Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: KROZ#3: K výpočtu oteplení potřebujeme znát především ztrátové výkony všech přístrojů, říká Lukáš Matějíček (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 25.09.2018
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

KROZ#3: K výpočtu oteplení potřebujeme znát především ztrátové výkony všech přístrojů, říká Lukáš Matějíček


KROZ#3: K výpočtu oteplení potřebujeme znát především ztrátové výkony všech přístrojů, říká Lukáš Matějíček
Lukáš Matějíček z Ústí nad Orlicí popisuje, v čem spočívá výpočet oteplení rozvaděče. Dozvíte se, co vše potřebujeme k serióznímu výpočtu. Samotné informace od výrobce přístrojů nejsou všechny, které k výpočtu potřebujeme! Co vše tedy hraje pro volbu jediného výrobce? Pochopitelně ideální řešení je použití výrobků od jednoho výrobce jako je výrobce skříně.. Tito výrobci nám často nabízejí různé pomůcky, nástroje, programy, které nám pomohou vypočítat a zhodnotit oteplení. V tomto případě máme situaci ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 25.09.2018



Jak podle Lukáše Matějíčka vypočítat oteplení rozvaděče, pokud je sestaven z přístrojů různých výrobců?



Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

Lukáš Matějíček z Ústí nad Orlicí popisuje, v čem spočívá výpočet oteplení rozvaděče.
Lukáš Matějíček, EATON Elektrotechnika
Co se týče výpočtů oteplení rozvaděčů, tak dle normy můžeme počítat oteplení rozvaděčů porovnáním ztrátových výkonů, přístrojů umístěných v rozvaděči a schopností rozvaděče ztrátový výkon rozptýlit. Výpočet můžeme provádět u výkonu do 630 A, tzn., běžné domovní rozvaděče, středně velké rozvaděče s jedním prostorem,..  můžeme použít jednoduchý výpočet.

Co tedy vše potřebujeme k serióznímu výpočtu?
Lukáš Matějíček, EATON Elektrotechnika
K tomuto výpočtu, jak již vyplynulo z definice, potřebujeme znát především ztrátové výkony všech přístrojů, vodičů a zařízení, které jsou instalovány v rozvaděči. Což znamená, pokud máme skladbu různých výrobků od různých výrobců, je nutné si sehnat dokumentaci k výrobkům, která bude obsahovat především ztrový výkon k těmto výrobkům.

Ale samotné informace od výrobce přístrojů nejsou všechny, které k výpočtu potřebujeme!
Lukáš Matějíček, EATON Elektrotechnika
Pokud si posháníme dokumentaci, je pak možné pomocí výpočtu vypočítat ztrátový výkon rozvaděče. Zde je potřeba definovat si koeficient soudobostí, který může být různý a měl by být přizpůsoben konkrétní instalaci a realitě, která bude nastávat. Případně pokud se jedná o běžné domovní rozvaděče, tak můžeme jako vodítko použít tabulku, která je uvedena v normě a podle počtu výstupních obvodů zvolit odpovídající koeficient soudobosti. U výpočtu nesmíme zapomenout, že i vodiče mají svůj ztrátový výkon, tzn., nesmíme započítat i příspěvek vodičů.

Co vše tedy hraje pro volbu jediného výrobce?
Lukáš Matějíček, EATON Elektrotechnika
Pochopitelně pokud je použito výrobku od jednoho výrobce, nejlépe nebo ideálně stejného výrobce jako je výrobce skříně. Tito výrobci nám často nabízejí různé pomůcky, nástroje, programy, které nám pomohou vypočítat a zhodnotit oteplení. V tomto případě máme situaci jednodušší, neboť se nemusíme složitě pídit po jednotlivých datasheetech, technických údajích a informacích. Máme vše přehledně umístěno třeba v programu, tabulce apod.


To byly stručné a výstižné informace Lukáše Matějíčka k postupům výpočtu oteplení rozvaděčů.


Další technická vysvětlení Lukáše Matějíčka sledujte v následujících částech videoseriálu KROZ.






TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.