Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

GND#1a: Potenciál, ...

Pokud zpozorníme, můžeme si uvědomit, že rozdílné potenciály a jejich ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 175
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Chystáte se na profesní dráhu projektanta? Chystáte se na zkoušky? Následující šestý díl se zmiňuje o způsobu odborného vytvoření projektu, normách a předpisech, požadavcích na projekt všech účastněných stran, projektech elektroinstalací v objektech ...
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

KNXfaq#8: Může cizí integrátor načíst projekt do svého ETS, pokud předchozí integrátor zemřel?


Document Actions
KNXfaq#8: Může cizí integrátor načíst projekt do svého ETS, pokud předchozí integrátor zemřel?
Nové technologie, nové možnosti, výhody ale i nové vedlejší možné problémy. Stejně jako klíčový pracovník firmy by měl být nějakým způsobem zastupitelný, podobně i tak v případě systémového integrátora který chytrému domu vytvořil pověstnou inteligenci. Co se stane pokud taková osoba ať již z jakéhokoliv důvodu zmizí z dohledu provozovatele? Může další integrátor nějakým programátorským kouzlem převzít práva předchozího administrátora? Dá se podobné situaci nějak předejít?
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 22.05.2021
Přepis mluveného slova reportáže ...

Může cizí integrátor načíst projekt do svého ETS, pokud předchozí integrátor již není dostupný, nebo třeba zemřel?

Josef Kunc
Podmínkou je, aby měl verzi ETS takovou, ve které byl vytvořen nebo verzi vyšší. Pokud byl projekt vytvořen v ETS4 a on má ETS5, není problém, protože se přetransformuje ze 4 na 5. Jakým způsobem? Normální je, že každý systémový integrátor předává investorovi projekt na vhodném nosiči, který je vyexportovaný z ETS. Není to ETS jako taková, je to projekt vyexportovaný z ETS ve finální verzi, ve které byl předán uživateli, čili v aktuální verzi. Teď je problém v tom, jestli software má datový nosič, nebyl ztracen, nebo nebyla situace, někteří systémoví integrátoři neoprávněně tvrdí, že je projekt jejich duševní vlastnictví, což je nesmysl. A nechtějí to zákazníkovi dát. Tady se dějí různé věci, on se potřebuje systémový integrátor ujistit s v tom, že po předání projektu se v tom nezačal někdo hrabat a nepřegramoval tak, že to uživatel není schopen řádně používat a nebude se odvolávat na vás. Proto je důležité, aby projekt byl sice předán, ale zaheslován. Kromě toho heslo by mělo být uloženo v zapečetěné obálce a neměl by jí nikdo bez souhlasu a přítomnosti systémového integrátora otevírat pokud je dohodnutá záruční lhůta za správnost naprogramování instalace.

Mohlo by se stát, že pokud to někdo rozbalí, ztratí záruku na instalaci?
Josef Kunc
Ano. Je zapotřebí to mít smluvně zajištěno, když vytvářím smlouvu k zakázce, měl bych to tam vše mít uvedeno, aby to nebylo právně napadnutelné.
Stránky českého KNX zde.
Více videozáznamů KNX naleznete zde!
Principy systému KNX můžete prohledávat a stáhnout zde!


 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)


FIREMNÍ TIPY
Jak je to vlastně s licencováním jednotlivých verzí ETS? Kolik stával upgrade kdysi a kolik stojí dnes? ... vyšší verze vždycky umí o něco víc než předchozí. Proto i když je to u každého softwaru, ať koupíte jakýkoliv software a přecházíte na novější verzi, vždycky tam bude nějaká cena za upgrade. Jen co si vzpomínám zpětně u ETS, třeba ETS2 fungovala snad 10 let ... nedává smysl, proč by měl být software, který toho umí víc, proč by měl být zdarma oproti tomu, který toho umí méně. Říká sekretář české asociace KNX Josef Kunc.
Update software na vyšší, novější verze se často pojí s problémy zpětné kompatibility. To se projevuje nemožností editace starších formátu v nových aplikacích. Program ETS, sloužící k naprogramování systémové instalace KNX, používáme k editaci systémů vytvořených i před mnoha lety. Pokud realizovaný projekt v ETS4 chci rozšířit o přístroje naprogramovatelné jen v ETS5, ale stávající projekt nechci převádět do ETS5. Lze přístroje z ETS5 převést zpět do ETS4? Ptáme se Josefa Kunce ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933