Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...

Když PLC o něčem neví


Document Actions
Když PLC o něčem neví
Velmi nebezpečné je uvádění do provozu velkých plynových kotlů. Ty mají svoje striktní předpisy na posloupnost činností a žádnou toleranci k výpadkům signálů. ... Pokud by si programátor této změny měl šanci všimnout, určitě by věděl, že pro tuto situaci má připravenu sjížděcí sekvenci povelů pro vychlazení kotle ... Seznam případů ke studiu je velmi rozsáhlý a pro bezpečný provoz zařízení je základním studijním materiálem zkušenost ze života.
Luděk Zimmermann, ze dne: 16.02.2011
reklama

Případy pro poučení
Vždy se najde situace, se kterou se buď nepočítalo, nebo se ignoroval některý provozní předpis. Každá nová zkušenost jen potvrzuje fakt, že nikdo si nikdy nemůže říct, že nikdy nelze program prohlásit za hotový a bez nutnosti dalších změn.

 

Velmi nebezpečné je uvádění do provozu velkých plynových kotlů. Ty mají svoje striktní předpisy na posloupnost činností a žádnou toleranci k výpadkům signálů. Požadovaná kvalita HW a SW vede na řešení s Safety&Security programováním "F". Základní funkcí při jakémkoliv nežádoucím podnětu je zhasnutí plamene a zavření hlavního uzávěru plynu. Po několika pokusech o zapálení hořáku (tomu předchází vždy úspěšná sekvence s odvětráváním a spuštěním odtahu vzduchu) se stále nepodařilo získat signál hoření plamene, ale plyn přitom zjevně ubýval. Hledala se chyba v zapalování.

Zvláštním příznakem po příchodu k hořáku bylo, že byl dostatečně teplý. Pokus v místním řízení o zapálení byl úspěšný i se signalizací na panelu rozvaděče. Na obrazovce ve velínu se ale tato informace nezobrazila, což byl klíč k hledání příčiny neúspěšného zapalování. Pomocný kontakt signalizace plamene pro vizualizaci byl připojen k jinému zdroji napětí než kontakt pro místní hořákové ovládání a společná svorka neměla správné spojení do PLC. Přímé měření na pomocném kontaktu bylo v pořádku, protože se smyčka voltmetru uzavírala přes konstrukci hořáku.

Po určité době provozu se projevilo nevhodné zapínání a vypínání pohonu podle naměřené teploty, která ale podle všeho nebyla tak velká jak by měla. Čidlo teploty se při měření chovalo správně, ale to byl samozřejmě provoz vypnutý. Testování funkce simulováním hodnoty také neukázalo žádnou chybu v logice programu, takže nezbývalo než najít shodu ve vnějších podmínkách při vzniku chyby.

V prvním případě se vše odehrávalo v přibližně stejném čase, ale ne každý den, takže když se přidala informace o slunečním svitu, bylo řešení vhodným zakrytováním teploměru dále od čidla úspěšné. Klasický černý kryt v blízkosti prostorového čidla se ohřál a ovlivňoval teplotu v době, kdy střešním oknem na něj plnou silou svítilo slunce. Provozní testy probíhaly v sychravém jarním počasí a tato závada se tedy neprojevila.

Druhý případ byl naopak realizován v létě a tak až na podzim se reklamoval zbytečný chod ventilátoru chodby. Zde se podařilo zjistit příčinu hned poté, co byl vidět nově instalovaný bojler za stěnou umývárny. Teplo se přenášelo od tělesa přes nosník na čidlo teploty na druhé straně stěny. Přemístěním čidla byla obnovena bezchybná činnost ventilátoru. Pozdější doplňování technologie bývá častou příčinou zkreslení dat, a tím zhoršení funkčnosti zařízení. U strojů je tedy nutné provádět testy po každé změně, která by se mohla případně projevit na jeho funkci.

Po mnoha letech bezproblémové funkce se při preventivní prohlídce rozvaděče s PLC a kartami analogových vstupů následně zjistilo, že některé z hodnot jsou falešné – ukazují posunutou hodnotu proti skutečnosti. Výměna karty pomohla, ale po čase se situace opakovala. Podezření na poškozené propojení, svody a další mechanické závady se nepotvrdilo, ale souvislost vzniku poruchy s prováděním prevence naopak ano.

