Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Jak vznikl VARNET ...

Od 1. ledna 2020 se trhu oficiálně otevřela společnost VARNET. Vznikla fúzí ...

OEZ: Novinky 2020 ...

OEZ Letohrad představil v květnu prostřednictví tří webcastů vše, ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
11.08.2020 TIP na kompaktní tlačítko nouzového zastavení PMQ: malé provedení, velký účinek! Nové kompaktní tlačítko nouzového zastavení řady RMQ v sobě spojuje funkčnost, bezpečnost a jedinečné konstrukční provedení. Bezpečnější díky podsvícení! Podsvícený prstenec po celém obvodu tlačítka může v závislosti na oblasti použití plnit širokou škálu funkcí. Ať už slouží jako signalizace stisknutí ...
10.08.2020 Automatizace a vybavení vyžadují hodně energie. S rostoucí propracovaností koncepcí instalace roste počet polních zařízení a všude se používají komponenty, jako jsou I/O moduly, senzory, jednotky, kamery a osvětlení. Vlivy Industry 4.0 a IoT vedou ke zvýšené poptávce po řízení procesů a zpětné vazbě. Dokonce i mechanika se vyvíjí z pneumatického na elektrický pohon. Pro různé aplikace jsou zapotřebí různé ...
8.08.2020 IP007# LIVE EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne? Přestože je přístroj AFDD na trhu v České Republice a na Slovensku již několik let, stále je pro mnohé zahalen rouškou tajemství. V tomto podcastu se Jan Marek a František Štěpán pokusí onu pomyslnou roušku poodhalit a osvětlit princip funkce obloukové ochrany. S tím budou spojeny i rady pro ...
7.08.2020 Léto už je v plném proudu. Mobilní klimatizace Sencor, které v K&V ELEKTRO koupíte i s těsnící sadou zdarma, pomohou překonat největší vedra doma i v kanceláři! V našem sortimentu dále najdete stojací ventilátory s nastavitelnou ...
5.08.2020 Multifunkční revizní přístroj Kyoritsu KEW 6516 s českým displejem. Přístroj má 10 hlavních funkcí: uzemnění, izolace, kontinuita, smyčka, PSC, PFC, napětí, frekvence, fázová sekvence, RCD. Kromě barevné obrazovky a bluetooth, se může uživatel těšit z českého menu. Multifunkční testery jsou dodávány kompletní, se vším, co potřebujete pro testování elektrické instalace. Nechybí tedy kompletní sada ...
4.08.2020 TIP na dotykové panely WAGO 600. Jsou určené pro ovládání, monitorování, vizualizace a diagnostiku ve výrobě, automatizaci budov a zpracovatelském průmyslu. K dispozici jsou dotykové panely s různými hardwarovými konfiguracemi pro ovládání a vizualizaci malých až středně rozsáhlých systémů. Pod designem dotykových panelů WAGO se skrývají ...
Vybrané funkce zdarma
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1042
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Spínací přístroje do rozvodnic a rozvaděčů nelze u žádného projektu elektroinstalace vynechat. Dnes se sice některé obvody již spínáme polovodiči, ovšem většina obvodů stále závisí na mechanických kontaktech. V katalogu českého tradičního výrobce ...
  • Každý systém který něco řídí má nějaké reset tlačítko. Pokud má jít o nadnárodní kybernetický systém řídící ekonomiku a má být na něm závislých miliony lidí, pak by se na záchrannou bezpečností alternativu mělo myslet také. Ale kdo, čím jak? Tedy tak ...

Kompenzace sítí veřejného osvětlení


Document Actions
Kompenzace sítí veřejného osvětlení
Sítě veřejného osvětlení jsou prováděny vrchním i zemním kabelovým vedením. Vrchní vedení jsou většinou jednofázová, zemní většinou třífázová. Běžně však bývá třífázová síť rozdělena na několik jednofázových, nebo díky poruše zemního kabelu je část sítě provozována po dvou, nebo po jedné fázi.
Komerční sdělení, ze dne: 16.01.2013
reklama


Sítě veřejného osvětlení jsou prováděny vrchním i zemním kabelovým vedením. Vrchní vedení jsou většinou jednofázová, zemní většinou třífázová. Běžně však bývá třífázová síť rozdělena na několik jednofázových, nebo díky poruše zemního kabelu je část sítě provozována po dvou, nebo po jedné fázi.

Stejná situace je v oblasti účiníku. Svítidla mají jak elektromagnetické, tak elektronické předřadníky, některá jsou individuálně kompenzována, jiná ne. Někde individuální kompenzace byla, ale kondenzátory dávno zemřely. Hodnoty účiníku se pohybují od 0,98 až po 0,6.

Z následujícího obrázku je vidět kde a čím je vedení zatíženo.


 
Řekl bych, díky bohu, že energetika jalový odběr v RVO neměří. Co kdybychom dali do každého svítidla individuální kompenzaci?


 
Ideální. Problém je ale v tom, že po několika letech budou kondy ve věčných lovištích a jsme tam, kde jsme byli.
Co kdybychom dali kompenzaci do RVO?
 


