Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Tiché spínání ...

Zásadní otázka: Jak doma spínat velký výkon potichu? Málokdo chce ve svém ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 977
Bazar
Osobní nástroje

Po kabelovce data sviští nebo lezou ?


Document Actions
Článek
Možnosti využití sítě kabelové televize k přenosu dat a k připojení do sítě internet. Vede tudy cesta nebo nikoliv.
Radek Kaisler, ze dne: 3.06.2002
reklama

Síť televizního kabelového rozvodu (TKR) je kvalitním širokopásmovým médiem, umožňujícím poskytování celé škály služeb. Tyto služby mohou významně urychlit návratnost investičních nákladů TKR. Velmi perspektivní se jeví zejména využití rozvodů TKR pro datové přenosy.

 

Pod pojmem přenos dat však není vhodné vidět pouze nasazení příslušné technologie do stávajícího rozvodu. Jedná se o širší problematiku a to jak z hlediska celkového  řešení systému, tak i množství poskytovaných služeb.

 

 

Co do řešení technického a organizačního zahrnuje systém přenosu dat zejména:

 

-          přístup ke zdroji dat a vytvoření vhodné přenosové cesty od zdroje,

-          primární zpracování dat,

-          přenos dat z místa primárního zpracování do uzlového bodu lokální sítě TKR,

-          sekundární zpracování dat,

-          distribuci dat po TKR,

-          volbu vhodné struktury poskytovaných služeb.

 

 

Z nabídky poskytovaných služeb se jedná zvláště o:

 

-          přístup k Internetu,

-          IP telefonie,

-          zřizování virtuálních privátních datových sítí,

-          hry on-line,

-          ostraha objektů, dálkové odečty energií, MaR.

 

 

Důležitým článkem datového řetězce je v současné době zejména přípojný bod na poskytovatele služeb Internet, neboť se jedná o nejžádanější službu.

Jsou kladeny značné nároky na kapacitu a spolehlivost tohoto spoje, proto v úvahu připadá zejména pevná linka, mikrovlnný spoj, či optická distribuční trasa.

 

Přestože je TKR značně kvalitním médiem, je před vlastním zprovozněním systému přenosu dat nutno uskutečnit tato opatření:

 

-          optimalizaci stávajícího rozvodu a zprovoznění zpětného směru (0-36kHz),

-          odstranění zdrojů rušení (zde bývá problémem zejména kvalita konektorů a instalace vnitřních rozvodů),

-          zprovoznění příslušné technologie pro datové přenosy.

 

Vlastní technologie pro přenos dat po TKR je tvořena zejména centrální řídící jednotkou, tzv. kabelovými modemy u jednotlivých účastníků a odpovídajícím softwarem. Centrální jednotka zajišťuje konverzi dat do vf podoby, přiděluje jednotlivým modemům přenosová pásma, řídí veškerou komunikaci, zajišťuje správu systému a jeho konfiguraci.

 

K TKR se lze připojit rovněž bezdrátově (např. pokud je nutno připojit vzdáleného účastníka) a to za užití technologie bezdrátové datové sítě. Přístupový bod je možno umístit přímo na uzlový bod sítě, případně využít technologii přenosu dat po TKR do vhodnějšího místa. Při použití směrových antén lze připojit i značně vzdálené účastníky.

 

V současné době někteří provozovatelé TKR ve vybraných městech zprostředkovávají připojení na internet přes jejich síť TKR. O tom jaké jsou praktické zkušenosti uživatelů této služby bude publikován samostatný příspěvek.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Čím po TCP/IP spínat obvod nízkého napětí? Nejlépe kliknutím myší. Existují mnohé potřeby a situace. Některá zařízení je vhodné spínat ručně, jiná bez ohledu na důvod spínáme vzdáleně. V případě ovládání spotřebičů budovy máme dostatečnou nabídku systémových instalací (KNX, Foxtrot, xComfort ...), ale pokud nechceme ovládané zařízení začlenit mezi světelné scény, bojler nebo žaluzie? NETIO PowerBOX 3PE lze konfigurovat pomocí webového prohlížeče (ovládání výstupů, nastavení Open API komunikace,...). PowerBOX 3PE je IoT zásuvka v provedení elektrického prodlužovacího kabelu ovládaného po LAN. Do LAN sítě se připojuje pomocí RJ45 Ethernet kabelu. A co dál?
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Tajemství rychlé práce i tak zručného elektrikáře. Zručnost není pouze otázkou hbitých prstů, ale také dostatečných vědomostí, co a kdy použít za nástroj. Například odizolovací nářadí Quickstrip, nářadí k upevnění krycích dutinek pro laněné vodiče ...
Univerzálnost a efektivnost, spolu s velmi kompaktním provedením jsou hlavními přednostmi nového programovatelného mikro-PLC Simatic S7-1200 od společnosti Siemens, který lze využít pro široké spektrum aplikací. Čím se odlišuje od předchozích modelů a co nového dokáže nabídnout?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933