Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

PS250# Kam se ...

Pokud si pokládáte otázku: "Kam jsem se se svým paragrafem přesunul v novém ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Letos grilované Mikroexpo 2022 opět přivábilo mnoho příznivců slaboproudých systémů. Především ty, kterým nestačí sdělení na internetu a chtějí slyšet osobně teplého slova. Až na malo část se vše točilo kolem datových linek. My a naši přátelé z ...

Po kabelovce data sviští nebo lezou ?


Document Actions
Článek
Možnosti využití sítě kabelové televize k přenosu dat a k připojení do sítě internet. Vede tudy cesta nebo nikoliv.
Radek Kaisler, ze dne: 3.06.2002
reklama

Síť televizního kabelového rozvodu (TKR) je kvalitním širokopásmovým médiem, umožňujícím poskytování celé škály služeb. Tyto služby mohou významně urychlit návratnost investičních nákladů TKR. Velmi perspektivní se jeví zejména využití rozvodů TKR pro datové přenosy.

 

Pod pojmem přenos dat však není vhodné vidět pouze nasazení příslušné technologie do stávajícího rozvodu. Jedná se o širší problematiku a to jak z hlediska celkového  řešení systému, tak i množství poskytovaných služeb.

 

 

Co do řešení technického a organizačního zahrnuje systém přenosu dat zejména:

 

-          přístup ke zdroji dat a vytvoření vhodné přenosové cesty od zdroje,

-          primární zpracování dat,

-          přenos dat z místa primárního zpracování do uzlového bodu lokální sítě TKR,

-          sekundární zpracování dat,

-          distribuci dat po TKR,

-          volbu vhodné struktury poskytovaných služeb.

 

 

Z nabídky poskytovaných služeb se jedná zvláště o:

 

-          přístup k Internetu,

-          IP telefonie,

-          zřizování virtuálních privátních datových sítí,

-          hry on-line,

-          ostraha objektů, dálkové odečty energií, MaR.

 

 

Důležitým článkem datového řetězce je v současné době zejména přípojný bod na poskytovatele služeb Internet, neboť se jedná o nejžádanější službu.

Jsou kladeny značné nároky na kapacitu a spolehlivost tohoto spoje, proto v úvahu připadá zejména pevná linka, mikrovlnný spoj, či optická distribuční trasa.

 

Přestože je TKR značně kvalitním médiem, je před vlastním zprovozněním systému přenosu dat nutno uskutečnit tato opatření:

 

-          optimalizaci stávajícího rozvodu a zprovoznění zpětného směru (0-36kHz),

-          odstranění zdrojů rušení (zde bývá problémem zejména kvalita konektorů a instalace vnitřních rozvodů),

-          zprovoznění příslušné technologie pro datové přenosy.

 

Vlastní technologie pro přenos dat po TKR je tvořena zejména centrální řídící jednotkou, tzv. kabelovými modemy u jednotlivých účastníků a odpovídajícím softwarem. Centrální jednotka zajišťuje konverzi dat do vf podoby, přiděluje jednotlivým modemům přenosová pásma, řídí veškerou komunikaci, zajišťuje správu systému a jeho konfiguraci.

 

K TKR se lze připojit rovněž bezdrátově (např. pokud je nutno připojit vzdáleného účastníka) a to za užití technologie bezdrátové datové sítě. Přístupový bod je možno umístit přímo na uzlový bod sítě, případně využít technologii přenosu dat po TKR do vhodnějšího místa. Při použití směrových antén lze připojit i značně vzdálené účastníky.

 

V současné době někteří provozovatelé TKR ve vybraných městech zprostředkovávají připojení na internet přes jejich síť TKR. O tom jaké jsou praktické zkušenosti uživatelů této služby bude publikován samostatný příspěvek.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Pročítám další vydání oblíbené technické tiskoviny malého formátu. Znovu se utvrzuji v tom, že pouze vyrábět nestačí a tvrzení, že se dobrý produkt prodává sám, považuji za nesmyslné lidové klišé. Každý skutečně dobrý výrobce a dodavatel ke svému portfóliu tvoří podpůrný servis pro ty, kteří ovlivňují distribuci, montáž, nebo údržbu. Příručka elektrikáře HAGER je jedna z těch drobností, která sice není rozhodující, ovšem jejím čtenářům může dobře posloužit. Podívejte se na krátký komentář k jejímu obsahu ...
Konečně se po dvou letech začínáme volně setkávat. Doposud jsme vše řešili absenčně, prostřednictvím různých elektronických nástrojů. Podobně jako u veletrhů, tak i u seminářů jsme všichni v očekávání, zda nedojde na prognózy digitálních fanoušku a vše se nepřesune na Facebook nebo Instagram. Odborné semináře OEZ máme na mušce objektivu již mnoho let a bylo tomu i letos. Co představil tradiční český výrobce rozvaděčových přístrojů po skončení koronavirové izolace? Jak semináře probíhaly? První část přinášíme v tomto článku ...
Události za poslední dva roky s našimi zvyky a tradicemi řádně zamávaly. Společenská katarze stále probíhá a elektrotechnikům se také nevyhýbá. Ovšem Elektrická spojka se letos konala v podobě, jak ji známe, i když opět jinde a s odlišným obsahem. Co vše se odehrálo? Podobně jako u předešlých ročníků jsme prolnuli zábavu s prvky naší profese a v závěru sobotního programu se odehrálo "reálné přezkoušení" podle vyhlášky padesát tak, jak jsme si vzpomněli.
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Tajemství rychlé práce i tak zručného elektrikáře. Zručnost není pouze otázkou hbitých prstů, ale také dostatečných vědomostí, co a kdy použít za nástroj. Například odizolovací nářadí Quickstrip, nářadí k upevnění krycích dutinek pro laněné vodiče ...
Univerzálnost a efektivnost, spolu s velmi kompaktním provedením jsou hlavními přednostmi nového programovatelného mikro-PLC Simatic S7-1200 od společnosti Siemens, který lze využít pro široké spektrum aplikací. Čím se odlišuje od předchozích modelů a co nového dokáže nabídnout?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933