Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Když si starší pár pořídil fotovoltaickou elektrárnu na základě slibů obchodníka, netušil, jaké problémy je čekají. Po výpadku elektřiny v obci zjistili, že jejich investice nefunguje tak, jak očekávali. Co způsobilo, že jejich FVE nebyla schopna ...

KROZ#17 Proč potřebuji znát zkratové poměry pro návrh rozvaděče?


Document Actions
KROZ#17 Proč potřebuji znát zkratové poměry pro návrh rozvaděče?
Zdánlivě podobný rozvaděč na stavbě nemusí být v mnoha případech použitelný pro jiný účel. Důvodem může být například jeho zkratová odolnost. Na následcích špatně zvolené zkratové odolnosti se shodují všichni výrobci rozvaděčů, a proto je dobré to nepodceňovat. Samozřejmě rozvodnice v rodinných domech jsou z pohledu této problematiky jiná kategorie. Ovšem sama skutečnost, že jde o rodinný dům automaticky neznamená, že si na zkratovou odolnost ani nevzpomeneme. Jaký je tedy myšlenkový postup? Co vše vypočítaný zkratový proud nakonec ovlivní ve finálním provedení konstrukce a vnitřního zapojení rozvaděče?
Tým portálu Elektrika, ze dne: 3.12.2019
reklama

Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...


Důvodem proč není jiný, zdánlivě podobný rozvaděč zaměnitelný, může být například jeho zkratová odolnost.

Leoš Blažek, Rittal Czech
Z hlediska průmyslových rozvaděčů je alfou a omegou zkratová odolnost rozvaděče. Bohužel, dostupnost informace jak v místě instalace jistě zkrat bude, informací je velmi poskrovnu, ale je to velice důležité, abych rozvaděč zjednodušeně "nepřestřelil", nepostavil ho na zkratovou odolnost 100 kA, když v místě instalace bude jen 20kA a použiji zbytečně moc prvků. Když ho postavím na 20 kA a v místě bude 50 kA, pak v případě zkratu nemá rozvaděč nárok přežít. Informace o tom je poměr/cena/výkon a k tomu, abych rozvaděč postavil vždy na míru, aby vždy přežil.

Na následcích špatně zvolené zkratové odolnosti se shodují všichni výrobci rozvaděčů, a proto je dobré to nepodceňovat.
Milan Morkes, OEZ
Je to jeden z nejdůležitějších parametrů, který potřebuji pro výrobu rozvaděče. Například do 10 kA, pokud je v místě instalace předpokládaný zkratový proud do 10 kA, ověření zkratové odolnosti se provádět nemusí, nad 10 kA už ano. Jestliže zkratový výkon v místě instalace rozvaděče je nad schopnosti, nad odolnost rozvaděče, může dojít ke kompletní destrukci.
Samozřejmě rozvodnice v rodinných domech jsou z pohledu této problematiky jiná kategorie.
Rodinný dům, kde se vyskytuje větší zkratový proud než 10 kA, to je málokde si myslím...


Sama skutečnost, že jde o rodinný dům automaticky neznamená, že si na zkratovou odolnost ani nevzpomeneme. Jaký je tedy myšlenkový postup?
Lukáš Matějíček, EATON Elektrotechnika
Když navrhnu rozvaděč, je důležité si uvědomit, kde bude instalován a do jaké sítě bude připojen a je nutné znát zkratové poměry v tomto bodě sítě. Na základě odpovídajícího zkratového proudu, potom musíme provádět návrh výkonového rozvaděče. Tzn., zvolit odpovídající konstrukci, držáky, přípojnicového systému tak, aby byly schopny odolat zkratovým proudům.
Co vše vypočítaný zkratový proud nakonec ovlivní ve finálním provedení konstrukce a vnitřního zapojení rozvaděče?
Je potřeba zkratový proud respektovat i při návrhu a zapojování vodičů, při dimenzování jisticích prvků, aby byly schopné spolehlivě vypnout zkratové proudy. Zkratový proud je jeden z velmi důležitých parametrů při návrhu rozvaděče a jisticích prvků, které jsou potom integrovány do rozvaděče.


V další části videoseriálu KROZ řešíme odpověď na otázku co vše se může stát, pokud si vyrobím rozvaděč sám.
Další části videoseriálu #KROZ naleznete zde!


 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 7)


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933