Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

Produktový katalog ...

ELKOV, jako oficiální zastoupení E.T.A. vydává produktový katalog ...

NP8# Dokud není ...

Nyní je prosinec 2018, tedy příští měsíc, v lednu 2019, je to už ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
13.09.2019 EPIC MH Gigabit Modul, konektor pro kabely kategorie 7. Konektor je speciálně přizpůsobený požadavkům vysokorychlostního kabelu. Koncepce stínění je navržena tak, aby stínění párů vodičů odolalo rušení nejen před vnějšími vlivy, ale také před sousedním párem a to po celé délce kabelu. Stáčené kontakty modulu jsou průmyslovým standardem a měly by být instalovány pomocí krimpovacích kleští se 4 trny. Potřeba ...
12.09.2019 Pozvánka na 56. konferenci SRVO. Blíží se 56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení, která se uskuteční dne 24.10. 2019 v Congress Center Parkhotel Plzeň. Konference na téma "Role státu při obnově veřejného osvětlení" proběhne pod záštitou resortů, které podporují kvalitu osvětlení veřejného prostoru s uvedenými tématy: SMART CITY a budoucnost osvětlení v Plzni. Legislativní ...
11.09.2019 Před 60 lety začal první Mezinárodní strojírenský veletrh. Dodnes nevynechal jediný ročník. 6. září 1959 na brněnském výstavišti odstartoval první ročník mezinárodního strojírenského veletrhu, ještě pod názvem Mezinárodní veletrh Brno. Po 60 letech je MSV nejvýznamnějším středoevropským veletrhem svého druhu s návštěvností přes 80 tisíc lidí a více jak šestnácti sty vystavujícími firmami. Letos se koná 7-11.října. Šedesátý první ročník ...
9.09.2019 Podle čeho vybíráte značku kabelové chráničky? Kabelové ochranné dvouplášťové trubky Koruflex, Koruhard mají širokou škálu použití. Nejvíce při výstavbě energetických a telekomunikačních celků. Dále také jako záložní kabelovody pro pozdější využití. Díky vysoké materiálové odolnosti vůči agresivním látkám je jejich použití možné i v chemickém průmyslu. Vnější vrstva je vyrobena z HDPE, vnitřní z LDPE. Touto technologií dosáhneme vysoké ohebnosti i při malých poloměrech ohybu. Dodáváno v ...
6.09.2019 Nová éra monitoringu s DC jističi EATON. Elektronický jistič PXS24 nabízí lepší ochranu pro stejnosměrné obvody 24V, jelikož rychle detekuje přetížení a selektivně vypíná postižené součásti stroje. V důsledku toho systém zůstává ovladatelný a chyby lze buď vyřazovat pro zamezení kritického poškození, nebo lze systém řízeným způsobem odstavit. Tento modul je schopen chránit i kapacitní zátěže až 20.000μF. Každý ...
5.09.2019 Znáte svítidlo PITBUL-N-LED? Je to prachotěsné LED svítidlo s odolností proti stříkající vodě určené pro osvětlení prostor s nebezpečím výbuchu. Je schváleno FTZÚ Ostrava. Použitý elektronický předřadník 220/240V, těleso z lakovaného ocelového plechu s barvou RAL 9003. Kryt z tvrzeného bezpečnostního skla. Uchycení řešeno pomocí šroubů M8 skrz nosný podklad, podhledovým rámem, stropními úchyty nebo ...
Za které tři funkce rádi zaplatíte korunu denně?
Za které tři funkce rádi zaplatíte korunu denně?
Původní nestříhaný záznam
Výběr toho podstatného
Stopáž záznamu
Audioverze - podcast
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 109
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

