Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

O Zákoně 250/2021 ...

Poslechněte si velice dobře připravenou přednášku Petra Létala, SOLIDTEAM, ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Nejen já, i mnoho dalších, se domnívají, že by se nestalo nic zásadního. Starší elektrotechnici se stále odvolávají na dobu, kdy technické normy stály podstatně méně a navíc jejich šíření nebylo zakázáno zákonem jako dnes. Pokud si všimneme jakým ...
  • Na jaře tohoto roku byl představen automatický přepínač zdrojů TrueONE. ABB uvádí, že jde o první zařízení toho druhu na světě. Skládá se z přepínače a záskokové jednotky v jednom kompaktním celku. TrueONE najde využití tam, kde je potřebné zajistit ...

Krabice KOPOS s průvanovým krytím IP


Document Actions
Krabice KOPOS s průvanovým krytím IP
Druhů podomítkových krabic známe zcela určitě mnoho, v různém provedení, ale obvykle neřešíme krytí IP. Respektive utěsnění jejich vstupů. Proč také? Krabice je přece pod omítkou a sádra kolem ní ... Proč tedy přichází KOPOS s krabicí pod omítku vybavenou membránami? Nějaký důvod to bude mít! Zeptali jsme se produktového manažera KOPOS. Kde byste využili tuto krabici pod omítku s membránou v praxi vy?
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 30.06.2022


... přepis mluveného slova reportáže ...

Jiří Němeček, produktový specialista KOPOS Kolín
KOPOS nabízí krabice jak s membránou, tak vylamovací. V tomhle tvaru a ty s membránou jsou důležité pro stavbu pasivních domů. Když jsou pasivní domy stavěné z cihlových bloků, které jsou dnes plné dutinek. Když se dutinky dají na sebe, tak působí jako komínový efekt a když narušíš skladbu hrany cihly, tak tam táhne vzduch. Proudění vzduchu je nežádoucí. My nechceme, aby nám od zásuvky nebo od vypínače utíkalo teplo a nebo naopak tam táhnul chladný vzduch z venku. Proto jsou utěsněné.

Jak se bude nová krabice chovat například při montáži pro vícenásobné rámečky?
Právě nový tvar, který je kombinací kulatého a hranatého tvaru U možné spojení mnohem kvalitnější. Spojení krabic, když je potřeba vytvořit sestavu pro více nebo pro sdružené rámečky, tak to spojení je pevné. Zatím se to původní bylo taky v pohodě, vytvořilo správnou mezeru 170mm, ale krabice při zasádrování se daly částečně ohnout nebo promáčknout a po zatuhnutí sádry se to špatně spasovalo.


Pro větší náhled kliknout!

V tomto případě toto spojení je tak pevné, že se to nepovede.  Perfektně to pasuje s vícerámečkem, sdruženým rámečkem a není žádné omezení, že bychom řekli "spojíš tři krabice a dost, pak už jedině opatrně". Tady opravdu není potřeba se bát sestavit z jednotlivých krabic, například pětimíst pro pětirámeček. Co se týká uchycení přístrojů šrouby ... klasická krabice KU měla jeden, jednu dírku na přístrojový šroubek. V těchto krabicích jsou již tři. Pokud dojde k nějakému kolapsu, nějakému roztržení sloupku nebo špatně zasádrované jednotlivé krabici, tak se využijí jiné protilehlé otvory a vyrovná se přístroj.

Co prostor? Neubírá širší sloupek pro šrouby místo v krabici?
To důležité v prostoru krabice je, že sloupky nevedou až dolů a že je pod nimi ještě prostor. Plochy dosedají na sebe, takže pod nimi se dá vytvořit tunel bez jakéhokoliv potřeby tam něco dávat. Nějaký kus trubky nebo něco takového a zároveň pod sloupky a díky tomu tvaru kombinace kulatého a hranatého tvaru se navíc uvnitř krabic dosáhlo obrovského prostoru.


