Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Servisní služby ...

Jaké materiály se používají pro připojování jističů nebo uvnitř ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 26
Osobní nástroje

Časté chyby při instalaci přípojkových skříní a pilířů


Document Actions
Časté chyby při instalaci přípojkových skříní a pilířů
Dotazy na vyzdívání přípojkových pilířů a skříní se stále objevují. Přesto že bylo popsáno mnoho papíru, některé základní informace se stále nedostávají ke správným očím. Proto si krátce zopakujme: Co může být jednou z příčin zatékání do skříní? Proč je doporučování výztuh a jaké mají využití ve skutečnosti? Jaký je správný postup při zakrývání sloupku zeminou? Nač má vliv nedodržení správného postupu zapískování koncovkového dílu nad úroveň terénu?
Redakce portálu Elektrika, Václav Macháček, ze dne: 13.10.2017
reklama


Velice často se stává, že při zazdívání není skříň předsazena o výrobcem udaný rozměr směrem ven od finální omítky. Důsledkem potom může být to, že se zcela neotevřou dveře skříně a do skříně může při dešti za větrného počasí zatékat.


Reálné foto: Vít Rotrekl

Další hrubou chybou zejména u plastových výrobků je nadměrné zapěnění montážní pěnou. Tady platí zásada, čím méně, tím lépe a ne naopak. V podstatě stačí pouze zapěnit rohy skříně a zbytek dokončit maltou. Pokud budeme zapěňovat i boky včetně dna a střechy skříně, tak musíme postupovat velice opatrně a nesmíme v žádném případě zapomenout na výztuhy uvnitř skříně. Výztuhy odstraníme až po dokonalém vytvrzení montážní pěny. Tento čas je uveden na obalu montážní pěny v návodu na použití.

Výztuhy je účelné použít i při zazdívání klasickým způsobem, zejména osazujeme-li skříň do otvoru větších rozměrů, kdy i malta může vytvořit boční tlak na plastové boky skříně. V případě stavby zděného pilíře pro skříň elektroměrovou, přípojkovou a plynovou, je nut­né plynotěsně prostory pro skříně od sebe stavebně oddělit. V praxi se nejlépe osvědčila obyčejná zděná omítnutá příčka.Při instalaci celoplastového kompaktního pilíře, který se skládá ze skříně, koncovkového dílu a základového dílu, je nutné upozornit na následující, nejčastěji se vyskytující chyby. Velice důležité je vyrovnání a důkladné zhutnění dna prostoru, kam bude kompaktní pilíř umístěn. Pilíř po usazení zasypáváme zeminou za stálého důkladného zhutňování.

Zhutňování při instalaci kompaktního pilíře má zásadní vliv nejen na jeho dokonalé rovinné usazení a zaručenou stálou stabilitu, ale i na maximální omezení prostupnosti vody z okolního terénu do spodních prostorů pilíře. Velice často se také nedodržuje zapískování koncovkového dílu nad úroveň terénu do výšky 30cm. Nezapískování má rovněž zásadní vliv na prostupnost vody, tím na zvýšení vlhkosti a možnou kondenzaci vody na vnitřních stěnách skříně, ale i na elek­trickou náplň skříně.
Autor Václav Macháček

Více o přípojkách naleznete v této knize ...

Jaké časté chyby při instalaci přípojkových
skříní a pilířů znáte vy?

Podělte se s námi v níže otevřené diskusi!

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Tým specialistů dceřinné společnosti RITTAL v Česku ve Zdibech u Prahy, připravil na první pololetí roku 2021 sérii odborných přednášek. Ty budete moci sledovat prostřednictvím veřejného webcastu vysílaného ze studia RITTAL prostřednictvím portálu Elektrika. Z témat můžete očekávat například: obráběcí centra BC a LC, praktická ukázka návrhu vhodné technologie chlazení rozvaděčů s programem Therm, venkovní rozvaděčové skříně a jejich klimatizace, monitorivání nejen IT systémů - systém CMC III, konfekcionování vodičů - poloautomaty a automat WT, chlazení okolním vzduchem (ventilátory, výměníky vzduch/vzduch, regulace) ... Plánovaná data pořadů sledujte v přehledu!
Rekordní počet online odborných vystoupení letos vytvořil tým DEHN Česká a Slovenská republika. Co myslíte, jaké mělo české technické zastoupení předpoklady a technické možnosti? Kolik odborníků zastupuje značku DEHN u nás? Jakou máte představu o odborných znalostech z oblasti ochrany před bleskem a přepětím pracovníků DEHN a jejich znalostech v oblasti mediálních dovednostech a technickém zabezpečení pro novodobé publikování? V tomto článku naleznete nejen přehled všech letošních dílů eDEHN, ale i vysvětlující komentář vzdáleně připojeného Jana Hájka ...
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Jste revizní technik a poohlížíte se po vhodném měřícím přístroji, jenž by více zefektivnil vaši práci a ušetřil cenný čas? REVEXprofi je zajímavý přístroj, který získal již několik ocenění. Je určen ke kontrolám a revizím elektrických spotřebičů a pracovních strojů dle ČSN 331610 a ČSN EN 60204-1.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933