K&V TIP#11: Kabel CYKY podobně jako housky v samoobsluze


Document Actions
K&V TIP#11: Kabel CYKY podobně jako housky v samoobsluze
Jednou z naprosto běžných skladových samozřejmostí jsou instalační kabely typu CYKY. Jde o nejrozšířenější typ, který se v mnoha krajích lidově ustálil na výrazu "Cykyna". Kam s kabelem CYKY? Jaké průřezy a barevné značení žil lze očekávat ve velkoobchodním skladu běžně k odběru? Průřezy žil vodičů v kabelech jsou dalším velkým problémem. Kdo CYKY vyrábí? Kterého výrobce preferovat? Má z pohledu živnostníka cenu sledovat vývoj ceny mědi na burze? Nebo vůbec kontrolovat různé meziroční výkyvy cen barevných kovů?
Miroslav Minařík, ze dne: 23.05.2019


Jaký byste mi doporučil typ kabelu? Ptá se mne soused. K jakému účelu? Požaduji upřesnění. No, že bych si ho někde koupil do zásoby, abych pořád nemusel někam jezdit. Víte, myslím nějaký univerzální pro všechno.

V ten okamžik jsem věděl, že musím držet jazyk za zuby a neprovokovat standardními vědomostmi elektrotechnika. Pohled spotřebitele je jiný. Koneckonců, sám jsem spotřebitel v jiných oborech a určitě se chovám podobně. V tomto případě jsem vysvětlil, že žádný jediný univerzální kabel není. Soused okamžitě souhlasil, že minimálně existuje kabel pevný a ohebný ...

Ale nakonec jsme si ujasnili, že by potřeboval takový ten domácí kabel, co má doma ve zdech a všude v krámech se prodává jako "housky". Nepochybně šlo o kabel CYKY. Následně se pokoušel zjišťovat, kde se dají koupit levněji než v obvyklých obchodech. A to jsem již jen pokrčil rameny, protože nákupní cena za metr kabelu je z dlouhodobého pohledu skutečně nepravdivá.Mezitím, co se spotřebitel dívá na kabel jako na něco černého s dráty a často vodiče kabelu označuje za "kabely", tak elektrotechnik tento instalační prvek vnímá jako jakési technologické "pojivo" mezi ostatními přístroji. Odborníkovi probíhají v hlavě technické parametry, z kterých volí typ kabelu, který zvolí pro konkrétní aplikaci. Spotřebitel zaměňuje průřez za průměr a barevné značení je opět velice často považováno za zbytečný "opruz". Samozřejmě nelze všechny házet do jednoho pytle, ale z dotazů, které se v diskusním fóru objevují, se dá za dvacet let provozu ledacos analyzovat.Nemůžeme se nikomu divit, že se nevyzná v našem oboru. Vždyť i pro našince je to někdy pořádný "babylon", ovšem ten, pokud je odpovědný s kritickým myšlením", nachází řešení bez cizí pomocí, pouze se zvýšeným pracovním úsilím. :-)  Koncový spotřebitel také často netuší, kdo rozhoduje o tom, jaký typ kabelu je pro co vhodný. A tak se buď vůbec neptá, nebo osloví prodejce. Ve skutečnosti existuje jakási subordinace (posloupnost) elektrotechnických odborníků, ale teď zůstaňme pouze u CYKY a u toho, že vše navrhuje projektant.

Kam s kabelem CYKY?
Kabel CYKY je pro pevné uložení ve vnitřních a venkovních úložištích. Lze uložit přímo do země, pod omítku, nebo do betonu, ovšem v mnohých případech volíme raději instalační trubku, chráničku. Buď pro zvýšení ochrany nebo pro budoucí změnu vedení.

Prvním problémem je samotné označení konkrétního typu kabelu a barevné značení žil uvnitř. Podle písmen zjistíme o jakou konstrukci kabelu jde. Jaké žíly k čemu použít. Tedy v případě kabelu CYKY-J:

C - žíly kabelu měděné
Y - izolace žil vodičů měkčený polyvinylchlorid
K - označení typu kabelu
Y - izolace kabelu měkčený polyvinylchlorid
-
J - barevná kombinace žil fázový, neutrální, ochranný vodič

Přiznám se, že jsem člověk z minulého tisíciletí a staré značení vodičů v CYKY např 3Cx2,5 mi bylo bližší než dnešní CYKY-J 3x2,5. Ale je to o zvyku, respektive o novém návyku.


