Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Elektrická instalace v zemědělských a zahradnických zařízeních (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 16.07.2002
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Elektrická instalace v zemědělských a zahradnických zařízeních


Kde se zřizují obvody s bezpečným napětím? Jak mají být pospojovány vodivé části? Jak mají být vybaveny spínače ovládající infrazářiče? Na co musíme pamatovat u prostor s nuceným zásobováním vzduchem? (ČSN 33 2000-7-705 Vydání 4/95)
Igor Nováček, Milan Bureš, ze dne: 16.07.2002

Oblast použití:
Požadavky této normy se vztahují na všechny části pevných instalací v zemědělských a zahradnických zařízeních, ve kterých se chovají zvířata, nebo které jsou umístěny venku. Nevztahují se na samostatné objekty nezemědělské, i když jsou součástí zemědělského závodu a na elektrické rozvody v bytové části.

Vnější vlivy:
Pro volbu vhodného druhu a způsobu uložení elektrického rozvodu jsou rozhodující vnější vlivy podle ČSN 33 2000-3.

Ochrana proti úrazu elektrickým proudem:
Obvody s bezpečným napětím se zřizují v prostorách z hlediska úrazu elektrickým proudem zvlášť nebezpečných a to jak z hlediska pracovníků, tak z hlediska hospodářských zvířat. Z hlediska ochrany hospodářských zvířat je to především tam, kde základní ochranou, doplněnou ochranou pospojováním nelze zajistit dotykové napětí nižší než 25 V u střídavého napětí, 60 V u stejnosměrného nepřerušovaného napětí.
Neživé části elektrického zařízení, umístěné v prostorách zvlášť nebezpečných nesmí být spojovány s ochrannou soustavou, ani se zemí, pokud to zvláštní předpisy výslovně nedovolují.

Zdroj bezpečného napětí musí být umístěn mimo nebezpečný prostor.
Obvody napájející zásuvky musí být chráněny proudovými chrániči, jejichž vybavovací proud nepřesahuje 30 mA.

 

Vzájemně pospojované vodivé části musí být nejméně na 2 místech (na začátku a na konci) spojeny s náhodným nebo strojeným zemničem. S ohledem na omezení indukovaného napětí při atmosférickém výboji je nutné, aby vzdálenost uzemnění pospojovaných částí od sebe nepřesahovala 50 m. Z toho důvodu je nutné u větších objektů uzemnit pospojované části na více místech.

Ochrana proti tepelným účinkům:
Z důvodu ochrany před vznikem požáru, provede se ochrana proudovými chrániči, jejichž vybavovací proud nepřesahuje 0,5 mA. Otopná zařízení používaná v prostorech pro chov zvířat musí být pevná a udržovat vhodnou vzdálenost od zvířat a od hořlavých materiálů, aby se zabránilo popálení zvířat a možnost vzniku požáru.

Pro sálavá otopná zařízení musí být tato vzdálenost nejméně 0,5 m, pokud není výrobcem v návodu pro použití určena vzdálenost větší.

Spínače, jimiž se ovládají infrazářiče, musí být vybaveny signalizací zapnutého stavu. Tento požadavek nemusí být splněn, je-li zapnutý stav infrazářiče přímo viditelný, nebo je-li signalizací vybaven přímo spotřebič a tato je z místa ovládání viditelná.

Volba a instalace materiálů:

Obecná pravidla:
Elektrická zařízení instalovaná v normálním provozu musí mít stupeň krytí nejméně IP 44. Poznámka - v závislosti na vnějších vlivech je nutno použít vyšších stupňů ochrany.

Spínací a řídící zařízení:
Poznámka - doporučuje se chránit obvody proudovými chrániči s co nejnižším vybavovacím rozdílovým proudem, nepřesahujícím 30 mA, při respektování nezbytnosti zabránit nevhodnému působení.

Zařízení pro odpojení a vypínání:
Zařízení pro nouzové odpojení, včetně zařízení pro nouzové zastavení, nesmí být instalována v místech přístupných pro zvířata nebo tam, kde by přístupu mohla zvířata bránit; přitom se musí brát v úvahu i podmínky, které mohou vzniknout
při panice zvířat.

U technologických linek je nutno instalovat zařízení pro Nouzové zastavení pro rychlé zastavení technologické linky. Zařízení pro Nouzové zastavení nesmí vyřadit z funkce ta zařízení, která slouží k zajištění bezpečnosti, nebo jejichž provoz nesmí být okamžitě přerušen. Zařízení pro Nouzové zastavení nelze považovat za hlavní vypínač objektu, jímž lze odpojit elektrické zařízení v případě požáru. Jako zařízení pro Nouzové zastavení může být použit hlavní vypínač objektu.

Umísťování svítidel:
Svítidla se připevňují na takových místech, na kterých nemohou být ani za nejméně příznivých okolností zakryta. Není-li provozní stav svítidel na půdách se senem, slámou nebo podobných místech z místa spínání rozeznatelný, musí být vyznačen dostatečně rozeznatelným světelným signálem.

Ostatní zařízení:
Elektrické zařízení pro intenzivní chov zvířat musí být navrženo a instalováno tak, aby zabezpečilo život pro ustájená zvířata, udržovaný zásobováním vzduchem. V případě poruchy v zásobování vzduchem musí být k dispozici zařízení, nezávislé na síti, které zabezpečí samočinně další větrání nebo ohlášení poruchy. Použije-li se většího počtu větráků, rozdělí se do více proudových obvodů.

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.