Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Představte si, že míjíte firmu KOPOS každý den a jednoho dne se rozhodnete prozkoumat, co se skrývá za jejími červenými zdmi. Má krátká poznámka je jedné z předních českých výrobních společností elektroinstalačního materiálu. Prohlídku provozů nových ...
  • Než se mé zápisky, knihy, normy, skripta a staré katalogy uklidí na smetiště, ještě se podělím o několik vzpomínek. Když se dnes procházím po velkých stavbách, vše funguje podstatně lépe jako kdysi za nás. Na vše je dnes více času, materiál je ...

Je dobré pamatovat na prokazatelnost seznámení, souhlasu, či pokynu ...


Document Actions
Je dobré pamatovat na prokazatelnost seznámení, souhlasu, či pokynu ...
Na stavbách bývá rušno. Někdy tak, že v zápalu dokončení díla zapomínáme na některé souvislosti. U novostaveb se zpravidla řídíme dle dokumentace. U rekonstrukcí bývá situace méně přehledná. Změny vedení, stavební úpravy, nebo třeba i změna instalovaných zařízení by měla být nejen konzultována, ale také někde uvedena. Ale víme, že v období neustálých časových skluzů, může být čekání na prokazatelný souhlas hodně nákladné! Máte s tím někdo osobní zkušenost?
Autorský článek, ze dne: 9.12.2022
reklamaV současnosti se projevuje stále více nutnost takzvané prokazatelnosti některých úkonů. Tato „prokazatelnost“ je důležitá, dojde-li ke sporu, který velmi často končí u soudu. Pak se nejprve řeší, jak kdo byl přesně informován o nastalých skutečnostech.Příklad 1 – prokazatelné seznámení
Je provedena kompletní rekonstrukce hlavního domovního vedení v bytovém domě včetně všech dalších elektrických a sdělovacích rozvodů ve společných prostorách domu. Čili je proveden celkový rozvod pro použití sítě TN-C-S. Některé byty však zůstaly s původní elektroinstalací TN-C. Přestože takto zněla i objednávka na dílo pro zhotovitele, je žádoucí, aby tento na závěr prokazatelně (to je proti podpisu) s touto situací objednatele (představitele družstva, SVJ) seznámil; v případě, že se nejedná o všechny byty v domě i s výpisem, o které byty se jedná.

Příklad 2 – prokazatelný souhlas
Mají být prováděny stavební zásahy, které by mohly mít vliv na statiku objektu. Příklad je uveden na obrázku 3 a 9, kde statik přesně určil místo postupu a jeho maximální velikost, aby nedošlo k narušení zavěšení podesty a mezipodesty v objektu provedeném jako vyzdívaný skelet.

Příklad 3 – prokazatelný pokyn
Každý uživatel (laik) elektroinstalace, v níž jsou aplikovány přístroje, které vyžadují určitou kontrolní obsluhu, musí být prokazatelně informován o nutnosti těchto úkonů v čase (viz například kontrolní ověření funkce proudových chráničů). Pokud je zadavatelem někdo jiný než přímý uživatel, seznámí ho zřizovatel elektroinstalace prokazatelně s nutností informovat přímého uživatele.


Opravdu u klienta pamatujete na prokazatelný souhlas?
O tom diskutujeme v níže otevřené diskusi ...
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Vnější atmosférické vlivy působí na ocel a vytvářejí různě velké riziko koroze. Vhodně zvolená povrchová úprava kabelového systému je účinnou ochranou proti korozní agresivitě. Podle průměrného korozního úbytku tloušťky zinku v daném korozním prostředí je možné vybrat vhodnou povrchovou úpravu. Kopos Kolín nabízí ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933