Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Krátce o CENELEC


Document Actions
Krátce o CENELEC
Jaká je jeho vnitřní struktura? K čemu slouží? Koho slučuje? CENELEC pomáhá, kdykoliv je to možné, otevírat evropský trh jak neevropským exportérům, tak i domácím výrobcům a producentům ... Informační struktury, dokumentace, grafické značky, dokumentační normy, současný stav a vývoj norem v oblasti IEC a ČSN ...
Josef Rýmus, ze dne: 23.01.2008
reklama

CENELEC („Comité Européen de Normalisation Electrotechnique“) Evropský výbor pro normalizaci v oblasti elektrotechniky, je nezisková technická organizace zřízená podle belgického zákona, sdružující v současnosti národní komitéty pro normalizaci zemí: Belgie, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Irska, Islandu, Itálie, Kypru, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Německa, Nizozemska, Norska, Polska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Slovenska, Slovinska, Spojeného království, Španělska, Švédska a Švýcarska, jakož i organizace SEE a UTE.

V rámci příslušných evropských směrnic schválila rezoluce Evropské Rady ze 7. května 1985 metodicky zásady odkazů k evropským normám, čímž položila základ k novému pojetí filozofie k řízení a tvorbě norem v Evropě. Na základě tohoto nového pojetí připravuje CENELEC souvislou řadu elektrotechnických norem týkajících se oblasti Jednotného evropského trhu/Evropské ekonomické oblasti, bez vnitřních hranic pro elektrotechnické a elektronické předměty a služby uvnitř Evropy. CENELEC usiluje rovněž o koordinaci spontánních systémů certifikace a zkoušek v oboru elektrotechniky.

Při aplikaci Mezinárodních norem pomáhá CENELEC, kdykoliv je to možné, otevírat evropský trh jak neevropským exportérům, tak i domácím výrobcům a producentům. V důsledku toho je většina norem CENELEC také mezinárodními normami, vyvinutými v úzké spolupráci s IEC (Mezinárodní elektrotechnickou komisí).

Kromě národních komitétů členských zemí zahrnuje v sobě CENELEC i 13 přidružených národních komitétů, které se zúčastňují na instrukčních a adaptačních procesech, přispívajících k jejich zapojení do Evropské normalizace.

Další souvislosti naleznete v níže uvedených souvislostech nebo přímo ve sborníku!

 

 

ESiCCO Plzeň zajišťuje mezinárodní spolupráci IEC pro ČR a následné zavádění mezinárodních resp. evropských norem do soustavy ČSN a je zpracovatelem relevantních úkolů TN.
Tento příspěvek je souhrnem činnosti a výsledků technické komise IEC TC 3, která patří k nejstarším komisím v historii IEC a jejím posláním je příprava a tvorba mezinárodních norem a publikací v oblasti „Informační struktury, dokumentace a grafické značky“.
Z pohledu české normalizace a nutnosti aplikace těchto norem je zapotřebí, aby v souvislosti s uváděným nárůstem požadavků, věnovaly české firmy projekční, výrobní nebo dodavatelské sféry ve svém obchodním zájmu pro nastávající časové údobí zvláštní pozornost problematice (kvalitě) zhotovování potřebných dokumentů a dokumentace.


Přednáška je v celé verzi součástí
"Sborníku přednášek LPE číslo 24",
 který lze objednat za cenu 220-Kč (naši čtenáři mají poštovné a balné zdarma).

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

LPE s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933