Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Populární 60. ...

Oblíbená konference elektrotechniků, která se v posledních letech konala v ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 981
Bazar
Osobní nástroje

HROBAŘ: Kdy je jistič s krytím IP2x umístěný ve sprše bezpečný?


Document Actions
HROBAŘ: Kdy je jistič s krytím IP2x umístěný ve sprše bezpečný?
Jistič přímo ve sprchovacím koutě! To je jako sprchovat se v rozvaděči. Na ortodoxního školitele tuzemských předpisů musí přicházet mrákoty. Ale buďme v klidu. Tyto fotografie nejsou z našich končin. A v zemi odkud pochází se nad takovým provedením nikdo nepozastavuje. Tedy kromě příchozích cizinců z nerozvojových zemí ...
Fran.Tuček, ze dne: 9.06.2017
reklamaNa internetu se objevuje mnoho kuriozních fotografií. Nad touto zcela určitě kroutí hlavou každý, kdo prošel několikrát zkouškami z elektrotechnických předpisů a je i částečně znalý českých norem.

Pro větší náhled kliknout!

Bohužel svět není jen Česká republika. Takovou skutečnost by mne nenapadlo připomínat, pokud by si jí byli vědomi všichni. Lidé, kteří necestují za hranice této země nebo Evropy, znají stav světa pouze z doslechu. Z doslechu tím myslím třeba z médií nebo z vyprávění jiných.

Pak kolem sebe potkávám různé skupiny pohledů. Jedna tvrdí, že je u nás všechno správně, druhá naopak, že je vše špatně. Pak jsou lidé v určitém segmentu znalí, méně znalí a neznalí.

 
Pro větší náhled kliknout!

Na obrázcích vidíme sprchový kout s takovou pěknou sprchovací hlavicí z apartmánu v kubánském Vinales (zaslal Jan Valos).

Nepodařilo se mi dohledat technických parametrů hlavice, ovšem přátelé, kteří na Kubu a do podobných teriotorií létají častěji popírají, že by byla hlavice napájená nízkým napětím. Na mou otázku, proč ten jistič, mi přistálo kupodivu několik podobných odpovědí. Jistič je tam ve funkci vypínače malého napětí. Jistič proto, že v chudých zemích se využívá všeho, co funguje a je určeno třeba i jinam. A tak pak rozumím, že pokud někdo potřebuje vypínač a nedá za něj ani "peso", pak rozumím, že sáhne i po vyřazeném jističi.

Pro větší náhled kliknout!

Co je z mého pohledu opravdu šílené je provedení. Ovšem to je opět poplatné místu pořízení fotografie. Země, kde je jiná kultura, má jiné zvyky a jiné priority. Takový je svět. O tom, co o nás říkají cizinci by se také dal napsat celkem nelichotivý román. Komentář takové sprchy nechám na níže otevřenou diskusi ...
ZA JAKÝCH OKOLNOSTÍ BY SE DALO
TAKOVÉ PROVEDENÍ U NÁS POVAŽOVAT
ZA PŘÍPUSTNÉ?

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 10)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Pokud zpozorníme, můžeme si uvědomit, že rozdílné potenciály a jejich vyrovnávání je svou podstatou tou první a nejčastější činností lidstva a přírody samotné. Výraz potenciál může tedy obecně představovat více než význam, který známe z fyziky, respektive elektrotechniky. A pro nás z tohoto oboru je pochopení definice potenciálu předpoklad zjištění velikosti konkrétního napětí. Než se začínající elektrikář pustí do rozsáhlé nauky potřebných rutinních dovedností, musí dobře rozumět všem souvislostem spojených s rozdílem potenciálů. Jak vysvětlují potenciál odborníci různých podoborů elektrotechniky? Odkud čerpat další informace? Sledujte v této části!
Co se myslí potenciálem na dráze? Jak si můžeme představit uzavřený obvod, kterým prochází napájení motorů souprav? Odkud a kam tečou napájecí proudy? Kolejnice ale nejsou nekonečné a jejich přerušení má nějaký účel. Pokud jsou oddělené úseky určeny pro drážní signalizaci, je kolejnice stále hlavním vodičem napájecího obvodu? Jak jsou konstruovány výhybky, aby zůstal obvod stále uzavřen? Koho z nás napadá, že projíždějící Pendolíno využívá z veřejné energetické sítě pouze dvě fáze? Jak která vlaková souprava pozná, na jakém typu trakce je, respektive s jakým potenciálem může pracovat. Jak se do které lokomotivy dostává za jízdy stejnosměrné nebo střídavé napájení, navíc jiné výšky napětí? Jak je takový úsek pro změnu trakčního napájení dlouhý? Sledujte tento mimořádný trakční díl o potenciálu ...
Pouze vyrábět produkty nestačí. Pokud vybíráme zboží, které se skládá z více prvků a záleží na nás které zvolíme, pak jsou určité znalosti a dovednosti nezbytné k dokončení požadované sestavy. V takových případech přichází vhod softwarový pomocník, kterého připravil HAGER každému, kdo si chce výběr zjednodušit a zpřesnit. V tomto popisu se dozvíte, jak se s aplikací pracuje, jaké jsou na počátku potřebné vstupy a co vše na konci za správná označení za odměnu získáme.
Proč řídíme potenciál v ochraně před bleskem a čím ho řídíme? Někdo se s řízením potenciálu setkává vědomě zřídka, technici sítí mobilních operátorů naopak velmi často! Jak vidí řízení potenciálu ze své praxe Oldřich Morávek? O tom, že záměrně manipulujeme potenciály hovoří i Radim Strycharski. Nakoukněme také chvíli na dráhu. Té je řízení potenciálu příznačné, ovšem vůbec není tak jednoduché, jak si myslíme. František Kosmák vysvětluje řízení potenciálu svou vyhlášenou obrazností v příběhu. A jak to pochopí člověk fyziky zrovna ne příliš znalý? Je úder blesku přírodní, spontánní zkrat? Pokud blesk udeří do země, způsobí přírodní zkrat, jakou koná práci a čím? Blesk udeří do jímače, sjede po svodu přes zemnič do země, tak přitom hromosvod zahřeje a to je z té práce všechno?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933