoucí a pro nás ani estetické a přehledné.

Kolik zásuvek vlastně potřebujeme?
To je otázka, kterou si má každý zodpovědět před provedením elektroinstalace ve své pracovně. Zkusme se tedy podívat na mé pracoviště a na soukromé pracoviště projektanta Ing.Doležala.

vaše pracoviště   Minařík Doležal
nn data zařízení +++
nn
+++
data
+++
nn
+++
data
    stolní PC x x x x
    monitor LCD 1 x      
    monitor LCD 2 x      
    notebook x x    
    monitor 3 x   x  
    tiskárna laser x   x  
    tiskárna inkoust x   x  
    skenner x      
    radiopřijímač x      
    reproduktory k PC x   x  
    nabíječka fotoaparát x      
    nabíječka telefon x   x  
    nabíječka PDA x      
    faxovací přístroj x x x x
    stolní lampa x   x  
    externí modem (ISDN, ADSL)        
    lampa nad prknem     x  
    telefon   x x  
    záznamník     x x
    televizor     x  
    video     x  
    skartovačka x      
    rezerva x      

Věřím, že mnozí zdaleka nepotřebují tolik přístrojů, ale uvádím to zde proto, aby jste si mohli snadněji vzpomenout a zaškrtnout pro vás pouze potřebná zařízení. Také je dobré se rozmyslet, zda si svou pracovnu nejistit samostatným jističem. Jištění samostatným jističem nikoliv pro instalovaný příkon, ale spíše samostatný obvod.
V této sestavě se nezmiňuji o záložním zdroji, z kterého se dá rozbočit k různým přístrojům.

Jak jsem si tedy naplánoval přívody?
Na obrázku vidíte v červených kroužcích přívody nn a v zeleném kroužku přívody data. Pro klid v duši je dobré přizemnit zásuvku PC pracoviště, na kolem procházející měděné potrubí topení (jedna Bečov svorka a 40cm zeleno/žlutého CY 4mm2).
Pro drobné spotřebiče, jako jsou nabíječky, LCD monitory apod. nechám vyrobit dlouhou zásuvkovou lištu, kterou umístím na vnitřní (horní) stranu pracovního stolu.

Pokud tedy někdo navrhuje přívody pro pracoviště pomocí podpodlažních krabic, tak si může jednoduše představit, co je potřeba vytvořit za konstrukci.

Myslíte, že zde chybí důležitý přívod? Jak to vidíte vy? Jaké máte zkušenosti?

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 12)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Rekordní počet online odborných vystoupení letos vytvořil tým DEHN Česká a Slovenská republika. Co myslíte, jaké mělo české technické zastoupení předpoklady a technické možnosti? Kolik odborníků zastupuje značku DEHN u nás? Jakou máte představu o odborných znalostech z oblasti ochrany před bleskem a přepětím pracovníků DEHN a jejich znalostech v oblasti mediálních dovednostech a technickém zabezpečení pro novodobé publikování? V tomto článku naleznete nejen přehled všech letošních dílů eDEHN, ale i vysvětlující komentář vzdáleně připojeného Jana Hájka ...
Zkušený technik dnes ví, že datová sběrnice není pouze doménou systémových elektroinstalací nebo řízení osvětlení. Po sběrnici posíláme také hlas a obraz. Na dobu koaxiálních rozvodů v domovním komunikování lze pomalu zapomenout. Domovní telefony ABB-Welcome Midi nabízejí řešení především pro rodinné domy i rozsáhlejší instalace, například v bytových domech nebo rekonstrukce v panelové výstavbě. O dostupných designech, technických možnostech vypovídají veletrhy, výstavy, prezentace a bezpočet publikovaných článků. O praktické stránce věci se člověk dozví po zvýšeném úsilí. Nahlédněme krátce do technického manuálu, který pomáhá při pochopení a návrhu tohoto systému ...
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
Aleš Šilhavý popisuje software, který pomáhá navrhovat svorkovnice WAGO v rozvaděčích. Jde o konfiguraci svorek pro upevnění na DIN lištu a svorek do plošných spojů. Vybereme typ lišty, její délku, přidáme na lištu koncovou svěrku, následuje konkrétní sestava řadových svorek výběrem z databáze. Ty vybíráme dle typu, velikosti, průřezu, nebo barvy. Uděláme zkušební návrh, zkusíme zkompilovat projekt. Systém odhalí chybějící prvky. Díky aplikací máme představu o veškerém dostupném příslušenství. Pokud bude kompilace bezchybná, můžeme přikročit k popisu svorek. Tak se krok po kroku naučíte rychlému sestavení ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Hledáte odolná svítidla pro žárovky nebo úsporné zdroje? Používáte na stavbách často pohyblivé prodlužovací přívody? Pak by vás mohla zajímat PUR, prakticky nezničitelná trojzásuvka!
Videospot názorně ukazuje použití můstkových systémů pro propojení řadových svorek. K použití není potřeba speciálních nástrojů, přes to je připravena praktická pomůcka. Řešení, které umožňuje přehledné spojení sousedících i vzdálenějších svorek včetně rozdílných průřezů ...
KOPOS Kolín dodává unikátní výrobek na trhu - praktické elektroinstalační lišty ELEGANT, které na trhu nabízí jako jediný výrobce. Vaše kabely vedené na stěnách s nimi budou v přehledném, bezpečném a především elegantním kabátě ...
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933