Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: KROZ#16 Co všechno může ovlivnit nadměrné oteplení rozvaděče (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 26.11.2019
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

KROZ#16 Co všechno může ovlivnit nadměrné oteplení rozvaděče


KROZ#16 Co všechno může ovlivnit nadměrné oteplení rozvaděče
Dnes, při rozvaze velikosti rozvaděče je nejen důležité myslet na prostorové rezervy pro systémy, které budou potřeba osadit v budoucnu, ale také na možné teplo. Teplo, které od stále nových a nových technologií vzniká při jejich provozu. Možná to někoho nenapadne, ovšem příliš velká teplota může ovlivňovat správnou funkci zařízení. A tak diskuse o použití správné velikosti rozvaděčové skříně jsou opodstatněné. Ten, kdo se takto ptá, není ten, kdo chce za každou cenu prodat větší rozvaděč, ale osoba problematiky znalá a ví, že problematiku zbytkového tepla není dobré přehlížet ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 26.11.2019



Co všechno může ovlivnit nadměrné oteplení rozvaděče kromě možnosti požáru?



Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...


Nerozvážné zaplnění rozvaděče může způsobit nejeden problém. Problematika je složitější, než se zaměřit pouze na vznik požáru. Škody mohou být další.
Milan Morkes, OEZ
Kromě možnosti požáru se přístroje nadměrně ohřívají a tím se zkracuje jejich životnost, stejně tak životnost kabelů, tím pádem životnost celé instalace.

Podobně jako u jiných fyzikálních vlastností i nežádoucí oteplení nemusí být na první pohled zřejmé. I velice vzhledně sestavený rozvaděč může být konstrukčně špatně navržen a za nějakou dobu se to projeví.
Leoš Blažek, Rittal Czech
Oteplení rozvaděče já s oblibou říkám, že je to pomalý zabiják rozvaděče. Protože pokud pro přístroje nevytvořím dostatečně dobré klima, potom zkracuji zejména jejich životnost. Projevuje se to hlavně u elektronických přístrojů, může se to projevit i u běžných jističů. Setkal jsem se s tím, že teplota v rozvaděči byla tak velká, že ovlivňovala bimetalovou spušť u menších jističů a docházelo k nežádoucímu vybavení, ačkoliv proud na zátěži byl pod hranicí jmenovitého proudu. Ale s ohledem na teplotu okolí docházelo k vybavení již při nižších hodnotách zátěžového proudu.

S přibývajícími možnostmi nových elektronických zařízení a přístrojů, které umísťujeme do rozvaděčů, nám vzniká povinnost zajímat se o všechny možnosti, které mohou ovlivňovat jejich správnou funkci. Pokud tak neučiníme, může se to vrátit v podobě poruchy.
Štěpán Tyc, Hager Electro
Každé zařízení má své provozní teploty. V případě, kdy v rozvaděči stoupá teplota nad určitou mez, zařízení přestane fungovat správně. Může se jednat o elektronické elektroměry, které mají provozní teplotu nad 50-60°C už neměří správně a neodpovídají své garantované přesnosti. To stejné u proudových chráničů. Mají pracovní teplotu 40°C a nad tuto teplotu jižjejich reziduální proud neodpovídá daným hodnotám výrobce. Oteplení v rozvaděči ovlivňuje nejen možnost požáru, ale všechny okolní přístroje, které nemusí fungovat správně.

V mnoha diskusích zazněla otázka prostorového rozmístění přístrojů. Je vhodnější vyšší nebo nižší skříň? Podle čeho se při návrhu řídit?
Lukáš Matějíček, EATON Elektrotechnika
Při výrobě rozvaděče, středních, větších je velmi vhodné kvalitně provést výpočet oteplení rozvaděče. U větších rozvaděčů nepočítáme ztrátové výkony, neporovnáváme se schopností rozptylovat ztrátový výkon rozvaděče, ale už počítáme konkrétní teploty v rozvaděči. Tady je klíčové si uvědomit, jakých teplot v rozvaděči dosahujeme a jaké přístroje jsou umístěné v části rozvaděče, kde je konkrétní teplota. Může se nám stát, že v horní části rozvaděče dosahujeme 60-70°C.

Dokážete si představit, že umístěním jistících prvků bude vést k tomu, že jističe budou předčasně vypínat. Obvykle, když porovnáte tyto teploty s garantovanými od výrobců, v těchto teplotách není garantována funkčnost jistících prvků apod. takže je vždy potřeba se podívat na deklarované parametry jednotlivých prvků a zjistit, do jakých mezních teplot jsou schopni spolehlivě, funkčně pracovat. Tímto si zajistíme dlouhou životnost zařízení, rozvaděče. Eliminujeme nežádoucí výpadky jističů, vypínání, vlivem toho, že spouště reagují dříve. Nebo že se aktivují elektronické ochrany dnešních elektronických zařízení apod.



O to větší argument při návrhu rozvaděče, pokud se někdo ptá, proč to má provádět osoba znalá.


Sledujte další praktické poznámky v následujících částech seriálu KROZ!
V dalším díle videoseriálu KROZ budeme řešit, proč potřebuji znát zkratové poměry pro návrh rozvaděče.


TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.