Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

KNIHA: Vyhrazená elektrická zařízení a odborná způsobilost v elektrotechnice


Document Actions
KNIHA: Vyhrazená elektrická zařízení a odborná způsobilost v elektrotechnice
První publikace o nové legislativě nahrazující na legendární vyhlášku 50/78Sb. Snahou autora bylo objasnit vše zásadní tak, aby se čtenář v nové legislativní podobě orientoval. Celý profesní život oscilujeme mezi odbornými znalostmi a znalostmi bezpečné práce. Jde o obsahové sourozence, kdy jeden bez druhého nemůže v elektrotechnice být. Jak se tato parafráze od 1.7. 2022 objevuje na papíře, popisuje právě tato publikace. Jako u každého nového nařízení dochází ke špatným výkladům, nepochopení a zmatkům, proto doporučuji si ujasnit to, co nás bude provázet po zbytek elektrotechnické kariéry včas. Malou recenzi sledujte zde!
Miroslav Minařík, ze dne: 11.05.2023


Samozřejmě se titul jmenuje Vyhrazená elektrická zařízení a odborná způsobilost v elektrotechnice a obsah se točí kolem zákona 250/21Sb., nařízení vlády 190 ... 194/22Sb. Přestože se toho v jádru problematiky mnoho nezměnilo, okolnosti provádění ano. Stejně jako padesátka, tak i 194., respektive celý soubor zmiňovaných dokumentů v čele se zákonem 250/21Sb. je předpisovou osou elektrotechnického rotoru. Kolem ní se točí vše ostatní. Ať již pracujeme na elektrickém zařízení v rodinném domě, průmyslu, kanceláři, zdravotnictví ...Nejde však pouze o práci na vyhrazených elektrických zařízeních, ale i o revizích a revizních zprávách. Pro pochopení nového souboru je velice dobré skutečně znát starou vyhlášku 50/78Sb. a rozumět jí. Bohužel mnozí měli Osvědčení, ale skutečně starou padesátku znalo možná 10% odborné populace. Uvádím znát a rozumět, nikoliv upínat se k ní!

Co se z knihy dozvíme?

Co vše se změnilo
Legislativní proces tvorby nové legislativy, hierarchie legislativních předpisů ČR, proč jsou právními předpisy stanovené požadavky na vyhrazená technická zařízení, na to, co musí splňovat osoby oprávněné k činnostem na vyhrazených technických zařízeních, proč existují instituce pro bezpečnost vyhrazených technických zařízení, legislativní předpisy účinné od 1.7. 2022, zrušené legislativní předpisy k 30.6. 2022


Pro větší náhled kliknout!

VTEZ
změna legislativy, rozsah nové legislativy, vymezení pojmů, státní správa pro oblast vyhrazených technických zařízení, pověřená organizace (Technická inspekce ČR), oprávnění k činnosti na vyhrazených elektrických zařízeních, rozlišovací znaky oprávnění k činnosti na vyhrazených elektrických zařízeních, stanovení vyhrazených elektrických zařízení a jejich zařazení do tříd, elektrická zařízení, která nejsou vyhrazená, požadavky na odbornou způsobilost, požadavky při uvádění vyhrazených elektrických zařízení do provozu, požadavky na provozovaná vyhrazená elektrická zařízení (VEZ), revize vyhrazených elektrických zařízení (VEZ), zpráva o revizi vyhrazeného elektrického zařízení (VEZ), lhůty revizí, požadavky kladené na prohlídku a zkoušku při revizi vyhrazeného elektrického zařízení (VEZ), prohlídka, zkouška – měření, podklady pro provedení revize vyhrazeného elektrického zařízení (VEZ), náplň revize vyhrazeného elektrického zařízení (VEZ)


Odborná způsobilost
Změna legislativy, rozsah nové legislativy, vymezení pojmů, odborná kvalifikace, profesní kvalifikace, úplná profesní kvalifikace, požadavky na odbornou způsobilost, stupně odborné způsobilosti, osoba školená (seznámená), osoba poučená, osoby znalé, elektrotechnik, vedoucí elektrotechnik, školení (zaškolení) a zkouška z odborné způsobilosti v elektrotechnice, požadavky na zkušební komisi, vzor dokladu o složení zkoušky, vzor protokolu o zkoušce, vzor potvrzení o přípustnosti profesní kvalifikace, vzor potvrzení o absolvování školení, návrhy dalších vzorů neupravených v nařízení vlády č. 194/2022 Sb.78, revizní technik, rozlišovací znaky osvědčení revizního technika, minimální délka odborné praxe, zkouška odborné způsobilosti, osvědčení revizního technika, evidence revizních techniků, přechodné ustanovení, odborná způsobilost v elektrotechnice podle ČSN EN 50110-1 ed.3

Můj závěr
Jde o základní knižní titul knižnice každého odpovědného elektrotechnika. Pokud nepatříte mezi ty, kteří zavadí o předpisy jen před přezkoušením, pak tu kniha pořídíte, přečtete, podrtháte, polepíte odkazy a umaštěnou, zmačkanou, použitou uložíte do své knihovny mezi ty první ... :-)

Autory jsou Radek Roušar ESČ a česká legenda Michal Kříž
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 3)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

IN-EL, spol. s r. o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Ve světě elektrotechniky, kde aktualizace informací a praktických znalostí jsou klíčové pro bezpečnost a efektivitu práce, přichází kniha "Praktické pomůcky a tabulky pro elektrotechniky" jako praktický a důležitý zdroj pro profesionály i studenty. Tato příručka, uznávaná zkušenými elektrikáři pro svou ucelenost, aktualizaci a přístupnost, nabízí více než 20 pomůcek a je pravidelně aktualizována v souladu s nejnovějšími normami. S přidáním nových pomůcek a aktualizovaných informací, se kniha stává ještě cennějším průvodcem v praktickém světě elektrotechniky. Krátké pozastavení nad touto publikací naleznete zde!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933