Základem prevence je otevření rozvaděčové skříně v místnosti, kam při rekonstrukci čerpadel přibylo několik výkonných měničů. Narušení odstínění otevřením dveří rozvaděče stačilo na indukci dostatečnou pro nefatální poškození analogové karty, přesněji kalibrační paměti pro dolní rozsah karty. Někdy je nutné nevěřit deklarovanému rušení z plasty uzavřeného obalu měniče a zavřít je do kovových skříní.

Testy vibrací čerpadel s motorem jsou zpravidla realizovány při odstaveném výrobním provozu a proběhnou bez potíží. Občas se ale stane, že za plného provozu dojde k výpadku čerpadla vlivem vibrace, i když není v pracovní oblasti, kde k ní obvykle dochází. Reklamace a výměna detektoru nebyla úspěšná, k nežádoucímu odstavení docházelo náhodně bez zjevné příčiny. Sledování signálu z detektoru ale potvrdilo, že i kabeláž je správná, protože skutečně detektor tuto vysokou hodnotu hlásí.

Je důležité si uvědomit, že použití konstrukčních prvku budovy pro uchycení parního potrubí časem ztratí tuhost, takže se vibrace od ní projeví jako chvění detektoru vzhledem k čerpadlu – relativita pohybu v praxi.

Hlavním kritériem bezpečného provozu je fungující systém ochran. Jednou z nich je u kotlů i cirkulace vody pro zamezení vzniku nebezpečné páry v potrubí vody ohřívané kotlem. Proto se bezpečnostní vypínač (Total Stop) v prostoru mimo kotel nevztahuje na cirkulační čerpadlo. Při realizaci akce se spojily všechny obvody Total Stopů do společného okruhu a při prvním ostrém využití tohoto tlačítka se přehřátý kotel pokoušel změnit polohu.
Pokud by si programátor této změny měl šanci všimnout, určitě by věděl, že pro tuto situaci má připravenu sjížděcí sekvenci povelů pro vychlazení kotle.

Seznam případů ke studiu je velmi rozsáhlý a pro bezpečný provoz zařízení je základním studijním materiálem zkušenost ze života. Splnění požadavků projektanta se znalostí podstaty zařazení stroje do bezpečnostní kategorie (EN 954-1, EN 60204-1) a realizace kategorie zastavení zajišťuje jistotu maximální ochrany lidí i majetku. Samotné uvádění do provozu nebo revize je nejnebezpečnější fází před předáním stroje obsluze do běžného užívání. Vždy je ale nutno brát zřetel na to, že i nejkomplexnější test neodhalí vše, čeho je (ne)schopný člověk schopen dosáhnout.

Luděk Zimmermann COLSYS - AUTOMATIK, a.s.

Tato přednáška je ukázkou sborníku přednášek č. 40.

Sborník je již jen v elektronické podobě.

Cena sborníku v elektronické podobě je 140,-Kč, pro členy Clusteru 100,-Kč

Pokud máte o sborník zájem, můžete si ho objednat níže uvedeným formulářem!

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 4)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Úvodní, stručná verze rozhovoru s Jiřím Konečným zmiňuje, jak různé technologické trendy a požadavky na funkčnost a adaptabilitu ovlivňující vývoj systémů chytrých domů ve světě. Jak se český trh snaží v této oblasti držet krok s německými trendy. Diskutuje o vlivu levných produktů na trhu a jak se výrobci musí vyrovnávat s očekáváními spotřebitelů po vyšší kvalitě a více funkcích. Jak velké technologické firmy jako Google, Amazon nebo Apple formují trh s chytrými domy vytvářením komplexních ekosystémů. Předpovídá, že budoucnost bude směřovat k ještě větší integraci a inovacím v oblasti chytrých domovů, které budou přístupné širšímu spektru spotřebitelů. Více zde ...
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Videospot názorně ukazuje použití můstkových systémů pro propojení řadových svorek. K použití není potřeba speciálních nástrojů, přes to je připravena praktická pomůcka. Řešení, které umožňuje přehledné spojení sousedících i vzdálenějších svorek včetně rozdílných průřezů ...
Nové kabelové nosné systémy Jupiter, které jsou vyráběny v Koposu Kolín, se vyznačují mnoha přednostmi ve srovnání s předchozím prodávaným typem žlabů, např. embosováním (prolis kolem perforovaných otvorů ve dně) pro zvýšení tuhosti žlabů ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933