Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Jak je to s minimálními počty obvodů v bytech (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 29.11.2017
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Jak je to s minimálními počty obvodů v bytech


Jak je to s minimálními počty obvodů v bytech
Věčné téma o počtech světelných a zásuvkových obvodů, počtech zásuvek v jednotlivých místnostech a následně i nasazených proudových chráničích ... Kde je pravda? Pohled investora chce to nejnutnější. Technický znalý uživatel má názor odlišný od spotřebitele laika. A v mnohých případech se zachrání elektroinstalace alespoň tím, co doporučuje norma za minimální počty. My, kteří se v praxi pohybujeme déle, máme rádi známý výrok: "zásuvek není nikdy dost, aby v budoucnu nějaká nechyběla". Tak jak tedy? Odkud vzít přehled?
Karel Dvořáček, Tým portálu Elektrika, ze dne: 29.11.2017



Ortodoxní elektrotechnik se nikam nedívá, zná to již zpaměti. Který nezná, nalistuje příslušnou ČSN. A co spotřebitel? Jak on získá přehled? Zakoupí si ČSN? To určitě neudělá. Podívejme se, jak tuto problematiku popisuje Karel Dvořáček ...

Počty světelných i zásuvkových obvodů a samostatných jedno a třífázových obvodů pro elektrické spotřebiče 2kW a více v bytech a počty zásuvkových i světelných vývodů v jednotlivých místnos­tech bytů uvedené v tabulkách 11 a 12 jsou minimální.

Pokud bude zvýšen počet zásuvek, vývodů a přívodů, je nutno rovněž zvýšit počet obvodů. U vývodů pro jednotlivá elektrická zařízení je nutno se přesvědčit, zda musí být zřízeny jako vypínatelné. Pokud tomu tak je, určí se i umístění spínačů. Části elektrického obvodu umístěné na veřejně přístupném místě je nutno zajistit před nežádoucím užíváním. U místností s více než jedněmi vstupními dveřmi a u vnitřních schodišť musí být možnost jeden světelný vývod ovládat ze všech vstupních míst.

Minimální počet světelných a zásuvkových obvodů v závislosti na kategorii bytu a jeho plošné velikosti
Pro větší náhled kliknout!

Vysvětlivky:

1.) Světelný obvod je určen pro pevné připojení svítidel, popř. pro připojení svítidel na zásuvky ovládané spínači. Na ten­to obvod lze také připojit zásuvky, a to v jedné místnosti nejvýše jednu. V každé obytné místnosti a v kuchyni, která není připojena na obvod pro obytné jádro, musí být alespoň jeden vývod připojen na světelný obvod.

2.) Zásuvkový obvod je určen převážně pro připojování spotřebičů do zásuvek. Na tento obvod lze také pevně připojit spotřebiče do celkového maximálního příkonu 2kW (např. svítidla, ventilátory, infrazářiče apod.).

3.) Na obvod pro bytové jádro se připojí osvětlení, zásuvky a pevně připojené spotřebiče v bytovém jádru a v kuchyňské sestavě, s výjimkou zásuvky pro pračku, elektrický sporák, popř. další spotřebiče, které je nutno připo­jit na samostatný obvod. Tento obvod je dle ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 nutno vybavit proudovým chráničem s vybavovacim proudem In<30mA. Výhodou tohoto obvodu bude rovněž ochrana exponovaných zásuvek nad pracovní plochou v kuchyni.


Pro všechna plánovaná elektrická zařízení s příkonem 2kW a více se navrhují samostatné obvody, i když se připojují vidlicí do zásuvky.

Minimální počet světelných, zásuvkových či ostatních vývodů v jednotlivých místnostech bytu je v tabulce. Nejsou v ní ale uvedeny společné prostory obytných budov pro více rodin, jako např. schodiště. Tyto prostory je nutné vybavit elektrickými předměty dle místní potřeby. Pro sklepy a půdy přidělené k bytům se navrhují další dodatečné obvody, které se přednostně napá­její z bytové rozvodnice příslušného bytu. Ve vyspělých evropských státech je standard vybavení bytů elektrickými vývody umožňujícími variabilitu připojení elektrického zařízení včetně umělého osvětlení považován za součást podmínek pro určení celkového standardu bytu.


Minimální počty elektrických vývodů v jednotlivých prostorách bytových domů - pokračování
Pro větší náhled kliknout!

Vysvětlivky:

1.) Včetně připojovacích krabic pro spotřebiče s příkonem pod 2kW.
2.) U postelí se umísťují minimálně dvojzásuvky, u anténních zásuvek minimálně trojitá zásuvka. Tyto vícenásob­né zásuvky se počítají za jedinou zásuvku dle požadavků tabulky.
3.) Pracovní plocha musí být osvětlena tak, aby se v maximální míře zabránilo tvorbě stínů.
4.) Pokud je instalováno samostatné elektrické větrání.
5.) Pokud není zabezpečena příprava teplé užitkové vody z jiných zdrojů.
6.) V tomto případě je možná kombinace s nástěnným svítidlem nad umývadlem.
7.) U koupelen do 4m2 postačí světelný vývod nad umývadlem.
8.) U koupelen nebo WC se ovládání větrání spojuje s ovládáním osvětlení. U větrání se předpokládá doběh.
9) V jednom bytě pouze jednou.
10.) Pokud není místnost pro domácí práce a zařízení, nelze umístit v jiné místnosti.


Poznámka:

S ohledem na ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 je nutno tento obvod pro koupelnu vybavit proudovým chráničem s vybavovacím proudem In=30mA.
11.) Pro WC s umývadlem.
12.) Pokud není v koupelně nebo v jiné samostatné místnosti.
13.) Z jednoho místa ovladatelné.
14.) Ze dvou nebo více míst ovládatelné v závislosti na počtu vstupů a vzdálenosti spínačů od těchto vstupů.
15.) Od 8 m2 užitné plochy.
16.) Neplatí pro půdní nebo sklepní kóje.
17.) Pro anténní zesilovač; pro každé anténní zařízení požadováno jen jednou.
18.) U chodeb delších než 6m jeden světelný vývod i na započatých 6m délky.
19.) Pokud není užit plynový sporák. Sporák se z důvodů rovnoměrného rozložení zatížení zásadně zapojuje třífá­zově.
20.) Pokud je užit plynový sporák s elektrickou pečicí troubou, osadí se další samostatný zásuvkový obvod pro připojení trouby.
21.) Pokud není užita samostatná podružná rozvodnice pro tuto místnost.

Evropské standardy vybavení bytů elektrickými rozvody
Pro větší náhled kliknout!

V upravitelných bytech a bytech určených pro osoby se zrakovým postižením musí být pokoje vy­baveny nejméně třemi dvojitými elektrickými zásuvkami umožňujícími užití kompenzačních pomů­cek na bázi PC a audiotechniky.

Více o elektroinstalacích v bytové výstavbě naleznete v této knize!



Jak je to s minimálními počty obvodů v bytech ve skutečné praxi?
Podělte se o své zkušenosti v níže uvedené diskusi i vy!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.