Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Jak odstranit nebezpečné dotykové napětí na rámečku (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 31.10.2014
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Jak odstranit nebezpečné dotykové napětí na rámečku


Jak odstranit nebezpečné dotykové napětí na rámečku
Když při montáži zásuvky upevňovací rozpěrka poškodí pracovní vodič, na kovovém rámečku se objeví nebezpečné dotykové napětí. Nyní se proto objevilo nové řešení, které odstraní nejen problém přiskříplé žíly, ale především zahrne kovový montážní rámeček do ochrany ochranným vodičem. Při eventuální montážní chybě tak zafunguje ochrana. Více informací o novém řešení se dozvíte v tomto článku.
Autorský článek, ze dne: 31.10.2014



Stále se lze setkat v praxi s tím, že při montáži zásuvky došlo k poškození pracovního vodiče upevňovací rozpěrkou. Důsledek: kovové osazení zásuvky je pod nebezpečným dotykovým napětím. Tento problém nechtěného zavlečení napětí na kovový rámeček zásuvky nebo spínače nedbalou montáží by měl být brzy minulostí. Našel se výrobce, který nabídl řešení odstraňující nejen problém přiskříplé žíly, ale především zahrnující kovový montážní rámeček do ochrany ochranným vodičem u zásuvek s ochranným kontaktem.


Bohužel toto dvojí řešení zatím neexistuje pro spínače, tlačítka a další vložky. Právě přípojka ochranného vodiče by neměla - zvláště v Německu u nových zařízení po roce 2007 - přestavovat žádné problémy, neboť od tohoto data musí být u všech kabelů/vedení společně veden ochranný vodič, což platí také pro vedení spínačů.

Situace v oblasti norem
Německé normy elektrických zařízení určené pro spínače a zásuvky obsahují ale v současné době relativně jasné upozornění, že není požadováno zahrnutí kovového montážního rámečku do ochranného opatření ochranným vodičem.


Montážní rámeček, rozpěrky a šrouby rozpěrek jsou uzemněny

V    dalším textu jsou uvedeny některé vybrané citace z příslušných německých norem:
V odst.11.3 normy DIN VDE 0620-1 (VDE 0620-1) Vidlice a zásuvky pro domácnost a podobné účely — Část 1: Všeobecné požadavky na pevné zásuvky se požaduje:
„Volně přístupné kovové části zásuvek s ochranným kontaktem, které by se mohly dostat v případě poruchy izolace pod napětí, musejí být trvale a spolehlivě spojeny se svorkou ochranného vodiče. “

V pozn.2 k odst.11.3 je uvedeno:
„Ve smyslu požadavku uvedeném v tomto odstavci se malé šrouby apod., které jsou od živých částí izolovány a používají se k upevnění spodků, jakož i víčka či krytky nepovažují za volně přístupné části, na kterých by se mohlo objevit napětí v případě poruchy izolace.“ Německá norma VDE 0620-1 nepovažuje tedy např. kovový montážní rámeček za volně přístupnou část, protože je zpravidla celý zakryt plastovým rámečkem zásuvky
Die DIN EN 60309-l*) (VDE 0623-1) stanovuje v odst.10.2:
„Volně přístupné kovové části zásuvek s ochranným kontaktem, na kterých by se mohlo v případě poruchy izolace objevit napětí, musejí být konstrukcí spolehlivě spojeny s interní svorkou/svorkami ochranného
vodiče. Jsou-li odděleny volně přístupné kovové části od živých částí dvojitou nebo zesílenou izolací, nejsou ve smyslu tohoto požadavku považovány za kovové části, na kterých by se mohlo objevit napětí v případě poruchy izolace.“
Třetí německou normou, která se k této problematice vztahuje, je DIN EN 60669-1**) (VDE 0632-1). Tato norma v odst.11.1 uvádí:
„Volně přístupné kovové části, které by se mohly stát v případě poruchy izolace živými, musejí být opatřeny svorkou nebo být spojeny trvale a spolehlivě s takovouto svorkou. Ve smyslu tohoto požadavku platí malé šrouby apod., které jsou od živých částí izolovány a používají se k upevnění spodků, víček nebo krytek, jako neživé části, na kterých by se mohlo objevit napětí v případě poruchy izolace.“


