Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: EiA: Jak si stojí česká elektrotechnika 2006? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 29.09.2006
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

EiA: Jak si stojí česká elektrotechnika 2006?


EiA: Jak si stojí česká elektrotechnika 2006?
Rozhovor s Františkem Hybnerem potvrdil má předchozí tvrzení. I v elektrotechnice chybí dost zásadně oblast služeb. Jak je to s vývojem odborného školství? Na kterém místě se nachází elektrotechnický průmysl v České republice? Tušíte kolik je zaměstnáno lidí v elektrotechnickém průmyslu?
Miroslav Minařík, ze dne: 29.09.2006

K příležitosti tiskové konference MSV 2006 jsem se při projevu Františka Hybnera zamyslel nad aktuálním stavem a blízkou budoucností zaměstnanosti v elektrotechnice.

Asociace považuje
Mezinárodní strojírenský veletrh za nejvýznamnější akci v oblasti elektrotechniky v průmyslu, a proto také k této příležitosti pravidelně vydává svůj katalog.Ten je složen ze dvou částí. Informace o asociaci, následuje rozbor vývoje odvětví. A to je právě ta část, která mě nejvíce zaujala. V závěru katalogu nalezneme seznam a popis členů asociace. Více zde ...

Zaujala mě zmínka o školství.
Samozřejmě diskuze o školství v obecné rovině stále neutichá, avšak pokud se podíváme na školství v elektrotechnické oblasti, pak je nutné konstatování, že křivka vývoje má opravdu sestupnou tendenci.

 

Na tuto informaci naváži další krátkou úvahou.
Pokud se bude českému elektrotechnickému průmyslu i nadále dařit, bude vzrůstat poptávka po kvalifikovaných pracovních silách. Bohužel naše učiliště, průmyslové a vysoké školy již neprodukují taková množství žádaných absolventů jako v dobách nedávno minulých.
Pokud tedy na jedné straně odchází jedna generace odborníků a na straně druhé není tomu příslušný počet příchozivších benjamínků, pak se musí vzniklá diference někde promítnout.

František Hybner:
Drtivá většina elektrotechnických odborníků po žádosti o práci na Úřadě Práce okamžitě dostává umístěnku ... je jich opravdu nedostatek ...

Pohledem na sousední Německo tvrdím, že tam již před deseti roky chyběli dělníci. Ty místní nahrazovali čeští, polští, ruští, turečtí ... "gastarbeitři". Vzpomeňme na nabízené "zelené karty". Situace u nás se ne náhodně podobá té německé.

Však pozor!
Tato skutečnost neznamená, že je automaticky vyšší poptávka než nabídka po elektrotechnických odbornících! V globalizované tržní ekonomice již nestačí pouze odborná znalost, zručnost a vysoké nasazení. Přibývají další vlastnosti profilu kvalifikované síly jako např. schopnost komunikace, empatie, obchodní dovednosti nebo také samozřejmá práce s pc. A právě nově vzniklé vlastnosti jsou často velmi opomíjeny.

Opomíjející dává šanci těm ostatním!

Lze tedy očekávat příliv zahraničních elektrotechniků?
To by bylo štěstí ... odpověděl mi ředitel asociace. Málokdo si uvědomuje, že mnozí zahraniční pracovníci jsou skutečně připravení. Mají odborná vzdělání, jazykové předpoklady a navíc velmi silnou motivaci prokázat své schopnosti.



Já sám Františkovi Hybnerovi zcela určitě věřím, že takové odborné síly jsou pro naši ekonomiku přínosem. Ovšem na české straně zůstává stále armáda elektrotechnických odborníků, kteří získali své znalosti a schopnosti v souladu s požadavky minulého režimu. Mnozí bohužel nezvládají adaptaci do jiného ekonomického a sociálního systému.
 
Dále František Hybner potvrdil má předchozí tvrzení,
že i v elektrotechnice chybí dost zásadně oblast služeb. Stále nefungující trh službami, byl po mém návratu z USA totiž opravdu velice viditelným prvkem, který je podle mého názoru důležitým činitelem v ekonomice každé společnosti.

Závěrem:
Tržně schopný a úspěšný elektrotechnik nemusí mít bohatou sbírku diplomů, vysvědčení, oprávnění ...
Nezbytný je především jasně vytýčený cíl, znalost všech i souvisejících činností a silná motivace k dosažení toho cíle.
 
Elektrotechnický průmysl v České republice.
Pokud vás zajímá asociací vypracovaná analýza elektrotechnického průmyslu, pak klikněte zde ...

 

František Hybner konstatuje ...
Produkce elektrotechniky 391 miliard korun. zaměstnává kolem 188 tisíc lidí (včetně dělníků). Je nutné podotknout, že v provozech typu "montovna", se dnes vyskytují pracovníci původně zaměstnaní v textilním průmyslu!

Tradičně nejsilnější je silnoproudá elektrotechnika, součástky a zařízení, výroba výpočetní techniky, regulační technika. Všechny oblasti rostou vyjma uvedené oblasti součástek. Tato oblast byla postižena známou problematikou ukončení výroby obrazovek v Hranicích na Moravě ...

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.