Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Hašení požárů vzniklých od elektrických zařízení (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 30.10.2003
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Hašení požárů vzniklých od elektrických zařízení


elpoza1.jpg
Která norma vypovídá o zacházení s elektrickým zařízením v případě požáru? Při těchto pracech je třeba dodržet základní postupy.... Znáte je? Čím byste třeba hasili takový požár? Jedovaté plyny vznikají při použití kterého hasicího přístroje?
Milan Bureš, ze dne: 30.10.2003

Jak zacházet s elektrickým zařízením při požáru vypovídá ČSN 34 3085. Požár je samozřejmě nutné ihned hlásit příslušné nejbližší ohlašovně požárů a příslušnému rozvodnému závodu.

Před započetím hašení musí být v ohroženém úseku vypnut elektrický proud. V domovních elektrických zařízeních se jednotlivé byty vypínají jističem před elektroměrem, celý objekt pojistkami v hlavní domovní skříni. Při vypnutí je třeba zajistit, aby nebylo odpojeno nouzové osvětlení evakuačních cest, zařízení k evakuaci osob a materiálu (např.výtahy) a zařízení sloužící k hašení požáru (požární čerpadla), případně i jiná zařízení.

Při hašení el. zař. pod napětím je nejvhodnější sněhový přístroj s náplní CO2. Méně vhodný je přístroj práškový, protože spečeným práškem se znehodnocují části hašených zařízení. Tetrachlórovým přístrojem se smí hasit jen na otevřeném (větraném) prostranství, protože při jeho použití vznikají jedovaté plyny.

Po požáru smí elektrické zařízení uvést opět do provozu pouze odborník, který po prohlídce a odstranění případných závad zařízení přezkouší. 

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.