Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

Jakou svorkou lze uvést na stejný potenciál armování v betonu?


Document Actions
Jakou svorkou lze uvést na stejný potenciál armování v betonu?
Kvalifikovaný elektrotechnik zaměřující se na ochranu před bleskem, uzemňování nebo vyrovnávání potenciálu ví, že energie blesku se měří v kilovoltech. U méně informovaných stále existují domněnky, že armování v betonu stačí spojit pouhým stočením armovacích drátků. To je však velká pomýlená, protože pro protékající bleskový proud je průřez 1mm2 naprosté nic. Jakou svorku použít a proč? Stručně vysvětluje Jan Hájek v tomto článku!
Redakce portálu Elektrika, Jiří Macháček, ze dne: 23.08.2022


Už jste slyšeli podobnou otázku? Jakou svorkou lze uvést na stejný potenciál armování v betonu? Osobně ještě ne. Dobrý hromosvodář a projektant ví, ti ostatní nad tím moc nepřemýšlí. Vždyť to beton skryje!

Nedomnívám se, že bych patřil do klubu "šílených pospojovačů", ovšem při troše znalosti fyziky a představivosti protékajícího bleskového proudu se mi při některých odfláknutých spojení vniřních kovových částí, doslova ježí vlasy. Popravdě před tvrzením některých komerčních dodavatelů jsem na pozoru. S některými nutno souhlasit!


... přepis mluveného slova reportáže ...

Jan Hájek
Tato drobná svorečka má velice velký rozsah možného připevnění. Dají se připojovat vodiče a armovací železa od 3mm, tak za pomoci této drobné svorky dokážete hezky vyrovnat potenciál na tenkých kari sítích o průměru typicky čtyřech milimetrů, které se používají na zpevnění podlahových ploch. Nejen do průmyslu, ale i do běžných domácích instalací je vhodné, pokud se armovací železo, které zaléváme do betonu, uvede na jeden společný potenciál a lze to profesionálně provést pomocí této drobné svorky.Svorka se vyrábí jak v nerezu, tak se vyrábí i bez pozinkování, protože je určená na zalití do betonu. Tam nepotřebuje žádnou povrchovou úpravu. I když je to možná nevyužitelné, tak tato svorka dokáže vést 50kA bleskového proudu. Dá se  tedy použít na vyrovnávání potenciálu z hlediska bleskového proudu. Svůj cíl najde hlavně u vyrovnání potenciálu podlah průmyslu a podobně. 
POKUD PRACUJETE V OBORU,
máte možnost si zažádat o papírovou verzi katalogu
svorek DEHN
NÍŽE UVEDENÝM FORMULÁŘEM! 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

DEHN s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933