Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

JAN HÁJEK: Blesková válka č. 5 - Okapy, čekající zabijáci


Document Actions
JAN HÁJEK: Blesková válka č. 5 - Okapy, čekající zabijáci
Na konci okapové roury by každému člověku či zařízení hrozilo to, že by si ho bleskový proud mohl vybrat jako pokračování své cesty na zem a každý je u takovéhoto slepého svodu za bouřky ohrožen na životě. Jak by tedy mělo vypadat správné řešení? Více se dočtete zde ...
Jan Hájek, ze dne: 8.10.2010
reklama

Tak jak konečně revizní technici při periodických revizích hromosvodů začínají postupovat podle norem, dochází stále častěji k odhalování nebezpečné chyby, která stála dříve zcela ve stínu přesného rozpětí výšky umístění zkušební svorky.

Touto nepodstatnou chybkou byl a je slepý svod, v současné době je tato nebezpečná "novinka" velmi častým případem věty v závěru revizní zprávy: "Hromosvodní soustava neodpovídá požadavkům uvedených norem a není z hlediska bezpečnosti schopna provozu."

Co je toho příčinou? Tomuto nebezpečnému stavu se říká slepý svod, respektive se mu vždy tak říkalo, ale protože nebylo zvykem předchozí normu pořádně číst, tuto situaci můžeme najít při běžné procházce městem na hodně domech.


Připojený okapový žlab

Pro pořádek si uveďme, co bylo podle ČSN 34 1390 Ed.2. z roku 1969 porušeno.
článek 111,
Velké kovové předměty na povrchu a uvnitř objektu se musí zajistit tak, aby při úderu blesku do hromosvodu nedošlo ke škodlivým účinkům přeskoku z hromosvodu na tyto předměty nebo ke škodlivým účinkům indukovaných nábojů jako výbuch, úraz nebo poškození.

článek 113
Vysoké kovové předměty probíhající ve svislém směru budovou, (kovová potrubí a podobně) se spojí na svém nejvyšším a nejnižším místě s vedením hromosvodu.

K čemu by totiž mohlo a mělo dojít
Vzhledem k tomu, že norma ČSN 34 1390 byla na možnosti výpočtů dostatečných vzdáleností poměrně skoupá, respektive veškeré výpočty se týkaly pouze jímací soustavy a svodů zakončených zemničem, pro přesné vypočtení tohoto ohrožení lze využít nástavbu DEHNsupportu software DEHN distance Tool.


DEHNsupport dostatečná vzdálenost

Pokud nám udeří hrom do domečku, který má rozměry řekněme 10 na 10 metrů a výšku 6m a jedná se o domek pouze se dvěma svody, které by byly na druhé straně než okapové roury neuzemněné na svém dolním konci a k tomuto ideálu by patřil i zemnič typu B, tedy základový, tak na konci okapové roury by každému člověku či zařízení do vzdálenosti 0,6m ve vzduchu, nebo 1,2m do stěny objektu hrozilo to, že by si ho bleskový proud při LPL IV tedy 100kA, mohl vybrat jako pokračování své cesty na zem. Ano, jsou to pouze suché výpočty, ale v realitě by tyto vzdálenosti byly mnohem větší a každý je u takovéhoto okapu za bouřky ohrožen na životě.


Rozdělení bleskového proudu do okapů

Jak by to tedy mělo vypadat?
Řešení připojení okapové roury, nahoře připojené k jímací soustavě je nadčasové, tedy takto se to mělo dělat vždy.
Okapovou rouru nahoře spojenou s jímací soustavou, raději provedeme tak, že zajistíme vodivost jednotlivých segmentů nýtováním nebo sletováním. Pokud bychom to neudělali, díky velkým přechodovým odporům na přechodech trubek by to vše nejenom hezky jiskřilo, ale mělo by to za následek nárůst napětí a znásobení dostatečné vzdálenosti. Na jejím spodním konci jí připojíme na zemnič. Nejlepší je samozřejmě na vývod ze základového zemniče, pokud na něj nějaký ne moc bystrý projektant či montážník zapomněl myslet, zřídíme kolem domu ještě okružní zemnič, na který pak vše opomenuté napojíme. Nejhorším ze správných řešení je zatlučení zemnících tyčí a samostatné uzemnění okapové roury.


Špatně propojený, ale dobře uzemněný okap

I v tomto případě bereme okap a vše vodivé jako součást jímací soustavy a pokud ji chceme zachovat izolovanou, musíme dodržovat dostatečnou vzdálenost s i od něj. No a to je vše.

Zdroj: ČSN 34 1390 Ed.2. 1969 – Ochrana před bleskem
ČSN EN 62305-2, Ochrana před bleskem – Část 2: Řízení rizika
ČSN EN 62305-3, Ochrana před bleskem - Část 3: Hmotné škody na stavbách a nebezpečí života

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 16)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
DEHN s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Podívejme se zblízka na detail spojení letošní novinky českého výrobce KOPOS Kolín. Jak se v detailu spojují kanálové žlaby Jupiter? Minutový videospot vám dá jasnou představu o jednoduchosti spojení ...
Olovo je v současnosti považováno za nebezpečnou závadnou látku. V minulosti se ale využívalo pro vytvoření vodivého spoje mezi součástmi hromosvodu. Čím tedy můžeme v dnešní době nahradit olovo? Více zde ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933