Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Jak funguje AFDD? Na kafíčku s OEZ #1 (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 21.06.2019
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2020 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Jak funguje AFDD? Na kafíčku s OEZ #1


Jak funguje AFDD? Na kafíčku s OEZ #1
Znáte princip AFDD? Víte, jak funguje? Je tomu 10 let, co jsem se účastnil první přednášky o obloukových ochranách. Při znalostech fyziky a reálných následcích jiskření není pro odborníka problém pochopit důvod nasazení AFDD. Ale proč by měl chtít investor elektroinstalace nový přístroj, tedy pokud nezná jeho funkci a možný přínos pro jeho bezpečnost? Podívejte se na první díl videoseriálu o AFDD společnosti OEZ! Vysvětluje technologii AFDD populární formou ...
Miroslav Minařík, ze dne: 21.06.2019Poprvé jsem se setkal s AFDD na konferenci ELECTRIC WEST v roce 2007 v Los Angeles. Vzpomínám si, že jsem zprvu nechápal, co za přístroj se to tak obšírně prezentuje a je o něj takový zájem. Posadil jsem se do hlediště a po chvíli mi bylo jasné, že je to řešení do jejich dřevostaveb a tamního podnebí. S kolegy jsme v jiném roce prozkoumali stavbu satelitního dřevěného městečka poblíž Las Vegas. Pohledem na hořlavou konstrukci a na místní teploměr nevadského podnebí bych asi i já hledal nějaké zabezpečení proti požáru.

A tak nějak jsem se seznámil s přístrojem, který byl u nás "objevem Ameriky" teprve v loňském roce. Vzpomínám si, že tehdy na konferenci v L.A. zdůrazňovali (následně se stalo normativním požadavkem NFPA) použití v obvodech ložnic a obývacích pokojů. Přes to, že se naše podnebí nedá srovnat s teplotami pouští Nevady nebo Arizony, dovedu si představit (tedy především u domovních instalací, kde pojem pravidelná revize je neznámý pojem) jiskřící spoj na hořlavém podkladě.České reakce na tuto novinku byly příznačné všem novinkám u nás zavádějících. Tedy jako vždy příznivci a odpůrci. Jiskření v českých podmínkách známe velice dobře z hliníkových instalací nulováním, konkrétně u zásuvek nad sporákem. Tam se vypalovala levá fázová zdířka. Ale utahování hliníkových vodičů bude u nás snad brzy minulostí. Třeba také proto, že AFDD nelze na ochranu těchto hliníkových dvouvodičových archiválií použít a je nutná rekonstrukce.

A snad závěrem. Z mého pohledu je dobré přistupovat k nasazení AFDD podobnou filozofií jak k ochraně proti přepětí. Tedy vyhodnotit míru rizika ... ale to už zasvěcení dobře ví.
Dostupné katalogy OEZ k prohledávání v redakční knihovně jsou zde!SLEDUJTE DALŠÍ DÍL,
bude o
zku*vených amerických veverkách!Více u nás vydaných dílů Kafíčko s OEZ naleznete zde!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
OEZ s.r.o. - Šedivská 339, Letohrad - +420 465 672 111 - oez@oez.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.