Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Servisní služby ...

Jaké materiály se používají pro připojování jističů nebo uvnitř ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 26
Osobní nástroje

KROZ#16 Co všechno může ovlivnit nadměrné oteplení rozvaděče


Document Actions
KROZ#16 Co všechno může ovlivnit nadměrné oteplení rozvaděče
Dnes, při rozvaze velikosti rozvaděče je nejen důležité myslet na prostorové rezervy pro systémy, které budou potřeba osadit v budoucnu, ale také na možné teplo. Teplo, které od stále nových a nových technologií vzniká při jejich provozu. Možná to někoho nenapadne, ovšem příliš velká teplota může ovlivňovat správnou funkci zařízení. A tak diskuse o použití správné velikosti rozvaděčové skříně jsou opodstatněné. Ten, kdo se takto ptá, není ten, kdo chce za každou cenu prodat větší rozvaděč, ale osoba problematiky znalá a ví, že problematiku zbytkového tepla není dobré přehlížet ...
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 26.11.2019
reklama


Co všechno může ovlivnit nadměrné oteplení rozvaděče kromě možnosti požáru?Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...


Nerozvážné zaplnění rozvaděče může způsobit nejeden problém. Problematika je složitější, než se zaměřit pouze na vznik požáru. Škody mohou být další.
Milan Morkes, OEZ
Kromě možnosti požáru se přístroje nadměrně ohřívají a tím se zkracuje jejich životnost, stejně tak životnost kabelů, tím pádem životnost celé instalace.

Podobně jako u jiných fyzikálních vlastností i nežádoucí oteplení nemusí být na první pohled zřejmé. I velice vzhledně sestavený rozvaděč může být konstrukčně špatně navržen a za nějakou dobu se to projeví.
Leoš Blažek, Rittal Czech
Oteplení rozvaděče já s oblibou říkám, že je to pomalý zabiják rozvaděče. Protože pokud pro přístroje nevytvořím dostatečně dobré klima, potom zkracuji zejména jejich životnost. Projevuje se to hlavně u elektronických přístrojů, může se to projevit i u běžných jističů. Setkal jsem se s tím, že teplota v rozvaděči byla tak velká, že ovlivňovala bimetalovou spušť u menších jističů a docházelo k nežádoucímu vybavení, ačkoliv proud na zátěži byl pod hranicí jmenovitého proudu. Ale s ohledem na teplotu okolí docházelo k vybavení již při nižších hodnotách zátěžového proudu.

S přibývajícími možnostmi nových elektronických zařízení a přístrojů, které umísťujeme do rozvaděčů, nám vzniká povinnost zajímat se o všechny možnosti, které mohou ovlivňovat jejich správnou funkci. Pokud tak neučiníme, může se to vrátit v podobě poruchy.
Štěpán Tyc, Hager Electro
Každé zařízení má své provozní teploty. V případě, kdy v rozvaděči stoupá teplota nad určitou mez, zařízení přestane fungovat správně. Může se jednat o elektronické elektroměry, které mají provozní teplotu nad 50-60°C už neměří správně a neodpovídají své garantované přesnosti. To stejné u proudových chráničů. Mají pracovní teplotu 40°C a nad tuto teplotu jižjejich reziduální proud neodpovídá daným hodnotám výrobce. Oteplení v rozvaděči ovlivňuje nejen možnost požáru, ale všechny okolní přístroje, které nemusí fungovat správně.

V mnoha diskusích zazněla otázka prostorového rozmístění přístrojů. Je vhodnější vyšší nebo nižší skříň? Podle čeho se při návrhu řídit?
Lukáš Matějíček, EATON Elektrotechnika
Při výrobě rozvaděče, středních, větších je velmi vhodné kvalitně provést výpočet oteplení rozvaděče. U větších rozvaděčů nepočítáme ztrátové výkony, neporovnáváme se schopností rozptylovat ztrátový výkon rozvaděče, ale už počítáme konkrétní teploty v rozvaděči. Tady je klíčové si uvědomit, jakých teplot v rozvaděči dosahujeme a jaké přístroje jsou umístěné v části rozvaděče, kde je konkrétní teplota. Může se nám stát, že v horní části rozvaděče dosahujeme 60-70°C.

