Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Časté chyby při instalaci přípojkových skříní a pilířů (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 13.10.2017
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Časté chyby při instalaci přípojkových skříní a pilířů


Časté chyby při instalaci přípojkových skříní a pilířů
Dotazy na vyzdívání přípojkových pilířů a skříní se stále objevují. Přesto že bylo popsáno mnoho papíru, některé základní informace se stále nedostávají ke správným očím. Proto si krátce zopakujme: Co může být jednou z příčin zatékání do skříní? Proč je doporučování výztuh a jaké mají využití ve skutečnosti? Jaký je správný postup při zakrývání sloupku zeminou? Nač má vliv nedodržení správného postupu zapískování koncovkového dílu nad úroveň terénu?
Tým portálu Elektrika, Václav Macháček, ze dne: 13.10.2017



Velice často se stává, že při zazdívání není skříň předsazena o výrobcem udaný rozměr směrem ven od finální omítky. Důsledkem potom může být to, že se zcela neotevřou dveře skříně a do skříně může při dešti za větrného počasí zatékat.


Reálné foto: Vít Rotrekl

Další hrubou chybou zejména u plastových výrobků je nadměrné zapěnění montážní pěnou. Tady platí zásada, čím méně, tím lépe a ne naopak. V podstatě stačí pouze zapěnit rohy skříně a zbytek dokončit maltou. Pokud budeme zapěňovat i boky včetně dna a střechy skříně, tak musíme postupovat velice opatrně a nesmíme v žádném případě zapomenout na výztuhy uvnitř skříně. Výztuhy odstraníme až po dokonalém vytvrzení montážní pěny. Tento čas je uveden na obalu montážní pěny v návodu na použití.





Výztuhy je účelné použít i při zazdívání klasickým způsobem, zejména osazujeme-li skříň do otvoru větších rozměrů, kdy i malta může vytvořit boční tlak na plastové boky skříně. V případě stavby zděného pilíře pro skříň elektroměrovou, přípojkovou a plynovou, je nut­né plynotěsně prostory pro skříně od sebe stavebně oddělit. V praxi se nejlépe osvědčila obyčejná zděná omítnutá příčka.



Při instalaci celoplastového kompaktního pilíře, který se skládá ze skříně, koncovkového dílu a základového dílu, je nutné upozornit na následující, nejčastěji se vyskytující chyby. Velice důležité je vyrovnání a důkladné zhutnění dna prostoru, kam bude kompaktní pilíř umístěn. Pilíř po usazení zasypáváme zeminou za stálého důkladného zhutňování.

Zhutňování při instalaci kompaktního pilíře má zásadní vliv nejen na jeho dokonalé rovinné usazení a zaručenou stálou stabilitu, ale i na maximální omezení prostupnosti vody z okolního terénu do spodních prostorů pilíře. Velice často se také nedodržuje zapískování koncovkového dílu nad úroveň terénu do výšky 30cm. Nezapískování má rovněž zásadní vliv na prostupnost vody, tím na zvýšení vlhkosti a možnou kondenzaci vody na vnitřních stěnách skříně, ale i na elek­trickou náplň skříně.
Autor Václav Macháček

Více o přípojkách naleznete v této knize ...





Jaké časté chyby při instalaci přípojkových
skříní a pilířů znáte vy?

Podělte se s námi v níže otevřené diskusi!

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.