Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: KROZ#17 Proč potřebuji znát zkratové poměry pro návrh rozvaděče? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 3.12.2019
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

KROZ#17 Proč potřebuji znát zkratové poměry pro návrh rozvaděče?


KROZ#17 Proč potřebuji znát zkratové poměry pro návrh rozvaděče?
Zdánlivě podobný rozvaděč na stavbě nemusí být v mnoha případech použitelný pro jiný účel. Důvodem může být například jeho zkratová odolnost. Na následcích špatně zvolené zkratové odolnosti se shodují všichni výrobci rozvaděčů, a proto je dobré to nepodceňovat. Samozřejmě rozvodnice v rodinných domech jsou z pohledu této problematiky jiná kategorie. Ovšem sama skutečnost, že jde o rodinný dům automaticky neznamená, že si na zkratovou odolnost ani nevzpomeneme. Jaký je tedy myšlenkový postup? Co vše vypočítaný zkratový proud nakonec ovlivní ve finálním provedení konstrukce a vnitřního zapojení rozvaděče?
Tým portálu Elektrika, ze dne: 3.12.2019






Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...


Důvodem proč není jiný, zdánlivě podobný rozvaděč zaměnitelný, může být například jeho zkratová odolnost.

Leoš Blažek, Rittal Czech
Z hlediska průmyslových rozvaděčů je alfou a omegou zkratová odolnost rozvaděče. Bohužel, dostupnost informace jak v místě instalace jistě zkrat bude, informací je velmi poskrovnu, ale je to velice důležité, abych rozvaděč zjednodušeně "nepřestřelil", nepostavil ho na zkratovou odolnost 100 kA, když v místě instalace bude jen 20kA a použiji zbytečně moc prvků. Když ho postavím na 20 kA a v místě bude 50 kA, pak v případě zkratu nemá rozvaděč nárok přežít. Informace o tom je poměr/cena/výkon a k tomu, abych rozvaděč postavil vždy na míru, aby vždy přežil.

Na následcích špatně zvolené zkratové odolnosti se shodují všichni výrobci rozvaděčů, a proto je dobré to nepodceňovat.
Milan Morkes, OEZ
Je to jeden z nejdůležitějších parametrů, který potřebuji pro výrobu rozvaděče. Například do 10 kA, pokud je v místě instalace předpokládaný zkratový proud do 10 kA, ověření zkratové odolnosti se provádět nemusí, nad 10 kA už ano. Jestliže zkratový výkon v místě instalace rozvaděče je nad schopnosti, nad odolnost rozvaděče, může dojít ke kompletní destrukci.
Samozřejmě rozvodnice v rodinných domech jsou z pohledu této problematiky jiná kategorie.
Rodinný dům, kde se vyskytuje větší zkratový proud než 10 kA, to je málokde si myslím...


Sama skutečnost, že jde o rodinný dům automaticky neznamená, že si na zkratovou odolnost ani nevzpomeneme. Jaký je tedy myšlenkový postup?
Lukáš Matějíček, EATON Elektrotechnika
Když navrhnu rozvaděč, je důležité si uvědomit, kde bude instalován a do jaké sítě bude připojen a je nutné znát zkratové poměry v tomto bodě sítě. Na základě odpovídajícího zkratového proudu, potom musíme provádět návrh výkonového rozvaděče. Tzn., zvolit odpovídající konstrukci, držáky, přípojnicového systému tak, aby byly schopny odolat zkratovým proudům.
Co vše vypočítaný zkratový proud nakonec ovlivní ve finálním provedení konstrukce a vnitřního zapojení rozvaděče?
Je potřeba zkratový proud respektovat i při návrhu a zapojování vodičů, při dimenzování jisticích prvků, aby byly schopné spolehlivě vypnout zkratové proudy. Zkratový proud je jeden z velmi důležitých parametrů při návrhu rozvaděče a jisticích prvků, které jsou potom integrovány do rozvaděče.


V další části videoseriálu KROZ řešíme odpověď na otázku co vše se může stát, pokud si vyrobím rozvaděč sám.
Další části videoseriálu #KROZ naleznete zde!















Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.