Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#4: ...

Čtvrtý díl učebního textu je určen pro pracovníky pověřené prováděním ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 413
Bazar
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

KNIHA: Příručka pro zkoušky vedoucích elektrotechniků


Document Actions
KNIHA: Příručka pro zkoušky vedoucích elektrotechniků
Jak se stát vedoucím elektrotechnikem? Ano, chce to samozřejmě praxi. Ale jak přijít k praxi co nejrychleji? V minulém tisíciletí, kdy se informace předávaly osobně nebo na papíře, trvala opravdová praxe dlouhé roky. Dnes se člověk může stejným výsledkům dostat za podstatně kratší dobu. Musí být progresivní, efektivní a také mít správné informační zdroje. Nestačí se zapsat na seminář a jenom je si to na něm odsedět. A také je zbytečné mít plnou knihovnu literatury, když s informacemi neumím správně naložit.
Miroslav Minařík, ze dne: 19.04.2016
reklama


Vyšel aktualizovaný díl publikace, která by měla otevřít vedoucím elektrotechnikům širší obzor. Stále se totiž velká část nových vedoucích pracovníků ocitá v novém pracovním zařazení s velkým entuziasmem, ovšem bez znalosti mnoha souvisejících oblastí.Kdo knihu napsal

Za uvedenou publikací stojí dva nejznámější odborníci na české elektrotechnické scén - Michal Kříž a Jiří Hemerka. Michal Kříž jako tvůrce českých norem a Jiří Hemerka jako odborník elektrotechnické provozní problematiky. Z uvedeného autorství je zasvěceným zřejmé, že nejde o práci neznámé agentury tvořící obsah především na komerční zakázku.


Pro větší náhled klikněte!


Co v knize nalezneme
Tento obsah je sám o sobě již dobrým checklistem pro to, co máme mít jako "šéfové" nastudováno. A tak pro ty, které to nyní čeká, jde o rychlé "nakopnutí" správným směrem.
 • právní odpovědnost vedoucího elektrotechnika
 • státní odborný dozor
 • odborná způsobilost v elektrotechnice
 • smlouva o dílo
 • dokumentace elektrických zařízení
 • energetický zákon a elektrické přípojky
 • revize elektrických zařízení
 • ekologie a ochrana životního prostředí
 • metrologie a zkušebnictví
 • měření při údržbě a revizích elektrických zařízení
 • pracovní úrazy
A tak si už nyní každý může odpovědět sám, co vše o konkrétní kapitole dobře zná, nebo alespoň něco tuší.
Jak knihu použít

Mohu všechny uklidnit, že ani já nemám tolik času, že bych měl všechny své pořízené knihy přečtené jako rodokaps. Technika čtení odborné knihy je zcela jiná, než u populární literatury. Alespoň u mě je základ tužka a papír. A rozhodně nečtu všechno. Tedy nečtu všechno najednou.

Provádím pravidelné revize svých znalostí a v případě pochybností studuji příslušné části. Pochopitelně jsem přisátý na internetu, abych mohl porovnávat více zdrojů. Ovšem vždy z něčeho vycházím. Například z ČSN nebo třeba z této knihy.Můj závěr

A tak jako v jiných průmyslových oborech nebo řemeslech i instalační elektrotechnika má svá důležitá specifika. Ten, kdo chce co nejrychleji vklouznout do příslušné problematiky, nastuduje co nejvíce příbuzných zdrojů. A právě pro ty je vhodná tato kniha, protože obsahuje základní rozcestník toho, oč by se měl takový nový šéf zajímat.

A jak tedy zrychlit praxi?

Žádný univerzální návod neexistuje, ale obecně platí, že je dobré si všechny očekávané oblasti, ve kterých budeme působit, nastudovat do širších souvislostí a dopředu. A následně, když se dostáváme k praktickému užití, opakovat a rozšiřovat nabytou teorii a praxi. Ale to je již jiná kapitola.

Kde knihu pořídit

Knihu samozřejmě pořídíme jako papírové vydání. Ta mám rád, protože do ní mohu  "čmrkat", tedy dělat poznámky. Ovšem z hlediska množství toho, co musím sám ve své praxi přečíst, se již několik roků přikláním k elektronickým verzím. Tato publikace je tedy dostupná pro předplatitele IN-EL i jako e-kniha (tedy e-book) zde.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

IN-EL, spol. s r. o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
OEZ Letohrad není jen výrobce přístrojů, ale ke svým výrobkům poskytuje také služby. Tou zásadní je servis. Na podrobnosti z první ruky jsme se obrátili na vedoucího servisních služeb, Miroslava Uhra. Co nás zajímalo? Jaké přístroje lze v dnešní době servisovat? Má servis OEZ nějaké výhody, proti konkurenčním dodavatelům? Vozí s sebou technici při výjezdu i celý náhradní jistič? Jak technici můžou vědět k jakému případu jedou? Jak moc budou moderní technologie pomáhat servisu jističů do budoucna? Celou reportáž sledujte v tomto článku!
Druhý díl učebnice olomouckého SOLID Teamu míří na ochranu před bleskem, přepětím a na slaboproudou problematiku. Vzhledem k počtu stran dílu je zřejmé, že se autoři zaměřili především na oblasti, které jsou předmětem zkoušek. A tak publikace poskytuje přehled nejen těm, které čeká zkušební komise, ale i všem, kteří si chtějí ověřit platnost svých domněnek o tématice, která jim není tolik blízká. V článku kromě popisu dílu se ptáme Petra Létala, proč jsou obsahem dvě tak rozsáhlé oblasti ...
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
Přestože je servis OEZ prakticky nonstop službou, která reaguje na vnější podněty, existují určité pravidelné činnosti. Tým servisních mechaniků je plánovaně vytěžován tak, aby se daly zvládnou veškeré požadavky na divizi kladené. Samozřejmě servisní zásahy se plánovat nedají, ale počítat se s nimi musí. Pokud by servisní vozidlo muselo zasahovat s "majákem" v nočních hodinách, jaké jsou šance na odstranění závad? Jaké poruchy servis řeší nejčastěji? Jak vypadá typický pracovní den? K jakým přístrojům je nejvíce výjezdů? Sledujte v tomto reportážním dílu ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Jste revizní technik a poohlížíte se po vhodném měřícím přístroji, jenž by více zefektivnil vaši práci a ušetřil cenný čas? REVEXprofi je zajímavý přístroj, který získal již několik ocenění. Je určen ke kontrolám a revizím elektrických spotřebičů a pracovních strojů dle ČSN 331610 a ČSN EN 60204-1.
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933