K měření úniku vzduchu ... existuje již zmiňovaný pojem průvanové krytí IP?
Průvanové krytí IP neexistuje. Pokud se někdo ptá na krytí IP dvoustřikových krabic, tak nějaké krytí IP mají, ale průvanové krytí IP neexistuje! Jak jsem říkal, že proudí vzduch nebo že my nechceme, aby proudil vzduch, tak to se testuje zkouškou. Pasivní domy se nafukují, natlakují a pak se hledá kudy utíká vzduch. Takže žádné průvanové krytí, ale hledá se únik tepla, který je potencionálním vniknutím i studeného vzduchu.

Je potřeba pro protržení těsnící membrány nějaký nástroj?
Není potřeba nic pouze své ruce. Ve středech membrán jsou části, které se vytrhnou prstem. A pro orientaci je vyznačeno pro jakou velikost jsou vstupy určené. Pokud si montér pomůže vytržením některé části šroubovákem OK, ovšem určitě nepoužívat nůž! Pokud nožem nařízne membránu do kříže, tak poškodí membránu natolik, že se nepřilne ke kabelu a celou výhodu krabice jsme ztratili.

Konec přepisu mluveného slova reportáže. Originál poslouchejte níže!

Kde byste využili krabici pod omítku
s membránou v praxi?
Dejte vědět v níže otevřené diskusi!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 4)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

KOPOS Kolín a.s.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Na expozici KOPOS Kolín v Brně 2022 nás zaujal nový parapetní kanál, který je o 5mm nižší než předchozí model a přesto výrobce tvrdí, že je uvnitř kanálu více prostoru. Takové tvrzení musí v uších technika silně rezonovat! Technici obecně nemají rádi marketingové výkřiky do tmy. Zvláště pokud se nezakládají na platných fyzikálních zákonech. V tomto případě je to však jinak! Podrobnosti prozrazuje produktový specialista ...
Tradiční český výrobce z Kolína dodává na trh několik úložných systémů. V souvislosti s ČSN 73 0895 se vyžaduje u kabelů schopnost odolávat podmínkám požáru bez zkratu či přerušení toku elektrického proudu po stanovenou dobu. KOPOS vyrábí požárně odolné systémy dle příslušných norem a předpisů. Kabelové žlaby Jupiter KZ s tloušťkou plechu 1,5mm a kabelové lávky KL s příčkami ve vzdálenosti 150mm. Samostatné kabelové příchytky 67xx, Omega příchytky, Dobrman příchytky a skupinové držáky SD 2, které jsou dle normy montovány po maximálně 300mm. Komentář produktového specialisty sledujte zde ...
Zateplení pláště domu je v posledních letech standardem. Lidé zateplují však také starší domy a málokdy takovou operaci konzultují s elektrikářem. Kromě hrozících úrazů při navrtání vedení pod napětím dochází také k neodbornému prodlužování různých světelných vývodů. Přestože fasádník může být zručným řemeslníkem, při pokládce polystyrenových bloků může udělat zásadní chybu! Jak spolehlivě upevnit v zateplovací vrstvě krabici nebo základnu pro svítidlo? To může být pro neznalé osoby neřešitelný úkol. Jak potom dodatečně umístit krabici do polystyrenu? Zde je elegantní řešení s ukázkou montáže!
Upevňování konstrukcí pro uložení vedení je pro elektromontéry, obzvlášť v průmyslových aglomeracích, docela zásadní dovedností. Vyžaduje znalosti ze stavebnictví, elektrotechniky a často také chemie. Ovšem úkol montéra, člena elektromontážního dodavatele není totožný s výsledkem zámečníka. Je podstatně širší. Na konstrukci pak ukládá vedení, to zapojuje a celou elektroinstalaci pak musí zprovoznit. Proto lze upevňování považujeme za malou, ovšem důležitou část elektromontáží. Proto každá pracovní pomůcka, zlepšující výkon řemeslníka, je vítaná. Co myslíte, jakou pomůckou je tato vstřelovací pistole?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933