Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: KNIHA: Elektrická zařízení v prostorách s nebezpečím ... (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 18.12.2019
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

KNIHA: Elektrická zařízení v prostorách s nebezpečím ...


KNIHA: Elektrická zařízení v prostorách s nebezpečím ...
... výbuchu hořlavých plynů, par a prachů. Exové prostředí není zrovna doménou řadového elektrikáře i když existují mezi námi skuteční znalci této problematiky, stále jsme tu my, kteří ji znají z doslechu nebo velice nesourodě. Kam jít pro více znalostí? Že by odskočit si dostudovat nějaký bakalářský obor? Ponořit se do technických norem? Navštěvovat kurzy a semináře? Zaměstnat se pro získání praxe? Ano, vše to jsou alternativy, které vedou k odborné kvalifikaci. Ovšem na počátku je vhodné si projít přehled všech zákoutí ...
Miroslav Minařík, ze dne: 18.12.2019



Pohodlně jsem se usadil ke svému pracovnímu stolu a zahleděl na dlouhý název knihy ... co napsat ke třetímu vydání jiného, než znovu obsah knihy. A tak můj rychlý komentář ...


Pro větší náhled kliknout!


Pokud se na obsah této knihy podívám pozorně, pak mne napadá, že jde o kategorii "vyšší dívčí". Protože proti konvenčnímu prostředí je potřeba znalostí potřeba mnohonásobně vyšší. Pak takový pracovník, znalý této problematiky, musí neustále studovat, protože v oblasti označované jako Ex, není radno získávat znalosti "a posteriori".


Pro větší náhled kliknout!


Odkud tuto problematiku studovat?
Znám osobně celou řadu odborníků, kterým plně dostačuje online přístup k technickým normám. Nutno však dodat, že jde o "staré, ostřílené kozáky" znalých mnoha souvislostí. Pokud se ovšem člověk specializuje na jiný segment elektrotechniky nebo je jednoduše začátečníkem, pak bude pro něj podstatně přívětivější tato celobarevná příručka s názvem „Elektrická zařízení v prostorách s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů, par a prachů", která vyšla ve třetím aktualizovaném vydání. Autoři jsou Jan Pohludka a Jaromír Hrubý.

Vybíráme z obsahu publikace
  • Podmínky pro vznik výbuchu, základní členění a značení nevýbušných zařízení
  • Klasifikace výbušné atmosféry
  • Rozdělení zón
  • Požadavky na zařízení do prostředí s nebezpečím výbuchu
  • Způsoby označování nevýbušných elektrických zařízení
  • Určování vnějších vlivů
  • Hořlavé plyny a páry hořlavých kapalin
  • Hořlavé prachy
  • Výbušniny
  • Konstrukční požadavky pro jednotlivé typy ochran předvýbuchem
  • Instalace v prostorách s nebezpečím výbuchu
  • Strojní zařízení pro prostory s nebezpečím výbuchu

Pro větší náhled kliknout!


Příručka vychází jak v tištěné, tak i v elektronické verzi, případně jako zvýhodněný balíček obou. Někteří zástupci mladších ročníku se ptají po formátech epub, mobi ... i když mne doposud žádný jiný formát než pdf nechybí, zavolal jsem Janu Lojkáskovi pro důvod. Samozřejmě by byl export do jiných formátů teoreticky možný, ovšem obsah ve verzi .pdf umí aktivní přímé normativní odkazy na ČSN online.

Testy znalostí ...
... jsou malou, ale zásadní novinkou. Ono čtení knihy je jedna věc, ovšem skutečnost, že se to v hlavě opravdu "zahnízdí", je věc druhá. Proto jsou krátké závěrečné testíky velice praktickým doplňkem.


Pro větší náhled kliknout!

Kdo tyto informace přivítá?
Dříve než vyjmenovat elektrotechnické profese jako projektování, montáže, údržba, či revize, bych to viděl na každého, komu by neměl ujet vlak. A pohledem na množství legislativních a normativních změn to vidím na neustálé studium, zda se náhodou na některé části problematiky něco nezměnilo.
Knihu pořídíte v e-shopu IN-EL zde!




TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
IN-EL, spol. s r. o. - Gorkého 2573, Pardubice - 724 085 644 - info@in-el.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.