Montáž vložky a krytu s použitím stejného šroubováku


Jasná odpověď k otázce kovového montážního rámečku není v současných německých normách (zřejmě ani v českých) nikde obsažena. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že se elektrotechnický laik vlastně tohoto rámečku ani dotknout nemůže, neboť se nad ním nachází izolační kryt, a odborník elektro si má zase odpojit proud před odejmutím tohoto krytu. Jenomže v praxi je to až velmi často trochu jinak. Zda toto nové řešení zásuvek bude odborníky akceptováno a zda se také spínače dočkají této novinky, to ukáže teprve čas. V každém případě první krok byl již učiněn.


Montážní rámeček o tloušce 1mm je stejně stabilní jako u předchozího modelu.

Poznámky:
*) Odpovídá ČSN EN 60309-1 ed.3:2001 Vidlice, zásuvky a zásuvková spojení pro průmyslové použití - Část 1: Všeobecné požadavky, fidt IEC 60309-1:1999). Tato norma je českou verzí evropské normy EN 60309-1:1999. Evropská norma EN 60309-1:1999 má status české technické normy.

Nová norma platí pro vidlice a pevné zásuvky, pohyblivá zásuvková spojení a přívodková spojení se jmenovitým, pracovním napětím nepřesahujícím 690V AC nebo DC a 500Hz a jmenovitým proudem nepřesahujícím 250A, určené především pro průmyslové použití, vnitřní nebo venkovní. Přehled přednostních jmenovitých hodnot nemá vylučovat jiné jmenovité hodnoty, pro něž se požadavky připravují. Tato norma platí pro vidlice a pevné zásuvky, pohyblivá zásuvková spojení a přívodková spojení, dále uváděné jako přístroje, určené pro použití při teplotě okolí, která je obvykle v rozsahu od -25 do 40°C. Tyto přístroje mají být připojovány pouze ke kabelům z mědi nebo ze slitiny mědi. Nevylučuje se použití těchto přístrojů na staveništích, v zemědělství, obchodu a v domácnostech. Pevné zásuvky nebo přívodky, vestavěné do elektrických zařízení nebo k nim upevněné, jsou v rozsahu platnosti této normy. Tato norma platí též pro přístroje určené pro použití v instalacích s malým napětím. Tato norma neplatí pro přístroje určené převážně pro domovní a podobné všeobecné použití. V prostorech se zvláštními podmínkami, např. na lodích nebo tam, kde může dojít k výbuchu, mohou být nutné doplňující požadavky.

**) Odpovídá ČSN EN 60669-1 ed.2:2003 Spínače pro domovní a podobné pevné elektrické instalace — Část 1: Všeobecné požadavky (mod IEC 60669-1:1998). Tato norma je českou verzí evropské normy EN 60669-1:1999. Evropská norma EN 60669-1:1999 má status české technické normy.

Tato norma platí pro ručně ovládané spínače pro všeobecné použití pouze pro střídavý proud se jmenovitým napětím do 440V a jmenovitým proudem do 63A, určené pro domovní a podobné pevné instalace, vnitřní nebo vnější. Jmenovitý proud je omezen na maximálně 16A pro spínače opatřené bezšroubovými svorkami. Norma rovněž platí pro krabice pro spínače, s výjimkou montážních krabic pro zapuštěné spínače. Platí také pro spínače, jako jsou např. spínače s kontrolními žárovkami; elektromagnetické dálkově ovládané spínače (zvláštní požadavky jsou uvedeny v Části 2), spínače s prostředky časového zpoždění (zvláštní požadavky jsou uvedeny v Části 2), kombinace spínačů s jinými funkcemi (s výjimkou spínačů kombinovaných s pojistkami), elektronické spínače (zvláštní požadavky jsou uvedeny v Části 2), spínače se zařízením pro odlehčení ohebných kabelů a vývodem pro ohebné kabely (viz přílohu B). Spínače odpovídající této normě jsou vhodné pro použití při teplotách okolí, které obvykle nepřekračují 25°C, ale občas dosahují 35°C.

Z německého originálu upravil Josef Košťál, redakce Elektro

Tento článek vyšel také v časopise Elektro 8-9/2014.


 
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.