Dokážete si představit, že umístěním jistících prvků bude vést k tomu, že jističe budou předčasně vypínat. Obvykle, když porovnáte tyto teploty s garantovanými od výrobců, v těchto teplotách není garantována funkčnost jistících prvků apod. takže je vždy potřeba se podívat na deklarované parametry jednotlivých prvků a zjistit, do jakých mezních teplot jsou schopni spolehlivě, funkčně pracovat. Tímto si zajistíme dlouhou životnost zařízení, rozvaděče. Eliminujeme nežádoucí výpadky jističů, vypínání, vlivem toho, že spouště reagují dříve. Nebo že se aktivují elektronické ochrany dnešních elektronických zařízení apod.O to větší argument při návrhu rozvaděče, pokud se někdo ptá, proč to má provádět osoba znalá.


Sledujte další praktické poznámky v následujících částech seriálu KROZ!
V dalším díle videoseriálu KROZ budeme řešit, proč potřebuji znát zkratové poměry pro návrh rozvaděče.


 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Tým specialistů dceřinné společnosti RITTAL v Česku ve Zdibech u Prahy, připravil na první pololetí roku 2021 sérii odborných přednášek. Ty budete moci sledovat prostřednictvím veřejného webcastu vysílaného ze studia RITTAL prostřednictvím portálu Elektrika. Z témat můžete očekávat například: obráběcí centra BC a LC, praktická ukázka návrhu vhodné technologie chlazení rozvaděčů s programem Therm, venkovní rozvaděčové skříně a jejich klimatizace, monitorivání nejen IT systémů - systém CMC III, konfekcionování vodičů - poloautomaty a automat WT, chlazení okolním vzduchem (ventilátory, výměníky vzduch/vzduch, regulace) ... Plánovaná data pořadů sledujte v přehledu!
Co se dělo v době hygienických opatření ve vývojovém a výrobním prostředí kolínského TECO jsme věděli přesně. Pro tuto značku, stejně jako pro jiné, padla všechna plánovaná setkání na neurčito. A tak jsme spolu připravili několik vzdálených setkání. Při každém z nich se věnujeme určité oblasti využití výkonné jednotky FOXTROT ... pokud majitel domu přemýšlí o chytré elektroinstalaci ... jaké je uplatnění FOXTROTu v průmyslu ... uplatnění FOXTROTu v projektech bytových domů ... jak umí FOXTROT řídit veřejnou, elektromobilní a fotovoltaickou energii ... všechny díly můžete sledovat zde!
Zkušený technik dnes ví, že datová sběrnice není pouze doménou systémových elektroinstalací nebo řízení osvětlení. Po sběrnici posíláme také hlas a obraz. Na dobu koaxiálních rozvodů v domovním komunikování lze pomalu zapomenout. Domovní telefony ABB-Welcome Midi nabízejí řešení především pro rodinné domy i rozsáhlejší instalace, například v bytových domech nebo rekonstrukce v panelové výstavbě. O dostupných designech, technických možnostech vypovídají veletrhy, výstavy, prezentace a bezpočet publikovaných článků. O praktické stránce věci se člověk dozví po zvýšeném úsilí. Nahlédněme krátce do technického manuálu, který pomáhá při pochopení a návrhu tohoto systému ...
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Mnozí prožijí celý život v mylných domněnkách a skutečná pravda je zcela minula. V archívech se dá nalézt mnohé, třeba i jiní vynálezci. Žijeme ve století trumfů, kdy pro nás pracují nejrozmanitější elektrické stroje. Ale kde je počátek elektrické energie a kdo je strůjcem prvních elektrických zařízení? Historie je možná jiná než ji známe. Více zde ...
Nové kabelové nosné systémy Jupiter, které jsou vyráběny v Koposu Kolín, se vyznačují mnoha přednostmi ve srovnání s předchozím prodávaným typem žlabů, např. embosováním (prolis kolem perforovaných otvorů ve dně) pro zvýšení tuhosti žlabů ...
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933