Pro síť distributora je to ideální. Přenáší pouze činný výkon, za který zaplatíme, a další neřesti mu tam neběhají.
No a co takhle? 
Není to na 100 %, ale:

  • distribuční síť je čistá
  • nejsou problémy s individuální kompenzací
  • vedení VO jsme docela odlehčili a díky tomu jsou
  • výrazně nižší úbytky napětí
  • výrazně nižší ztráty
  • instalace skříňky s kondenzátorem není problém ani u vrchního ani u zemního vedení
  • umístěním ne v RVO, ale na síti umožňuje ponechat stykač v RVO beze změn
  • vzhledem k tomu, že zátěž je konstantní, není potřeba kompenzaci regulovat
Pozor, aby nedošlo k překompenzování vlivem změny parametrů odběru při regulaci v nočních hodinách.
Jaký kondenzátor použít?

Klešťový přístroj, který dokáže změřit zdánlivý výkon (S ve VA), činný výkon (P ve W) a jalový výkon (Q ve VAr) stojí okolo 5.000Kč. Snadno dokážeme hodnoty změřit v RVO na jednotlivých větvích a v případě třífázových i na jednotlivých fázích.

Pokud na rovnoměrně zatížené třífázové síti naměřím třeba 3kVAr jalového odběru, měl bych použít kompenzační kondenzátor 3kVAr. Jeho umístěním ne v RVO, ale dále na větvi VO odlehčím nejen síť distributora, ale i část větve VO.

Pokud se jedná o jednofázovou síť nebo o velmi nerovnoměrně zatíženou třífázovou síť, mohu kompenzovat fáze jednotlivě. Kompenzační kondenzátory se však nabízí třífázové. Co s tím?

Naměřil jsem například na jednofázové větvi VO 3kVAr jalového odběru. Použiju běžný třífázový kondenzátor zapojený do trojúhelníku. 
Jak jsem k těm číslům došel?
Na levé straně jsou hodnoty z katalogu. Vpravo zůstává pochopitelně rozměr a hodnoty kapacity.
Zapojení původního kondenzátoru 3 x 100 µF do trojúhelníku mi dá při jednofázovém zapojení kapacitu 150 µF. Ze vzorce Xc = 1/(314 . C) vypočtu proud 10,88 A při 231V a tedy 2,51kVAr jalového výkonu. Podle toho zvolím předjištění a přívodní vodiče.

Třífázové kompenzační kondenzátory se nabízejí v níže uvedené řadě. Uvedu jalový výkon při jednofázovém zapojení na napětí 231V.

Ideální je třífázový jalový odběr kompenzovat třífázovým kondenzátorem, no ale, když se to nedá, tak je dost dobré i toto. Cena kondenzátoru je okolo 1.200Kč.

Třífázová kompenzace se hodí na třífázové části VO, které mají stejně velký jalový odběr.

Je kompenzace jalového odběru v sítích VO významná? Odhadem spotřebuje celá síť VO ročně 600GWh, což je cca 1,5% z celkové spotřeby el. energie v ČR. Pokud bychom odhadli průměrný účiník na sítích VO na 0,8 tak mluvíme o 450GVArh jalového odběru. Sítí teče zbytečně o 25% větší proud. Kdyby každý pátý pasažér ČD jel na černo, asi by se to hodně řešilo. Ten sám jalový odběr na sítích VO zbytečně vyrábí ztráty na vedeních a snižuje napětí. Jen pro zajímavost uvedu poměr činného a jalového výkonu při různých hodnotách účiníku:
Když dělám pasporty VO v obcích, vždy měřím a tam, kde vidím, že lze soustavě VO odlehčit, rozhodně kompenzaci navrhuji. Přej a bude ti přáno.

David Klimša
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
El soft - Klimša David
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Největší letošní novinkou letohradské firmy OEZ je uvedení nové řady kompaktních jističů 3VA. Avšak situace ve výstavnictví v souvislosti s Covid-19 nepřála konvenčnímu představení. OEZ připravila ve třech dnech (NE) tradiční webcasty, na kterých se dozvíte všechny zásadní podrobnosti. Webináře jsou netradiční již proto, že nejsou ohraničeny povinnou registrací, nejsou závislé na žádném prezentačním software. Sledovat je můžete ve standardním prohlížeči (i) mobilního telefonu kdekoliv v dosahu datového připojení ...
11.09.2020 17:00 - 13.09.2020 12:00
Člověk by myslel, že čas rekonstrukcí skončil, ovšem vše má svou délku funkčního života a díky stále novým technologiím hovoříme více o morální než fyzické životnosti. Samozřejmě se v této souvislosti skloňují nejčastěji mobilní telefony nebo fotoaparáty. Ovšem svítidla a světelné zdroje nezůstávají pozadu. Navíc v případě pronájmů administrativních prostor si nájemce v mnohých případech nechá instalovat osvětlovací soustavu v souladu s předmětem jeho podnikání. Chcete znát všechny aspekty nutné k takovým řešením?
Přijměte pozvání na Elektrickou spojku 2020! Letošní osmý ročník je z jara přeplánován na druhý zářijový víkend. Sjíždí se na ni elektrotechnici s Česka i Slovenska, aby se potkali s těmi, co znají z celoroční elektronické komunikace na portálu Elektrika.cz. V tomto případě se můžete těšit na přírodu okolo rekreačního střediska KLETEČNÁ. Přijedou opět sami specialisté, ale i celé rodiny! Počítá se totiž se zábavou i pro děti. Využijte nekomerčního formátu promluvit si o své profesi u ohně a správně oroseného piva!
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933