Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: KROZ#1: Lze sestavit rozvaděč z prvků různých výrobců? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 4.09.2018
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

KROZ#1: Lze sestavit rozvaděč z prvků různých výrobců?


KROZ#1: Lze sestavit rozvaděč z prvků různých výrobců?
V různých rozvaděčích, rozvodnicích často vídáme sestavu jistících přístrojů různých výrobců. Někdy jde pouze o doplnění nebo výměnu několika přístrojů. Ale v praxi není ojedinělý případ, kdy je obsah rozvaděče sbírkou jističů z celého světa, podle zbytků co se našlo a právě se hodilo. Jaký pohled na takové stavy mají odborníci? V tomto případě jsme kameru namířili na Lukáše Matějíčka, produktového specialistu EATON v Ústí nad Orlicí.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 4.09.2018



Lze podle Lukáše Matějíčka sestavit rozvaděč z prvků různých výrobců?



Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

Můžeme sestavit rozvaděč z prvků různých výrobců? Pro odpověď na častý dotaz jsme namířili kameru v Ústí nad Orlicí na produktového specialistu EATON.
Lukáš Matějíček, EATON Elektrotechnika
Obecně lze říci, že rozvaděč můžeme poskládat z libovolných prvků. Není nutné používat prvky pouze jednoho výrobce. Musíme si uvědomit, že výrobou rozvaděče vzniká nový výrobek a musíme splnit odpovídající předpisy, normy a další požadavky na rozvaděče. Pokud volíme prvky jednoho výrobce, máme další úkony o to jednodušší, tzn., výrobci nám poskytují podporu při ověřování návrhu, výpočtu oteplení atd. Proto je vždy výhodné volit prvky ať už rozvodnici, nebo prvky osazované do rozvodnice od jednoho výrobce, protože máme zajištěnou maximální podporu při ověřování návrhů, tvorby dokumentace atd.

Co si počít, když nemáme možnost osadit výzbroj rozvaděče jedinou značkou výrobce?
Lukáš Matějíček, EATON Elektrotechnika
Pochopitelně ne všechny výrobky jsou dostupné od jednoho výrobce, proto je nutné často kombinovat, nebo doplňovat specifické výrobky do rozvaděče, což není problém. Nicméně od všech výrobků potřebujeme parametry, které jsou nutné pro ověřování návrhu a proto, abychom byli schopni vytvořit kompletní dokumentaci ke konkrétním rozvaděči. Je vhodné volit kvalitní výrobce, kteří dodávají kvalitní dokumentaci ke svým výrobkům.

Jak dalece je třeba ověřovat technické parametry přístrojů, pokud je například nutné rychle vyměnit přístroj a k dispozici je jiný výrobce. Postačí k rozhodnutí závazné parametry příslušného datového listu výrobku nebo je nutné se obracet na technické zastoupení?
Lukáš Matějíček, EATON Elektrotechnika
Záleží pokud se budeme bavit o rozvaděči, tak z obecného pohledu je nutné řešit akorát oteplení a zkratové poměry. Tzn., sladění prvků je spíše věcí na projektanta a řekl bych, že se to více týká technologických rozvaděčů, než třeba domovních a distribučních, kde řešíme odjištění. Otázka je selektivity, záložní ochrany atd. tady je nutné používat výrobky vyzkoušené, nejlépe od jednoho výrobce, který má nazkoušené tyto vlastnosti a parametry. Pokud bychom se podívali na úplné kryty, což teď je za poslední období novinka, nejsou to rozvaděče, ale je to velmi úzce spojeno. Kryty jsou certifikovány s konkrétními přístroji a tady musíme sahat po přístroji, které jsou certifikované s konkrétním úplným krytem a pokud certifikaci provádí výrobce úplného krytu, tak je obvykle certifikuje se svými výrobky. Tady není možné doplňovat a kombinovat s výrobky dalších výrobců.
Další technická vysvětlení Lukáše Matějíčka sledujte v následujících částech videoseriálu #KROZ.





TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.