Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Jak může i chytrá elektroinstalace zhloupnout? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 16.08.2013
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Jak může i chytrá elektroinstalace zhloupnout?


Jak může i chytrá elektroinstalace zhloupnout?
Realizovat uživatelsky nepřátelskou systémovou instalaci je snadnější a pohodlnější, než opak. Potenciální nové zájemce o inteligentní elektroinstalace to pak může od jejího pořízení odradit. Způsobů, jak zhotovit systémovou instalaci špatně, je celá řada. Mohu uvést například chybný návrh, nekvalitně provedené zapojení, nesprávnou parametrizaci a odladění instalace. V tomto příspěvku ...
ABB s.r.o., ze dne: 16.08.2013




Způsobů, jak zhotovit systémovou instalaci špatně, je celá řada. Mohu uvést například chybný návrh, nekvalitně provedené zapojení, nesprávnou parametrizaci a odladění instalace. V tomto příspěvku bych však chtěl psát o jiné často opomíjené stránce systémové instalace. Mám tím na mysli její uživatelskou (ne)přívětivost.

Pro výrobce přístrojů inteligentní elektroinstalace, kterým je i ABB, není pozitivní, že se v praxi systémové instalace nepřátelské pro uživatele běžně vyskytují a lze je zhotovit docela snadno. Stačí, aby v budově chybělo jednoduché ovládání s přehlednými symboly či popisky. K znepříjemnění života uživatele či uvedení návštěvy do značných rozpaků přispěje to, že ovládání je v každé místnosti nastaveno jinak. Pro úplné zmatení návštěvy pak stačí, aby bylo v hostinské místnosti více ovládacích míst a každé ovládací místo fungovalo co možná nejodlišněji. A to i přesto, že ovládá totožná zařízení.



Opusťme nyní ironický tón a buďme dále seriózní. Co je to vlastně ta uživatelská přívětivost systémové instalace? Ve stručnosti se jedná o navržení a zhotovení systémové instalace tak, aby její ovládání zvládli všichni uživatelé. I ti nepříliš technicky zdatní by s ní neměli mít problém.

Společnost ABB nabízí přístroje systémové instalace KNX, přičemž schopnosti jednotlivých přístrojů rostou s každou novou generací. To umožňuje rozsáhlou variabilitu ovládání a jeho zhuštění do minimálního počtu ovládacích prvků. Bohužel, v tom ale tkví velké nebezpečí, že se ovládání domu stane uživatelsky složité a nepříjemné.

Příklad obývacího pokoje
Představme si jednoduchý příklad obývacího pokoje. Máme v něm hlavní osvětlení a několik dalších typů osvětlení, dále tři žaluzie, projekční plátno, regulaci vnitřní teploty a kvality vzduchu. Požadavkem uživatele je, aby byla všechna zařízení ovladatelná samostatně, dále musí systém umožňovat kombinaci povelů (scény) a fungovat v závislosti na zabezpečení domu. Pro splnění těchto požadavků je nutné mít na vhodných místech jednoduché, čili jednonásobné nebo maximálně dvojnásobné ovladače. Nejdůležitější a nejpoužívanější ovládací prvek by měl být na stejném místě jako v jiných místnostech domu.



V praxi to může vypadat tak, že vždy u dveří, na stejném místě a stejné výšce od podlahy bude instalován jedno či dvojnásobný ovladač pro hlavní osvětlení a pro všechny žaluzie v místnosti najednou. V místnostech, kde je více ovládaných zařízení, jako bývá právě obývací pokoj, přidáme do vícenásobného rámečku další ovládací přístroje. Tentokrát již s větší násobností či displejem.

Pokud uživatel vyžaduje design, který je variabilní (např. priOn, triton), lze dohodnout zásady. Například že spodní kolébka (tlačítko) bude vždy ovládat hlavní osvětlení, nad ní žaluzie, výše pak kombinace povelů (scény) a úplně nahoře třeba display pro podrobné a jednotlivé ovládání všech zařízení.

Základem je precizní příprava
Někteří “specialisté“ na instalace nemyslí na uživatelskou přívětivost nebo uvažují pouze, jak dostat z použitých přístrojů maximum. Mnohdy bezmyšlenkovitě kývnou na všechna přání (i protichůdná) uživatele. Vytvoří sice funkční, ale nepříjemnou až nepřátelskou systémovou instalaci. Bez domluvení zásad umístění povelů ovládaných zařízení na ovladačích, nebo při využití vícenásobných či dokonce výhradně jen displejových ovladačů bude dům zákazníka obtěžovat. Bude jej nutit, aby se neustále soustředil na to, co má kde zmáčknout, případně kolikrát a na jak dlouho.



Systémovou instalaci lze přitom realizovat tak, aby umožňovala změny a přizpůsobení nově revidovaným požadavkům zákazníka s minimálními zásahy. Podmínkou je však kvalitní příprava návrhu instalace s reservami, čili s možností pozdějších úprav. V praxi to například znamená reservní prostor v rozváděčích, vedení sběrnice v instalačních trubkách a na vybraných místech ponechání zaslepených instalačních krabic.

Myslím si, že uživatelská přívětivost systémových instalací je Achillovou patou mnoha budov, resp. techniků, kteří je navrhli a realizovali. Tím, že technici do puntíku splní přání investora, paradoxně sobě i systémové technice dělají medvědí službu. Jakou konkrétní techniku k tomu použijí, je z tohoto pohledu lhostejné. Nelze se pak divit, že systémová instalace zatím není tolik v běžném životě rozšířená.


Jiří Flegel, ABB

TEXT Z OBLASTÍ
  • Systémy BUS

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.