Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

O Zákoně 250/2021 ...

Poslechněte si velice dobře připravenou přednášku Petra Létala, SOLIDTEAM, ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Nejen já, i mnoho dalších, se domnívají, že by se nestalo nic zásadního. Starší elektrotechnici se stále odvolávají na dobu, kdy technické normy stály podstatně méně a navíc jejich šíření nebylo zakázáno zákonem jako dnes. Pokud si všimneme jakým ...
  • Na jaře tohoto roku byl představen automatický přepínač zdrojů TrueONE. ABB uvádí, že jde o první zařízení toho druhu na světě. Skládá se z přepínače a záskokové jednotky v jednom kompaktním celku. TrueONE najde využití tam, kde je potřebné zajistit ...

K&V TIP#11: Kabel CYKY podobně jako housky v samoobsluze


Document Actions
K&V TIP#11: Kabel CYKY podobně jako housky v samoobsluze
Jednou z naprosto běžných skladových samozřejmostí jsou instalační kabely typu CYKY. Jde o nejrozšířenější typ, který se v mnoha krajích lidově ustálil na výrazu "Cykyna". Kam s kabelem CYKY? Jaké průřezy a barevné značení žil lze očekávat ve velkoobchodním skladu běžně k odběru? Průřezy žil vodičů v kabelech jsou dalším velkým problémem. Kdo CYKY vyrábí? Kterého výrobce preferovat? Má z pohledu živnostníka cenu sledovat vývoj ceny mědi na burze? Nebo vůbec kontrolovat různé meziroční výkyvy cen barevných kovů?
Miroslav Minařík, ze dne: 23.05.2019


Jaký byste mi doporučil typ kabelu? Ptá se mne soused. K jakému účelu? Požaduji upřesnění. No, že bych si ho někde koupil do zásoby, abych pořád nemusel někam jezdit. Víte, myslím nějaký univerzální pro všechno.

V ten okamžik jsem věděl, že musím držet jazyk za zuby a neprovokovat standardními vědomostmi elektrotechnika. Pohled spotřebitele je jiný. Koneckonců, sám jsem spotřebitel v jiných oborech a určitě se chovám podobně. V tomto případě jsem vysvětlil, že žádný jediný univerzální kabel není. Soused okamžitě souhlasil, že minimálně existuje kabel pevný a ohebný ...

Ale nakonec jsme si ujasnili, že by potřeboval takový ten domácí kabel, co má doma ve zdech a všude v krámech se prodává jako "housky". Nepochybně šlo o kabel CYKY. Následně se pokoušel zjišťovat, kde se dají koupit levněji než v obvyklých obchodech. A to jsem již jen pokrčil rameny, protože nákupní cena za metr kabelu je z dlouhodobého pohledu skutečně nepravdivá.Mezitím, co se spotřebitel dívá na kabel jako na něco černého s dráty a často vodiče kabelu označuje za "kabely", tak elektrotechnik tento instalační prvek vnímá jako jakési technologické "pojivo" mezi ostatními přístroji. Odborníkovi probíhají v hlavě technické parametry, z kterých volí typ kabelu, který zvolí pro konkrétní aplikaci. Spotřebitel zaměňuje průřez za průměr a barevné značení je opět velice často považováno za zbytečný "opruz". Samozřejmě nelze všechny házet do jednoho pytle, ale z dotazů, které se v diskusním fóru objevují, se dá za dvacet let provozu ledacos analyzovat.Nemůžeme se nikomu divit, že se nevyzná v našem oboru. Vždyť i pro našince je to někdy pořádný "babylon", ovšem ten, pokud je odpovědný s kritickým myšlením", nachází řešení bez cizí pomocí, pouze se zvýšeným pracovním úsilím. :-)  Koncový spotřebitel také často netuší, kdo rozhoduje o tom, jaký typ kabelu je pro co vhodný. A tak se buď vůbec neptá, nebo osloví prodejce. Ve skutečnosti existuje jakási subordinace (posloupnost) elektrotechnických odborníků, ale teď zůstaňme pouze u CYKY a u toho, že vše navrhuje projektant.

Kam s kabelem CYKY?
Kabel CYKY je pro pevné uložení ve vnitřních a venkovních úložištích. Lze uložit přímo do země, pod omítku, nebo do betonu, ovšem v mnohých případech volíme raději instalační trubku, chráničku. Buď pro zvýšení ochrany nebo pro budoucí změnu vedení.

Prvním problémem je samotné označení konkrétního typu kabelu a barevné značení žil uvnitř. Podle písmen zjistíme o jakou konstrukci kabelu jde. Jaké žíly k čemu použít. Tedy v případě kabelu CYKY-J:

C - žíly kabelu měděné
Y - izolace žil vodičů měkčený polyvinylchlorid
K - označení typu kabelu
Y - izolace kabelu měkčený polyvinylchlorid
-
J - barevná kombinace žil fázový, neutrální, ochranný vodič

Přiznám se, že jsem člověk z minulého tisíciletí a staré značení vodičů v CYKY např 3Cx2,5 mi bylo bližší než dnešní CYKY-J 3x2,5. Ale je to o zvyku, respektive o novém návyku.


Nejde určitě o barevné značení kabelů, jak se občas dočtu, ale o barevné značení vodičů v kabelech. Barevné provedení ochranné vrstvy kabelů nemá s vodiči uvnitř mnoho společného.

Které barevné značení je běžně k dostání?
Z pohledu zapojení to budou 3J (3C), 3O (3A) a pro domovní přípojky 4J (4B), ovšem seriózní velkoobchodní dodavatel kabelů má všechny varianty.

Průřezy žil vodičů v kabelech jsou dalším velkým problémem. Spotřebitel si (statisticky) pamatuje, že průřez 1,5mm2 je pro světelné okruhy a pro zásuvkové průřez 2,5mm2.  Správnou volbu, správnou z hlediska bezpečnosti, funkce a ekonomiky, určuje člověk znalý instalovaných technologií. Ano, v případě rodinného domu to odhadne i elektrikář, který to zapojuje každý den. A tak pokud se budeme zaměřovat na dostupné průřezy vodičů v kabelech CYKY jako na "housky v samoobsluhách", pak uvažujme běžně skladem 1,5-2,5-4-6-10 ... mm2.

Kdo CYKY vyrábí? Kterého výrobce preferovat?
Tato informace v dnešním světě již přestává být relevantní. Tedy alespoň pokud jsme odběratelé velkoobchodů. Kvalitu kabelu (mědi a izolace) určuje a garantuje výrobce, od něj to nakupuje velkoobchod podle svých kritérií. A my, kteří nemáme pravidelné desetikilometrové odběry, velkoobchody používáme denně. Necháváme si připravit ve smotcích potřebné délky a kvalitu nám garantuje velkoobchodní dodavatel.

Bezpochyby můžeme o kabelech CYKY psát mnoho příběhů, ovšem výše uvedené jako základní surová informace může stačit. A jak říká klasik, osoba znalá, oprávněná vše zná a neptá se. Spotřebitel jako laik není oprávněn s kabelem pracovat a pokud ano, má nad sebou "drába", který mu říká, co má dělat. Nebo to dělá protiprávně na vlastní riziko a nechá si poradit od kohokoliv, kdo je zdarma ochotný. 
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 9)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
K&V ELEKTRO a.s.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933