Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Záblesk průchozí ...

WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Jak může být uprostřed pole triangulační bod, triangl, dobrým hromosvodem??


Document Actions
Jak může být uprostřed pole triangulační bod, triangl, dobrým hromosvodem??
Všichni to dobře známe. Přicházíme do nového prostoru a dřív či později hodnotíme provedenou elektroinstalaci. Práce, nepráce, dovolená, svatební obřad, pohřeb ... naše oči stejně alespoň na chviličku zkontrolují, zda je "svět správně". Odhaduji, že touto diagnózou trpí každý revizní technik, srdcař. Jde vlastně o malý spontánní rébus, křížově kontrolující naše znalosti fyziky. A přiznejme si, že v některých případech si připadáme jako kdysi u maturitního potítka nejistí! A najednou se ocitneme uprostřed pole. Přijde bouřka a co my? Vygůglíme si nějakou odpověď? Na správné rozhodnutí máme třeba jen minutu ...
Miroslav Minařík, ze dne: 28.06.2022


Jdeme spolu se psí slečnou na procházku dlouhou polní cestou. Uprostřed trasy se k nebi upíná nepříliš vzhledná třístěnná konstrukce, jejíž nejvyšší bod je kovová trubka. První co mě napadá je, jak by mohl být takový triangl hromosvodem. Tři betonová ramena však nejsou vodivě spojena tak, jak bychom u hromosvodu očekávali.


Pro větší náhled kliknout!Ne, tohoto díla nemohl být autorem hromosvodář! To by svou práci opravdu hodně odflákl. Uzemnění žádné, tedy žádný hromosvod, pouze signalizační stavba. Ale stejně ...


Ale co a koho by měl takový hromosvod v širém poli chránit? Úrodu zemědělců asi ne. Jasně, vedle trianglu stojí tyč se značkou zeměměřičů, geodetů. O triangulačním značení se dočteme jinde ...Nicméně myšlenkami se vracím zpět ke konstrukci, která na rozlehlém poli by hromosvodem opravdu být mohla.

 
Pro větší náhled kliknout!


Ostatně pohledem na některou z aplikací bouřkových událostí, se v těch místech v Brně opravdu bleskové údery objevují. Vzpomínám na Rychlé šípy, jak v jednom příběhu radily, v případě bouřky si lehnout. Jiné rady vyzývaly spíše ke dřepu. Koukám na ten triangl a přemýšlím ...
Co udělám, pokud přijde nečekaná bouřka?
Rychlá přeháňka? Utíkat je nesmysl a stejně ve své zdravotním stavu nemohu. Tak co udělám? Půjdu k trianglu blíž nebo se raději vzdálím? Triangl není vodivě spojen se zemí. Nemá žádný zemnič. Jaký bude rozptyl energie případného blesku bez vodivého spojení se zemí bez zemniče? Velký? Pak rada Rychlých šípů si lehnout nebude, vzhledem ke krokovému napětí, to správné ořechové. Nebo si lehnout na zem svým bokem směrem k úderu? Nebo si dřepnout?


Pro větší náhled kliknout!


Kouknu na psa. Pokud bych mohl číst její myšlenky, pak si mohl myslet třeba něco takového ... "hoď mi sakra ten tenisák! Takový blbosti si nech na jindy ...". Jasně! Hážu míček daleko před sebe.
Ale stejně! Co bych udělal?


Později jsem to samozřejmě probíral s mým okolím. Návrhy jsou rozporuplné!
  • lehnul bych si ...
  • dřepnul bych si do vajíčka ...
  • zdrhl bych strachem jako zajíc ...
  • vlezl bych dovnitř trianglu ...
  • když bych to přežil, prověřil bych geodety ze znalostí ČSN 62 305 ...
  • ... choval bych se jako pes, kterého venčíš. Ten, ví co má dělat!
  • ... že bych nejdříve provedl analýzu rizika?

Tato úvaha se nevztahuje ke konkrétní značce nebo produktu, ale spíše k situaci, která s největší pravděpodobností nenastane. Cílem je spíše si utříbit doposud získané informace z hodin fyziky, nebo mnohých školení o práci hromosvodářů, kterých nalezneme v archívu opravdu dost :-)
JAKÝ BY MOHL BÝT PRŮCHOD BLESKOVÉHO PROUDU TAKOVÝM TRIANGLEM?
Diskutujeme o tom v níže otevřeném diskusním vlákně!

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTTerminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933