Nejde určitě o barevné značení kabelů, jak se občas dočtu, ale o barevné značení vodičů v kabelech. Barevné provedení ochranné vrstvy kabelů nemá s vodiči uvnitř mnoho společného.

Které barevné značení je běžně k dostání?
Z pohledu zapojení to budou 3J (3C), 3O (3A) a pro domovní přípojky 4J (4B), ovšem seriózní velkoobchodní dodavatel kabelů má všechny varianty.

Průřezy žil vodičů v kabelech jsou dalším velkým problémem. Spotřebitel si (statisticky) pamatuje, že průřez 1,5mm2 je pro světelné okruhy a pro zásuvkové průřez 2,5mm2.  Správnou volbu, správnou z hlediska bezpečnosti, funkce a ekonomiky, určuje člověk znalý instalovaných technologií. Ano, v případě rodinného domu to odhadne i elektrikář, který to zapojuje každý den. A tak pokud se budeme zaměřovat na dostupné průřezy vodičů v kabelech CYKY jako na "housky v samoobsluhách", pak uvažujme běžně skladem 1,5-2,5-4-6-10 ... mm2.

Kdo CYKY vyrábí? Kterého výrobce preferovat?
Tato informace v dnešním světě již přestává být relevantní. Tedy alespoň pokud jsme odběratelé velkoobchodů. Kvalitu kabelu (mědi a izolace) určuje a garantuje výrobce, od něj to nakupuje velkoobchod podle svých kritérií. A my, kteří nemáme pravidelné desetikilometrové odběry, velkoobchody používáme denně. Necháváme si připravit ve smotcích potřebné délky a kvalitu nám garantuje velkoobchodní dodavatel.

Bezpochyby můžeme o kabelech CYKY psát mnoho příběhů, ovšem výše uvedené jako základní surová informace může stačit. A jak říká klasik, osoba znalá, oprávněná vše zná a neptá se. Spotřebitel jako laik není oprávněn s kabelem pracovat a pokud ano, má nad sebou "drába", který mu říká, co má dělat. Nebo to dělá protiprávně na vlastní riziko a nechá si poradit od kohokoliv, kdo je zdarma ochotný. 
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 8)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
K&V ELEKTRO a.s.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Chráničová doba se blíží. Tedy to, že někdo uvažoval, zda proudový chránič použít nebo nepoužít, se dnes volně mění do otázky spíše kolik jističů bude vhodnější nasadit. A díky chráničojističům dnes můžeme chránit konkrétní obvody. K použití kombinovaných jističů a chráničů je celá řada pohledů. Bezpečnostní, praktické, normativní a mnohá jiná. Pokud se budete rozhodovat, kam je vhodný takový kombinovaný přístroj použít, zvláště pokud je v provedení jediného modulu? Jak to vidíte vy?
Lidově označovaná barva světla má daleko větší význam než si někteří, problematiky neznalí lidé, dokážou představit. Druh světla pro pěstování rostlin, kancelářskou práci, pohodlí domova, intimní osvětlení, osvětlení prodejních pultů, každé je jiné. Podle barvy světla se mění i naše nálada. A dnes, při nepřeberném množství nabízených zdrojů jsme často zaražení, který typ vybrat. Teplé bílé světlo je vhodné do ložnice, jidelny nebo obývacího pokoje. Proto se často používají univerzálně pro všechny bytové prostory. Ale co ostatní barvy?
Při stavbě či rekonstrukci člověk musí myslet na mnoho různých věcí. A stane se, že se soustředí na nezbytnosti jako elektrické rozvody a vytěsní neméně důležité téma. Totiž zabezpečení. Jaké ale číhá nebezpečí nejen v domácnosti a jak mu předejít, nebo alespoň eliminovat škody? Co z pohledu odborníka instalační elektrotechniky doporučit spotřebitelům do jejich rodinných domů, bytů a podobných objektů? Uvádíme základní bezpečnostní prvky, které se velice často poptávají ...
Terminolog
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933